Fate (4.0)

Vložil(a) rpgforum dne 16.05.2020, 16:17
5
Průměr: 5 (2 hlasy)
2013
Světově uznávaný, jednoduchý, ale komplexní systém s důrazem na podporu žánru a vyprávění příběhu

Fate je univerzální, žánrově orientovaný systém s jednoduchými, ale komplexními pravidly nabízejícími bohatou paletu možností. Je vytvořený s důrazem na snadné úpravy a přizpůsobení, ať už hernímu prostředí, zvolenému žánru nebo stylovým preferencím vaší skupiny. Základem Fate jsou aspekty - krátké fráze, které fungují zároveň jako herní popisy a zároveň jako mechaniky. S jejich pomocí Fate udržuje soulad mezi tím, co říkají pravidla, a tím, co se děje ve fikci. Na aspekty je dále navázaný jednoduchý systém dovedností (či přístupů nebo profesí) a triků (speciálních či unikátních schopností). Tyto prvky dohromady tvoří jednoduchá, ale robustní a velmi silná pravidla vhodná pro jednorázové hry i dlouhé kroniky.

Po ohromném úspěchu 2. edice se Fate stal základem mnoha dalších úspěšných her, které jej v mnohém rozvinuly a obohatily. 4. edice Fate vznikla jako „zpětné“ sjednocení a následné zjednodušení a zahlazení těchto „třetiedičních“ prvků do jednoho elegantního a unifikovaného systému. 

4. edice Fate vyšla ve dvou základních podobách a v jedné doplňkové knize: v Základních pravidlech, která obsahují mnoho doprovodného textu s vysvětlením a radami, ve Zrychlených pravidlech, která obsahují jen samotný systém plus alternativní systém „přístupů“ namísto dovedností, a v Systémových nástrojích, které ukazují, jak s Fate dále pracovat a jak jej upravovat pro vlastní potřeby.

Ze 4. edice vychází několik dalších samostatných her od jiných autorů, včetně některých českých. Najdete je tady.

Rodina RPG her
Systém

Externí recenze a shrnutí

Překlad

Související produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Seřadit vzestupně Kategorie Jazyk
5
Hodnota
100.00
Fate Accelerated
Fate Zrychlená edice
2013 Alternativní základní pravidla Zjednodušená verze univerzálního příběhového systému Fate Core Čeština
5
Hodnota
100.00
Fate Core System
Fate Základní pravidla
2013 Základní pravidla Jednoduchý, ale komplexní systém s důrazem na podporu žánru a vyprávění příběhu Čeština
5
Hodnota
100.00
Fate System Toolkit
Fate Systémové nástroje
2013 Rozšiřující příručka Sada alternativních mechanik a návodů pro tvorbu vlastních hacků a úprav Čeština

5

Právoplatný nástupce 2e. Na první pohled by se zdálo že od druhé edice prodělal systém na první pohled jen málo uprav ale opak je pravdou. Změny jsou na první pohled drobné ale celkovou hru zlepšily hodně. Už to není taková skládačka jako 2e ale spíš dobře vyladěný ekosytém kde si podle hry zvolíte kterým částem dáte jakou důležitost. 

Pro mě je to nejoblíbenější systém na vedení her protože s trochou práce zvládne jakýkoliv svět, místo a čas. A pomáhá generovat krásné příběhy a atmosféru.