Dungeons & Dragons (5e)

Vložil(a) Ecthelion dne
4
Průměr: 3.9 (45 hlasů)
2014
Aktuální vydání nejznámější a nejhranější fantasy hry na hrdiny

Navzdory názvu jsou Dungeons & Dragons páté edice v pořadí už zhruba sedmou (záleží na způsobu počítání) verzí her z rodiny Dungeons & Dragons. Hrdinové se ve fantasy světě vydávají na dobrodružství plná nástrah, bitev a zapeklitých úkolů. Tato edice vzdává hold bohaté historii D&D a jde o skloubení tradičních herních principů a stylu hry za použití moderních herních mechanismů. Je méně taktická než předchozí dvě edice a víc se zaměřuje na děj, postavy a příběh. Má hrdinský nádech.

Postavy jsou definované rasou a povoláním, které určuje jejich schopnosti. S postupným získáváním zkušeností postupují po úrovních a odemykají si schopnosti nové. Hra používá jednotný systém pro vyhodnocování dovedností, zbraní, záchranných hodů atd. – vždy hod (k20 + bonus) proti cílovému číslu. Novinkou je mechanika výhody/nevýhody, která nahrazuje bonusy a postihy jednoduchou možností hoď dvěma kostkami a vyber lepší/horší. Vypravěč může hráčům za dobré ztvárnění postav udělovat body inspirace, které hráči potom utrácejí k získání výhody.  

Jak je u D&D zvykem, základní sada se skládá ze tří příruček. Tou hlavní je Player's Handbook, popisující všechna pravidla potřebná ke hře. V Dungeon Master Guide najdete další rady, nástroje a materiály pro Dungeon Mastera (Pána jeskyně). A Monster Manual je sborník nestvůr.

Existují i různé úvodní sady se zjednodušenými pravidly a ukázkovými dobrodružstvími, vhodné pro začínající hráče.

Variantou D&D páté edice je česká hra Jeskyně a draci.

Rodina RPG her

Externí recenze a shrnutí

d20.cz ShadoWWW [Recenze] Dungeons & Dragons 5e
d20.cz Log 1 = 0 DnD5e v Kostce

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Dungeons & Dragons (5e) 2016 Andy, Arled, ROBOcop, Radim „ShadoWWW“ Havlíček, Spize Čeština Odkaz

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Dark Tower (OAR, D&D5e) 2024 Dobrodružství Konverze legendárního dobrodružství do D&D 5e a výrazné přepracování
0
Bez hodnocení
Monsters & Magic of Dark Tower (D&D 5e) 2024 Rozšiřující příručka Nový herní obsah pro D&D 5e inspirovaný dobrodružstvím Dark Tower
0
Bez hodnocení
The Deck of Many Things 2024 Rozšiřující příručka, Různé pomůcky Krabicová sada s fyzickými kartami a knihami všelijakých materiálů
0
Bez hodnocení
The Lost Universe 2024 Dobrodružství Vzdělávací dobrodružství o přínosech Hubblova teleskopu
2
Průměr: 2 (1 hlas)
Hodnota
40.00
Vecna: Eve of Ruin 2024 Dobrodružství Mezisférická výprava za obnovou mocného artefaktu a zastavením ultrazáporáka
0
Bez hodnocení
Bigby Presents: Glory of the Giants 2023 Rozšiřující příručka Ucelený průvodce vším souvisejícím s obry v D&D 5e
0
Bez hodnocení
Call of the Dark 2023 Dobrodružství Dvě dobrodružství pro D&D 5e ze světa Symbaroum

4

DnD a JaD mě baví ale po určité době se mi to ohraje, začínám pociťovat rutinu a víc narážet na chyby.

Ikdyž je class and level ikonický pro tento systém tak vím že po nějaké době se cítím jako ve škatulce a klepu se na jiný systém, byť má taky škatulky ale takové které ješťe nepociťuji.

Systém doporučuji ale není to hra co bych hrál celý život a nikdy nezkusil něco jiného.

3

Pátá edice DnD je v základu docela dobře funkční hra. Jistě, je to prostě směr erpégéček ve kterém se počítá, že hlavní způsob interakce s herním světem je kostkou, a z většiny má podobu zabíjení zlých ras - ale dá se to při hře bez problému požívat, ten systém v jádru dává smysl, je jednoduchý a nepřeplácaný a těch pár chyb, které tam z historických důvodů zůstaly (e.g. alignment, který už evidentně k ničemu není) se dá snadno ignorovat. Můj hlavní problém je, že materiály pro vypravěče jsou z většiny mizerné, a vážně bych nechtěl být v pozici úplně zeleného gamemastera, který si tohle koupí se slibem, že je to přesně pro něj. Za ty peníze mi to v tomhle přijde hodně málo.