Traveller (Mongoose, 1e)

Vložil(a) Peekay dne
0
Bez hodnocení
2008
V pořadí už devátá podoba sci-fi hry Traveller a návrat k tradičnímu pojetí

První edice Travelleru od nakladatelství Mongooose je pozdější příslušník her z rodiny Traveller, sci-fi RPG o lidech toužících po svobodě mezi hvězdami. Hráči se vžívají do rolí posádek lodí křižujících vesmírným pohraničím ve vzdálené budoucnosti, ve kterém lidstvo kolonizovalo nemalou část galaxie. Hra vyšla jako devátá inkarnace Travelleru v dobách, kdy ji původní vydavatel dávno nevydával a místo toho povoloval licence jiným tvůrcům.

Po mnoha edicích, které hru zavedly do rozdílných systémů a alternativních podob herního světa, je Traveller od nakladatelství Mongoose snahou o návrat k původnímu Travelleru jak z hlediska systému, tak z hlediska herního světa.

Pravidla přinášejí modernější a optimalizovanou podobu klasického Travelleru. Hlavní změnou je zavedení ústřední vyhodnocovací mechaniky založené na hodu 2k6 + dovednost + situační modifikátory proti fixní obtížnosti 8. Volnější tvorba postav umožňuje elegantně kombinovat různé kariéry. Jinak hra obsahuje vše, co Traveller tradičně nabízel: podrobný systém na tvorbu vesmírných lodí, cestování vesmírem, generování světů, psioniku, obchod atd.

Z hlediska světa jde o návrat k tradičnímu pojetí Třetího Impéria před veškerými změnami, které přinesly následné edice. Přesto je hra celkem univerzální a umožňuje zasazení do různých světů. Prostředí Třetího Impéria byla rozvíjeno až v sérii rozšíření.

Pravidlová část této edice byla jako jediná zpřístupněna ostatním tvůrcům pod otevřenou licencí OGL jako Mongoose Traveller System a vznikají další hry, které z těchto pravidel vycházejí, případně je upravují do jiných mutací a enginů. Tak vznikla například hra Cepheus Engine (2016) a stejnojmenný volně dostupný systém, který pravidla Mongoose Travelleru kombinuje s pravidly starších edic.

V roce 2016 na hru navázala druhá edice Travelleru od nakladatelství Mongoose.

Rodina RPG her

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
2300 AD (Mongoose Traveller 1e) 2014 Rozšiřující příručka, Příručka světa Syrové sci-fi prostředí 2300 AD adaptované pro pravidla Mongoose Traveller
Hranost 23
1