Mothership (0e)

Vložil(a) kin dne
4
Průměr: 3.8 (4 hlasů)
2018
Survivalový sci-fi horor v duchu OSR

Mothership je hororová sci-fi hra, ve které se hráči jako posádka vesmírné lodi snaží přežít v tom nejnehostinnějším prostředí známém člověku – ve vesmíru! Prohledávají opuštěné vesmírné koráby, zkoumají nové exotické světy a bojují s nepřátelskými mimozemskými formami.

Systém je jednoduchý (celá pravidla mají 44 stran), v duchu old-school renesance. Postavy jsou vytvořené rychle a rychle umírají. Představují obyčejné lidi (mariňáky, vědce, techniky, androidy, atd.), kteří ve svém oboru jsou kompetentní, ale i tak je velká šance, že pod stresem se jim leccos nepovede. Vyhodnocování pracuje s podhazováním atributů a dovedností pomocí stostěnné kostky. Navíc oproti klasickým OSR hrám používá Mothership mechaniku pro stres a strach, která reflektuje náročný život dobrodruha v děsivém vesmíru.

Základní příručka nazvaná Mothership Player's Survival Guide (2018) je dostupná zdarma.

Tato původní verze hry byla zpětně označena za „nultou edici“ a po vysoce úspěšné kampani na Kickstarteru nahrazena rozšířenou, přepracovanou první edicí Mothershipu (2023).

Rodina RPG her
Autoři

Externí recenze a shrnutí

Abarat Jozef Frajkor Videorecenze: Mothership

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Chromatic Transference 2021 Dobrodružství Průzkum opuštěné vědecké stanice, která zkoumala záhadnou barvu z vesmíru
0
Bez hodnocení
Desert Moon of Karth 2021 Dobrodružství Vesmírný sandbox s westernově hororovou tématikou
5
Průměr: 4.5 (2 hlasů)
Hodnota
90.00
Dying Hard on Hardlight Station 2021 Dobrodružství Vesmírná stanice jako kombinace Smrtonosné pasti a Vetřelce
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
Hodnota
100.00
Gradient Descent 2021 Dobrodružství Sci-fi hororový megadungeon
0
Bez hodnocení
Piece by Piece 2021 Dobrodružství Krátké vyšetřování vymknutého experimentu v izolované vědecké laboratoři
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
Hodnota
100.00
Plant Based Paranoia 2021 Dobrodružství Dobrodružství na tropické planetě a vědecké stanici
0
Bez hodnocení
Rogue Brood 2021 Dobrodružství Dobrodružství na výzkumné lodi ovládnuté lidoopy upravenými pro boj

4

(Hodnotím 1e WIP i s dobrodružstvími. Samotnému systému bych dal jen 2-3.)

Kdysi mě kdosi varoval, že systém nedává moc smysl, a po pár odehraných hrách mu musím dát za pravdu. Úvodní úspěšnosti jsou nízké (1/3, výjimečně 1/2) a bez „moderních“ vymožeností jako jsou částečné úspěchy, úspěchy s komplikacemi nebo úspěchy/bonusy za cenu (které se v horroru můžou uplatnit velmi dobře), takže pokud vás nebaví sledovat, jak se postavám nedaří skoro nic, houserulujete hned od začátku základní mechaniku nebo to GM musí nějak kompenzovat... Procentové hody jsou zbytečně jemné, k20 by bohatě stačila... V základní příručce je toho na kampaň nebo častější hru docela málo, a tak sáhnete po pamfletech a zinech s další výbavou, zbraněmi a povoláními, přehledný minimalismus je pryč a najednou máte pravidla rozfrcaná na deseti místech bez nejmenších záruk, že spolu budou fungovat...

Hromady připravených a stručných dobrodružství přímo lákají k hraní kampaně a prokládání horrorových epizod obyčejnějšími dobrodružstvími, které těm horrovým dodají větší váhu. Ale systém pro hraní v kampani moc vhodný není a asi se dřív nebo později rozsype.

Stejně jako u ostatních ne moc dobrých systémů může hru držet nadšený GM a hráči, kteří nedokonalosti přejdou a nezneužívají je (nebo občas jenom zaskřípou zubama), takže i přes svoje nedostatky může díky dostupným a snadno hratelným dobrodružstvím poskytnout hodně hodin zábavy.

4

Hra, ktorá sa mi ťažko hodnotí... na jednej strane tú svoju hororovú časť robí dobre - väčšina vecí sa postavám nepodarí, tak im pribúda stres, až postupne začnú panikáriť. Na druhej strane je tento k100 systém na môj vkus príliš náhodný (6k10 hod na atribúty pri tvorbe postavy, wtf), a celé je to strašne závislé na GMovi, na ktorom to celé stojí, lebo hráči nemajú takmer žiadne právomoci. Pocit bezmocnosti je samozrejme súčasťou hororového žánru, takže to nemusí byť nevyhnutne na škodu, viem si ale predstaviť, že niekomu to pôjde poriadne na nervy.

Ak máte radi sci-fi horor, pokojne si pripíšte jednu hviezdičku. Ak nie, tak nemáte prečo Mothership hrať. Odporúčam skôr na oneshoty ako na kampane.

Ak chcete vedieť viac, môžem vás neskromne nasmerovať na moje video.

5

Mothership rpg je perfektní pro jednorázové hry, ale určitě se v něm dá hrát i kampaň. Tam ale musíte počítat s tím, že smrt či šílenství může čekat za každým nerozvážným krokem co provedete. Nejsem osobně moc fanda procentových systémů, ale zde to funguje překvapivě dobře vzhledem k žánru. Není to epická space opera, je to survival horor. Spíš Alien než Star Wars.

V čem ale Mothership válcuje (imho) scifi horor konkurenci je v rozšiřujícícch produktech/modulech a velice aktivní discord komunitě. 

Zatím všechny moduly co jsem četl, tak byli perfektní. Dobře čtivé, sršící nápady, s perfektními náhodnými tabulkami a se skvělým artem/layoutem. I kdyby jste se rozhodli nehrát Mothership, ale hrajete scifi, velice je doporučuji pro inspiraci a vykradení (jejich anotace brzy doplním). Navíc ani konverze do jiného systému by neměla být složitá, protože jak už jsem zmínil, pravidla jedou na minimalistické vlně.

To, co jsem od nich očekával, splnili na jedničku. Proto jim dávám plné hodnocení.