Lost Mine of Phandelver

Vložil(a) ShadoWWW dne 13.07.2020, 19:45
5
Průměr: 5 (1 hlas)
2014
Krátká, trochu sandboxová minikampaň určená pro úplné začátečníky, která je součástí Starter Setu.

Před více než pěti sty lety vytvořily klany trpaslíků a gnómů dohodu zvanou Fendelverský pakt, podle níž sdíleli bohatý důl v podivuhodné jeskyni zvané jeskyně Hromových ozvěn. Krom nerostného bohatství zde byla velká magická síla. Časy byly dobré a nedaleké lidské městečko Fendelin rovněž vzkvétalo. Ale pak přišla pohroma v podobě orkské hordy, která se prohnala celým Severem a zpustošila všechno, co jí stálo v cestě, a jeskyně Hromových ozvěn zmizela z map. Zkazky o pohřbeném bohatství lákaly po staletí hledače pokladů a jiné prospěcháře do okolí Fendelinu, ale nikdo v hledání dolu neuspěl. V nedávných letech se do oblasti vrátili osadníci. Fendelin je nyní drsná osada na pokraji civilizace. Co je však důležitější, trojice trpaslíků – bratři Skálohledi – objevili vstup do jeskyně Hromových ozvěn a hodlají doly znovu otevřít. Bohužel pro Skálohledy, nejsou jediní, kdo se o jeskyni Hromových ozvěn zajímá...

Toto vyhlášené dobrodružství pro pátou edici Dungeons & Dragons je koncipovaná jako kampaň volně propojených menších dobrodružných lokací. Je určené pro začátečníky a obsahuje i stručné představení světa Forgotten Realms.

Dobrodružství vyšlo jako součást začátečnické krabice Starter Set, ale je dostupné i samostatně.

Kategorie produktu

5

Toto dobrodružství je po všech stránkách ikonické. Začíná to ilustrací, na které je drak bojující s družinou ve svém doupěti a pokračuje prvním střetnutím, které tradičně tvoří přepadení. V tomto dobrodružství najdete skvěle vykreslenou vesnici, zajímavé jeskyně, zříceninu, trosky vesnice, tradiční i netradiční nestvůry a nakonec i toho draka, kterému byste se ale měli buď klanět, nebo se mu raději vyhnout, protože tak, jak je zachycen na ilustraci, zbývá družině posledních pár sekund života.

Na drobrodružství se mi líbí, že je plné napětí a překvapení. Ani chvilku se nebudete nudit. Současně se dá projít mnoha různými způsoby. Viděl jsem toto dobrodružství hrát mnoho skupin a každá ho hrála dost jinak. Je to taky ideální věc, když chcete do D&D zasvětit své kamarády, kteří doposud znají jen deskovky. Vezmete krabici na chatu s kámoši a večer vybalíte. Každý si vezme předpřipravenou postavu a za pár minut už hrajete a najednou se divíte, že venku už svítá. Dobrodružství je součástí Začátečnické krabice (Starter Set), který je celý dělán tak, aby vás zbytečně nezahlcoval množstvím pravidel. Pravidla tu tvoří naprosté minimum. Nejdůležitější je zábava a tu si užijete na dlouho. Projít dobrodružstvím vám zabere minimálně sto hodin zábavy.

Dobrodružství má ale i pár much. Za prvé si PJ musí dát v prvním střetnutí trochu pozor, aby nezabil nějakou postavu. Při "křechkosti" postav na 1. úrovni stačí jeden nepodařený kritický zásah a skupina nezkušených hráčů, co svého parťáka nestabilizují nebo nevyléčí, a smrt postavy je na bíledni. Druhou věcí, na kterou je potřeba dát pozor, je drak. I když je to jen mladý zelený drak (tj. jeden z nejslabších v D&D), tak pro postavy na nízké úrovni je to DRAK. Protivník, proti kterému v přímé bojové konfrontaci nemají šanci. PJ by pro měl skrz ústy cizích postav hráčské postavy varovat, že se mu buď mají vyhnout, nebo mu pochlebovat (což mají draci rádi) a přímémo souboji se určitě vyhnout.

Další věc, která v krabici citelně chybí, je plakátová mapa oblasti. Musíte si ji buď vytisknout, nebo si pořídit Essentials Kit, jehož dobrodružství se odehrává ve stejné oblasti a mapa v něm už je.

Ztracený důl Fendelveru je moje srdcová záležitost. Společně s dobrodružstvím The Keep on the Borderlands ho považuji za nejlepší dobrodružství pro začínající hráče.