Lord of the Rings Adventure Game / Dobrodružná hra Pán prstenů

Vložil(a) rpgforum dne
4
Průměr: 3.5 (14 hlasů)
1991
Hra ze světa Tolkienovy Středozemě, určená především dětem a začátečníkům

Tolkienovská hra, jejíž českou verzi vydalo u nás na začátku 90. let nakladatelství Mladá fronta. Hráči v prostředí Středozemě prožívají příběhy ve stylu Hobita či Pána prstenů. Z dnešního pohledu je hra systémově zastaralá, nicméně přesto má své kouzlo. Je totiž určena dětem a učí je hraní RPG krůček po krůčku – působí tak jako pěkný výukový materiál. Spolu s pravidly vyšlo i několik rozšiřujících knih s dobrodružstvími, která jsou sice velmi lineární a svázaná, ale zároveň mají sympatickou Tolkienovskou atmosféru. Pěkná hra, na níž se děti mohou učit RPG, bohužel se skoro nedá sehnat.

Systémově jde o zjednodušenou verzi hry Middle-earth Role Playing (MERP). Má jen minimalistická pravidla bez úrovní, založená na hodech dvěma šestistěnnými kostkami.

Většinu herní řady ve skutečnosti tvořila připravená dobrodružství. Pro hru byly plánované 4 sešity s dalšími dobrodružstvími, ale nakonec vyšly jenom první dva. Zbývající dvě dobrodružství už nevyšla: Before the Goblins (Odhalí družina, co stojí za skřetími nájezdy na sídlo Meddědovců v údolí Anduiny?) a Greatest of the Forests (Ve stínech Temného lesa se skrývají hrůzy strašnější, než vaše nejhorší noční můry!), které mělo celou sérii završit. Počítalo se s tím, že hráči by dál využívali doplňky pro MERP nebo na něj zcela přešli. Se hrou byla kompatibilní i některá dobrodružství vydávaná pro MERP.

Rodina RPG her

Externí recenze a shrnutí

Nokturno.net Skaven Recenze: Pán prstenů

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Dobrodružná hra Pán prstenů 1993 Stanislava Pošustová-Menšíková Mladá fronta Čeština

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Over the Misty Mountains Cold
Přes horstvo, jež se v mlze pne
1993 Dobrodružství Dobrodružství zasazené do hor Středozemě Čeština
0
Bez hodnocení
Darker than the Darkness
Temnější než temno
1991 Dobrodružství Dvojice dobrodružství navazujících na úvodní krabici hry Pán prstenů Čeština
3
Průměr: 3 (1 hlas)
Hodnota
60.00
Lord of the Rings Adventure Game (základní krabice)
Dobrodružná hra Pán prstenů (základní krabice)
1991 Základní pravidla, Dobrodružství Úvodní pravidla, předpřipravené postavy a první dobrodružství pro hru Pán prstenů Čeština

3

S počtem hvězdiček váhám. Rád bych dal čtyři, ale tuším, že čas mi nasadil růžové brýle. Hrál jsem to snad před 30 lety, byl jsem puberťák co miloval knižní předlohu. Učaroval mi dovednostní systém, což pro mě tenkrát byla novinka. Pravidla byla jednoduchá, na pár stránek. A ta připravená dobrodružství byla tak kouzelná a poetická. Netlačilo se na akci, ale atmosféru světa. Zároveň si ale pamatuji, že to bylo psané pro mladší hráče a připravené scénáře vůbec nepočítaly s tím, že hráči vymyslí něco jiného. Což se skoro vždy stane. Nakonec hodnotím 3 hvězdičkami, ale milci knížek pana profesora Tolkiena si můžou jednu přidat.

2

Z hodnocení tu září melancholie, kdy lidé vzpomínají na dobu kdy byli mladí, hezčí a ještě nebyli bez brýlí slepí, takže tráva byla pořád zelená.

Tahle hra má hezké a atmosférické texty, co pamatuju i ilustrace (ale to si jistý už nejsem) a docela dobré uvedení do RPG hry. A tím to končí.

Systém je zoufalá tragédie (hru jsem dostal krátce potom co jsem začal hrát RPG a už tehdy mi to přišlo špatný a neohrabaný), přiložené dobrodružství strašný railroad, návody k tvorbě vlastního příběhu nebo k vedení hry nestojí za řeč. Hra je orientovaná na děti, ale vlastně to je jen slabina, protože hra nenabízí nic co by hráli s dětmi nějak zvlášť usnadnilo.

 

Na vzpomínku staříků nebo pro sběratele dobrý, ale jinak můžete s klidem ignorovat, hrát to dneska stejně nebudete.

Ty 2* dám - hlavně za tu atmosféru a RPG intro, ale jako - je to spíš z milosti a slitování.

3

Devadesátkova pohodička a zvláštní atmosféra obyčejných lidiček, které okolnosti donutí vydat se z rodné vsi na dalekou výpravu. Škoda, že původní vydavatel nezvládl vydat všechna plánovaná dobrodružství a ukončit načnutý příběh.

Pravidla byla stručná a minimalistická, bez povolání a úrovní (32 stran, z toho všechna kouzla se vešla na jednu stránku). Postavy se zlepšovaly hlavně díky předmětům, které našly. V boji podobně jako v tehdejším D&D a AD&D 2e házel pouze útočník a výsledek se určoval tabulkou. Některé části pravidel by se neztratily ani dnes, ale třeba udělování zkušeností a pižlačky životů bývají v nynějších minimalistických systémech řešeny líp a jednodušeji.

Na pohled líbívě udělaná dobrodružství s ilustracemi, které v tehdy vydávaném Pánovi Prstenů chyběly, byla ukázový railroad s parádními deus ex machina (někam toho Gandalfa a Aragorna nacpat museli, aby hráči věděli, že je to opravdu Pán Prstenů), takže jako vzor návyků pro přípravu a vedení dobrodružství těžce zavádějící.

4

Ach ta pohádka mládí. Pěkná krabice, dobrodružství napsaná tak, aby si je mohl s dětmi zahrát (pra)rodič, nebo starší sourozenec, spousta krásných doplňků přenostitelných i do jiných systémů.

Teda v těch 14 letech jsme to zamítli, bylo to jednak drahý, a druhak to bylo moc pro děcka a mi hráli tenkrát dračák (ehe :D).

Velká škoda, že tohle dílko zůstalo nedokončeno a zapadlo prachem. Mladá fronta tenkrát v 90. letech vydala kompletní set modulů, které pro ty kdy vyšly. Původní vydavatel I.C.E. už nezrealizoval zbývající plánované a na konci 90. let přišel o licenci, a musel přestat vydávat i staršího sourozence M.E.R.P.

5

Tuto hru jsem hrál skoro hned po vydání a nějakém tom pátku hraní DrD 1.2. Jako fandu Středozemě mě hra uchvátila. Strávili jsme s kamarády spousty hodin úžasných dobrodružství a v mém srdci má tato hra pořád místo. 

Jedná se o jednoduchý systém nenáročný na pravidla. Předem připravená dobrodružství mají úžasnou atmosféru, ale předem danou linku bez možnosti uhnutí. Tudíž je to výborná hra pro nováčky hlavně děti. Systém má málo možností růstu postav a hra není určená pro dlouhé hraní. Spíše zábava na prodloužený víkend.

Jediná nevýhoda je, že se hra nedá už skoro sehnat (já sem dacan a mám doma dvě krabice i se dvěma dobrodružstvími navíc).

Jinak existuje o chlup složitější a propracovanější klon této hry MEAG (Middle-Earth Adventuring Game) a je to hratelné. https://sites.google.com/site/ambarquenta/home/the-offical-games/meag

4

Tato hra byla v mém životě druhá, kterou jsem po DrD dostal do rukou a již v 1994 mě uchvátila její jednoduchost, prakticky hratelnost na koleně s k6 kostkou. Dodnes na tuto hru nedám dopustit a i když je spíše systém typu railroad, po drobném předělání je to super hra pro začínající rpg hráče.

3

Dobrodružná hra Pán prstenů je zvláštní počin. Pravidla a systém, který v této krabici naleznete, bych nejradši vytrhnul, zmačkal a hodil do koše. Zato doprovodné texty, celková atmosféra hry a rady pro hráče jsou skoro špička. Kdykoliv padne otázka "Jakou hru byste doporučili začátečníkům?", vždycky někdo odpoví, že Dobrodružnou hru Pána prstenů. Zatímco většina RPG her se moc nesnaží být přístupná i neznalým hráčům a spoléhá na to, že hráči se vše potřebné naučí od kamarádů, Dobrodružná hra Pán prstenů je počin, který bych neváhal strčit do rukou libovolné osobě se slovy: "to se naučíš sám." Je to rozhodně nejlepší začátečnický produkt, který seženete v češtině, přístupnější hru jsem zatím ještě neviděl.

Tahle hra je psaná pro děti a musí se tak brát. Příjemným způsobem je zasvětí do tajů stolních RPG her a připraví je na "plnohodnotné" hry. S tím se pojí i některé neduhy - hra vás například nenaučí vymýšlet vlastní příběhy, místo toho spoléhá na to, že Pán hry bude předčítat připravená dobrodružství z knih. Což je ideální pro 10leté děti, ale už ne pro dospělé, kteří to s hraním myslí vážně. Je to zkrátka hra pro děti, jejíž kvalita s rostoucím věkem klesá. Ale svým dětem ji pořiďte (a hodně štěstí při shánění).

3

Matně lovím v paměti svoje dávné zkušenosti s touhle hrou. Vím, že mi to v době, kdy jsem todržel v ruce, přišlo jako hrozný railroad, ale dnes bych to asi také hodnotil jinak. Mělo to pěkné, výpravné ztvárnění a asi by to dobře sedlo určité sortě začátečníků...

2

Hodnoceno na základě přečtení a jedné hry za postavu

První RPGčko co jsem hrál jako postava bylo podle těchto pravidel. Bohužel kamarád v té době hrál víc DrD, takže nás tlačil do akce.

Ale jinak v této hře je úplně nejlépe zpracované dobrodružství pro naprosté začátečníky (Jak Vypravěče, tak hráče), jaké jsem kdy viděl.

Pravidla samotná nejsou až tak skvělá, hlavně neumožňují postavám moc růst, ale to nevadí. Navíc na rozdíl od mnoha jiných her počítají se stupňováním úspěšnosti, dokonce nemají ani žádnou neúspěšnost jako takovou, a tak navádí k mnohem plastičtějším popisům než jen prosté "uspěl / neuspěl".

Edit po letech: Dodatečně musím jednu hvězdu ubrat, protože tahle hra učí Průvodce, že buď bude hrát podle scénáře (kterých není mnoho), nebo musí promyslet všechna hlavní řešení, která by hráči mohli použít, a připravit k nim detaily, a vůbec nebude připraven na postup, který hráči skutečně vymyslí.

4

Toto je môj milášek... teda môj prvý systém RPG, s ktorým som sa stretol a ktorý som napodiv vtedy aj dvakrát hral.

Zaujímavý je pekne prevedenými dobrodružstvami (ktoré vás síce vedú za ručičku, ale skúsenejší Pán hry si ich vie ľahko upraviť do voľnejšej podoby) a jednoduchými pravidlami. Odporúčam najmä pre začiatočníkov v RPG biznise!