Vaesen

Vložil(a) Markus dne 29. 06. 2021, 08:32
4
Průměr: 4 (5 hlasů)
2020
Strašidelná hra na odvážné badatele ve Skandinávii 19. století

Hra zasazená do temné varianty Skandinávie v 19. století, ve které jsou bytosti z mýtů a pohádek skutečné: trollové, víly, obří, ještěři... Tito záhadní tvorové jsou běžným lidem neviditelní – vidí je jen jedinci obdaření nadpřirozeným Zrakem. Hráčské postavy jsou právě takoví badatelé. Jedna část hry se tak točí okolo poznávání nadpřirozena ve stylu „nestvůra týdne“, zatímco druhá okolo budování „základny“ – postavy jsou totiž členové učené Společnosti, právě získaly vlastní hrad Gyllencreutz a teď potřebují hrad i Společnost obnovit do někdejší slávy.

Hra používá systém Year Zero Engine a kromě běžných vlastností a dovedností jsou charakterizované i svými motivacemi, vztahy, traumatem a temným tajemstvím. Hra obsahuje i robustní pravidla pro správu domovského hradu a pobyt na něm, kdy postavy můžou na hradě trávit čas mezi herními sezeními a získávat výhody do příštího sezení (odpočinek, vybavení...) v závislosti na tom, jaké součásti hradu jsou už vybudované.

Příručka obsahuje i uvedení do Skandinávie v 19. století, která je tu prezentovaná jako země protikladů, kde na sebe naráží bohatí a chutí, město a venkov, pokrok a pověry nebo křesťani a pohani.

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Mythic Britain & Ireland 2022 Příručka světa, Dobrodružství Vyšetřování strašidelných záhad ve viktoriánské Británii a Irsku
0
Bez hodnocení
Wicked Secret and Other Mysteries, A 2020 Dobrodružství Čtyři záhady pro hru Vaesen

4

Můžu říct, že setting a atmosféra mě naprosto dostala. Valnou většinu infa už napsal Antharon. Baví mě, že je tu kladen větší důraz na vyjednávání, komunikaci a investigaci. Vaesena neudoláte přísnou řežbou, nebo vypálením buhví kolika kulek. Musíte vyzjistit způsob jak se ho zbavit a pak ho prakticky usmlouvat. Stejně jako v předchozím hodnocení, ani mě systém vyloženě nesedl, ale myslím, že při dalších pár hrách bych si patrně dokázala zvyknout a dostat ho pod kůži.

4

Vaesen je hra, ktorá má úžasnú estetiku. Ilustrácie od johana Egerkeansa nás zavedú do mýtického švédska a postavy sa stanú paranormánymi vyšetrovateľmi.

Každý dostane jedno z originálnych povolaní, môžu byť napríklad vojenský veterán alebo trebárs profesionálny sluha. Postavy patria k tzv. Štvrtkovým deťom, ľuďom, čo majúschopnosť vydieť nadprirodzené bytosti. Skupina zdedí od podobne nadaných osôb zámoček, ktorý sa stane ich novým sídlom. Je zanedbaný a plný tajných chodieb, ktoré čakajú aby ich postavy v downtime preskúmali.

Potom sa dostávame k reálnemu hraniu. Systém mutant year zero nie je úplne podľa môjho gusta. Úspech na šestky je riadne frustrujúci a ani veľký pool kociek nezaručuje úspech.

Peknou mechanikou, ktorá má držať partu pokope je bonus za kamarátov pri hode na strach. Na jednu stranu sa mi páči, že to udržuje skupinu pokope a linearizuje príbeh. Na druhú stranu ak hra chce byť hororová, tak by sa hráči mali rozdeliť aby sa vytvorila atmosféra strachu a paranoje.

Úvodný scénár je lineárny. Strašná búrka uväzní postavy v lokácií a potom vaesenova mágia uspí všetky cudzie postavy na jedinom mieste. Prípad treba vyriešiť tu a teraz. Našťastie hneď v jedinej zamknutej a zapascovanej miestnosti je jednak knižka čo odhalí nepriateľa a jednak techniku ako sa pred ním brániť a ako ho zabiť na dva spôsoby... potom už je čas na bossfight.

Osobne by som od hry chcel inú dynamiku, možno nejaký prieskum, útek, výskum, plán, prípravu a návrat do akcie.

Potom tu máme vaesenov samotných. Tí v zásade nepotrebujú robiť ľuďom problémy a ich výskyt je skôr ľudským problémom. Vaesen sa dá poraziť iba konkrétnou metódou, násilie ho rozhnevá, neskor unaví, ale vaesen sa iba stiahne a neskôr vráti.

Celkovo vzaté vaesen je krásna knižka s veľmi pestrým exotickým settingom. Systém by som kľudne vymenil ale nie je to až tak zlé.