Dračí doupě – Pravidla pro pokročilé 1.6

Vložil(a) Markus dne
3
Průměr: 2.8 (12 hlasů)
2001
Pátá a poslední verze pravidel Dračího doupěte pro pokročilé

Pravidla pro pokročilé jsou pokračování základních pravidel pro hru Dračí doupě. Navazují na Pravidla pro začátečníky a popisují pokyny pro hráčské postavy na 6. až 15. úrovni. Šestice povolání ze základních pravidel se tu větví a každé povolání od 6. úrovně má dvě možné cesty (vlastně podpovolání), kterými se může dál ubírat. Teprve Pravidla pro pokročilé vypouštějí družinu z jeskyně do širého světa a obohacují hru o systém dovedností a pravidla pro „dobrodružství pod širým nebem“.

Jako jiné základní příručky pro DrD, i pravidla pro pokročilé se dělí na Průvodce hrou, který popisuje dovednosti postav a schopnosti hráčských povolání, a Příručku Pána jeskyně, která radí PJ s vedením hry a popisuje další pravidla, která by hráčům měla zůstat „tajná“.

Verze 1.6 z roku 2001 je verzí poslední. Jedná se o završení vývoje a celkové zahlazení všech iterativních změn, které hra za více než deset let vývoje prodělala. K hlavním odlišnostem patří:

 • Především přidání velkého množství upřesnění, vysvětlivek a jasných pokynů, aby pravidla byla mnohem méně jednoznačná a jasně rozhodovala většinu situací.
 • Rozsáhlé změny u pyrofora a mága, zejména přehodnocení jejich magických předmětů, resp. kouzel. U mága se od základu změnila pravidla podrobování.
 • Nová pravidla pro vozy a kočáry, rozříšená nabídka jezdeckých nestvůr a podrobnější jezdecký souboj.
 • Rozšíření návodu pro tvorbu dobrodružství pod širým nebem, který klade větší důraz na ztvárňování charakterů postav a na příběh.

Tato verze Pravidel pro pokročilé je určená k používání s Pravidly pro začátečníky 1.6 a Pravidly pro experty 1.6.

Určeno po hru
Kategorie produktu
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

3

Souhlas se Sirienem, tahle příručka dala DrD nejvíce vlastní identity, nejvýrazněji ji odlišila od DnD. Chodec, druid, mág, theurg, pyrofor, sicco ... Bohužel musím souhlasit i s tím, že provedení drhne. Mnohé z postav (a pravidel) jde hrát jen v rámci úzce dané definice (např. hraní druida ve hvozdě, sicca ve městě) nebo jde hrát jen "jinak" než zbytek družiny (theurg).  

3

Toto rozšíření základních pravidel bylo pro mě velkou srdcovkou neboť jsme na něj čekali nějaký čas než jsme se k tomu dostali :)

Přineslo právě rošíření a ve verzi 1.6 po sladění nejasností, které vznikali mezi PJ a Hráčskou přučkou, pro mě to byla velmi zajímavá příručka, dnes již podle ní nehraji i když zavzpomínat nemusí být špatné.

V těchto pravidlech je to již značně náročnější na obsah a znalosti, není uplně jednoduchá. Rozšíření o dovedností a dalších možností. 

Za nevýhody považuji:

 • mechanismus k6+ který je dost nestabilní (smrt muže projít jen náhodou).
 • nevyváženost postav v rámci použitelnosti ve skupině, některé povolání jako druid, pyrofor, sico, lupič…
 • Propojení jednoho povolání s běžnou/vzácnou komoditou magické předměty považuji za chybu a zbytečnou díru v systému.
 • Poměrně statický rozvoj postav bez velké možnosti to nějak ovlivnit.
 • Některé věci a schopnosti jsou nepoužitelné v průběhu celého hraní (druidské schopnosti, ovládnutí u mága, chodcovy kouzla meče málo využitelné, pyrofor a rachejtle těžko použitelné).
 • Poměrně náročnější počítání v souboj (zde se počítají další bonusy dle situace protivníka zbraně atd… ) to vše muže pak značně zpomalovat hru.
 • Nemožnost měnit vlastnosti a systém tvorby postavy ač je jednoduchý tak je moc statický.

 

Za pozitiva považuji:

 • Rozšíření schopností a hraní pod širým nebem je něco co tomu dalo nový rozměr a daleko více se člověk propojil se svojí postavou a jejím zajímavým delším hraním a vývojem.
 • Poměrně široký popis ohledně dalších činností pod širým nebem který vám udělá představu jak to řešit.

 

Toto nepovažuji za ni + či – ale stojí za to to sem napsat:

Rozšířený bojový sytém jsme dříve také bral jako super věc a defacto takové šachy, ač dnes v uspěchané době nikdo moc nechce většinou hrát dlouhé souboje a je to šup šup a jedeme dál…

Můžete si podle něj zahrát a někomu to může připadat jako super zábava, ale myslím si že takových lidí asi dnes moc není. Velké souboje armád a nebo lodní boje mohou pak zabrat i 4-6 hodin na vysokých úrovních. Ale nemohu zase říct, že by to nebylo zábavné.

Pokud někoho baví souboje asi si vyhraje. 

 

4

...s výhradou, že DrD samotné není dobrá hra, a s připomínkou, že tady nehodnotíme současný produkt, ale historii...

...Ve skutečnosti (Markusi...), tohle BYLA svého času DOBRÁ příručka, která udělala spoustu věcí správně - a pokusila se o spoustu dalších (byť třeba ne všechno bylo promyšlené, cílené nebo záměrné).

 • Rozšíření původních povolání (a dostupnější/zábavnější zapracování DnD konceptu prestižek) Některé z nich byly dokonce velmi nápadité (byť jejich implementace nedopadla slavně, tak ten koncept samotný tam byl)
 • "Vytáhnutí" hry ven z "jeskyně", a tím faktický (a dokonce částečně návodnými texty podporovaný) příklon k příběhovosti
 • Snaha dostat do hry i nějaké obecné dovednosti
 • Významné rozšíření některých seznamových položek, zejména kouzel a magických předmětů

 

Tohle byla podle mě ve skutečnosti TA příručka, která DrD pozvedla z pouhého štěku a kopie DnDčka do skutečně hratelné a hrané hry - není tak viditelná a křiklavá jako červená pravidla pro začátečníky, ale právě tahle příručka dala hře solidní obsah a stabilitu. Ostatně když dojde na DrD, tak dodnes všichni mluví o chodcích a mázích, theurzích, čermířích, druidech, siccovi... 

Samozřejmě, byl to největší rozmach, který se dal s DrD jako takovým udělat, takže vlastně to je svým způsobem nejlepší příručka DrD vůbec. 

3

Pokračování dobrodružství s několika směry připravil autor v tomto rozšíření na vyšších úrovních. Přidal dovednosti a začal do systému roubovat další a další modernosti i se zpětnou úpravou pravidel. Je pravda, že mnoho postav končilo obvykle okolo 15té úrovni hranice těchto pravidel po mnoha měsících hraní. 

Je pravda, že na tu dobu to člověk nevnímal tak jak to vyznívá nyní s odstupem 20ti let. Design pokročil, ale jako retro určitě doporučuji zkusit.

3

Začínali jsme na něm ze starších asi všichni a hrál jsem ho fakt spoustu let. Nakonec jsem se od něj odvrátil ani ne tak kvůli chybám a zastaralému designu, ale protože mi přišlo ohrané a stále stejné. Přesto stále svou hratelnost pořád má a lze ho klidně doporučit i nováčkům. Za mě je to dokonce i lepší hra než DrDII, o DrD+ nemluvě. Navíc je i přes ukončenou podporu pořád široce dostupné, má ho schované kdekdo. Takže za mě dobrý :)

3

Pravidla pro pokročilé rozvíjí možnosti DrD pro hraní na vyšších úrovních - dodávají nové podobory pro všechna povolání (2 podobory pro každé povolání). Většina podoborů je zajímavých a podněcujících fantasii i hru.

Systém není až tak komplikovaný, aby ho nepochopilo i dospívající dítě a matematiky je v něm pramálo. Tento díl pravidel však pokračuje v některých nectnostech, které nastolily Pravidla pro začátečníky.

Příručka PJ je v těchto pravidlech nepovedená a Pánu Jeskyně nepomáhá efektivně ve vedení hry. Problematický je i Bestiář, kde se autoři snaží doplnit protivníky pro hrdiny na vyšších úrovních, ale nedělají to příliš elegantně.

Obecně je to -povinnost- pro každého hráče DrD a je možné i s těmito pravidly zažít hodně zábavy,

1

Zatímco pravidla pro začátečníky jsou jakžtakž jednoduchá a elegantní, pravidla pro pokročilé naplno uvrhla Dračí doupě do éry pomýleného designu, který stojí na čím dál více výpočtech a subsystémech. Dovedností systém a dobrodružství pod širým nebem jsou sice velké lákadlo, ale jsou implementované tak blbě a „matfyzácky“, až to bolí. Pokročilí dělají ze hry domácí úkol z matematiky.

Své dojmy jsem shrnul v recenzi po 20 letech.