Space Master (1e, 2e)

Vložil(a) Markus dne
0
Bez hodnocení
1985
Komplexní a „realistická“ sci-fi hra, bratříček Rolemasteru

Space Master je sci-fi dobrodružná hra od tvůrců známější fantasy hry Rolemaster (1982), ze které vychází. Jde o generickou hru určenou k hraní v žánru vesmírné opery, kde probíhají mezihvězdné války a posádky lodí střílejí po mimozemšťanech z laserových zbraní nebo blasterů. Je zasazená do prostředí „Impéria“, ve kterém lidstvo kolonizovalo galaxii a v ní teď soupeří o vliv šlechtické rody, megakorporace i jiné organizace. Ve světě existují translidé, roboti, psionika, mimozemské rady a jiné exotické prvky.

Hra je víceméně kompatibilní s Rolemasterem a stejně jako on je vysoce komplexní, pokouší se o realistikou simulaci. Jádrem je procentuální dovednostní systém s bodovým nákupem. Hráči si pro svoje postavy zvolí rasy a povolání (např. planetolog, pilot hvězdné lodi, telepat...) a některé z mnoha subpovolání. Podle toho se pak určí, jak drahé pro ni bude zlepšování konkrétních dovedností – těch je ve hře přes 120 a kromě počáteční volby povolání je tvorba postavy celkem volná.

Základní pravidla tvoří dvě příručky Tech Law (soubojový systém) a Future Law (tvorba postav a pravidla pro vypravěče), dostupné i samostatně. Pro hru vyšlo kolem třiceti různých doplňků. Je taky kompatibilní s deskovými hrami Space Master: Star Strike (1988), která může sloužit jako systém pro boje hvězdných lodí, a Space Master: Armored Assault (1989), která slouží k soubojům vozidel a jednotek na povrchu planet.

První edici (1985) nahradila celkem brzy druhá edice (1988), jde ale pořád o stejnou hru. Změny v pravidlech jsou jen drobné, nová „edice“ je především změnou formátu – místo samostatných příruček v krabici má podobu jediné knihy. Navíc bylo už do základní příručky začleněno rozšíření Space Master Companion (1986). Výraznější přepracování přinesla až edice Spacemaster: Privateers (2000).

Od Space Masteru se odštěpila samostatná kyberpunková hra Cyberspace (1989).