Gamma World

Gamma World

Gamma World je méně známý postapo/sci-fi/gonzo mladší sourozenec D&D, který volně vychází ze hry Metamorphosis Alpha. Odehrává se na Zemi ve vzdálené budoucnosti, 300–400 let po apokalypse (jejíž vysvětlení se mezi jednotlivými edicemi liší) a zbytkům civilizace teď jde hlavně o přežití. V původních edicích z 80. let se nezabývá složitou historií světa, důležité je tady a teď. Běžně používané technologie se vrátily o několik století zpět a zbytky starých technologií z doby před apokalypsou mají status magických artefaktů. Radiace funguje podle béčkových a komiksových zákonů a s fyzikou nemá moc společného, takže svítí přízračným světlem, způsobuje okamžité fyzické i psychické mutace, a dovede proměnit obyčejná zvířata (a v některých edicích i rostliny) v mluvící a myslící humanoidy.

Různé edice měnily jak systém hry (většina z nich byla kompatibilní s tehdy aktuální verzí D&D), tak ladění a pojetí herního prostředí. První edice byly hlavně nevážné, a i když postavám hrozilo nebezpečí na každém kroku, byly plné gonzo humoru, satiry a narážek. Pozdější edice dostaly temnější a vážnější charakter.

Každá základní pravidla obsahují seznam „Cryptic Alliances“, tajných společenstev, kultů a politických hnutí, které si vypravěč může do svého světa umístit. Hráčské postavy s nimi můžou soupeřit o moc a vliv, mohou se stát jejich členy, můžou natrefit na jejich členy při náhodných setkáních atd.

První čtyři edice – pravidly i stylově podobné – vydávalo nakladatelství TSR, po jeho zániku se ediční historie zkomplikovala a hra se výrazněji změnila. Pátou edici (2000) vydali Wizard of the Coast oficiálně jako doplněk pro science fantasy hru Alternity (1998), ale jinak jde o zcela samostatně hratelnou hru. Šestá edice (2003+) vyšla jen jako série doplňků pro d20 Modern

Sedmá edice (2010), kompatibilní s D&D 4e, je zajímavým mixem RPG a sběratelské karetní hry.

Hra dala za vznik moderním remakům, např. Mutant Crawl Classics (2017). Inspirovala i celou řadu dalších her, např. švédský Mutant, ze kterého později vznikly Mutant Chronicles a Mutant: Year Zero.

Původ
Překlad?
Průměrné hodnocení Název Vydáno Typ obsahu Kategorie Stručná charakteristika Jazyk
0
Zatím nehodnoceno
Gamma World (7e) 2010 RPG hra Sedmá edice šílené sci-fantasy hry Gamma World, postavená na D&D 4e
0
Zatím nehodnoceno
Omega World 2002 RPG hra Neoficiální „6. edice“ Gamma Worldu, vracející se ke gonzo kořenům této sci-fantasy série
0
Zatím nehodnoceno
Gamma World Campaign Setting (5e) 2000 RPG hra Samostatně hratelná varianta enginu Alternity adaptovaná do prostředí Gamma Worldu
0
Zatím nehodnoceno
Gamma World (4e) 1992 RPG hra Poslední edice švihlé postapokalyptické sci-fantasy hry od jejích původních autorů
0
Zatím nehodnoceno
Gamma World (3e) 1986 RPG hra Výrazné přepracování kultovní postapokalyptické science fantasy hry
0
Zatím nehodnoceno
Gamma World (2e) 1983 RPG hra Druhá edice kultovního postapokalyptického science fantasy guláše
0
Zatím nehodnoceno
Gamma World (1e) 1978 RPG hra Kultovní postapokalyptický science fantasy guláš