Middle-earth Role Playing (1e, 2e)

Vložil(a) Markus dne 01.09.2021, 09:17
0
Zatím nehodnoceno
1984
První RPG zasazené v Tolkienově Středozemi

Middle-earth Role Playing (MERP) je první RPG hra, která oficiálně používá licenci na Tolkienovo dílo a je zasazená ve Středozemi. Hráči se stávají dobrodruhy a volí si mezi šesti povoláními (válečník, průzkumník, mág, animista, hraničář a bard) a tradičními tolkienovskými rasami včetně patnácti podras lidí (od Beorningů až po přes Drúedainy až po haradrimské).

Z hlediska pravidel se jedná o zjednodušenou variantu hry Rolemaster. Navzdory zjednodušení ale hra zůstala relativně komplexní a simulační, navíc pravidla nebyla nijak provázaná se světem a zejména rolemasterovský systém magie do Středozemi příliš neseděl. Stejně jako Rolemaster používá k vyjádření schopností postav dovednosti s hodnotou 0 až 100, útoky se vyhodnocují pomocí tabulek atd. 

Hra je relativně kompatibilní s Rolemasterem a doplňky vydané pro jednu z nich se dají snadno převést do druhé. Většina doplňků pro MERP dokonce nevycházela s logem MERP na obálce, aby příručky oslovily i hráče jiných her (přestože používají herní statistiky MERP).

Pro oslovení začínajících hráčů a jejich přilákání k MERP vyšla ještě jednodušší hra založená na MERP, Lord of the Rings Adventure Game (1991).

V roce 1986 vyšla revidovaná verze první edice, v roce 1994 druhá edice. Rozdíly jsou především v množství obsahu – druhá edice přinesla nová povolání nebo volitelná pravidla pro temné účinky magie –, ale v jádru hra zůstala pořád stejná. Přestala vycházet v roce 1999, kdy nakladatel o licenci přišel.

Rodina RPG her