Lord of the Rings Adventure Game / Dobrodružná hra Pán prstenů

Vložil(a) rpgforum dne 05.11.2008, 04:11
4
Průměr: 3.9 (9 hlasů)
1991
Hra ze světa Tolkienovy Středozemě, určená především dětem a začátečníkům

Tolkienovská hra, jejíž českou verzi vydalo u nás na začátku 90. let nakladatelství Mladá fronta. Hráči v prostředí Středozemě prožívají příběhy ve stylu Hobita či Pána prstenů. Z dnešního pohledu je hra systémově zastaralá, nicméně přesto má své kouzlo. Je totiž určena dětem a učí je hraní RPG krůček po krůčku – působí tak jako pěkný výukový materiál. Spolu s pravidly vyšlo i několik rozšiřujících knih s dobrodružstvími, která jsou sice velmi lineární a svázaná, ale zároveň mají sympatickou Tolkienovskou atmosféru. Pěkná hra, na níž se děti mohou učit RPG, bohužel se skoro nedá sehnat.

5

Tuto hru jsem hrál skoro hned po vydání a nějakém tom pátku hraní DrD 1.2. Jako fandu Středozemě mě hra uchvátila. Strávili jsme s kamarády spousty hodin úžasných dobrodružství a v mém srdci má tato hra pořád místo. 

Jedná se o jednoduchý systém nenáročný na pravidla. Předem připravená dobrodružství mají úžasnou atmosféru, ale předem danou linku bez možnosti uhnutí. Tudíž je to výborná hra pro nováčky hlavně děti. Systém má málo možností růstu postav a hra není určená pro dlouhé hraní. Spíše zábava na prodloužený víkend.

Jediná nevýhoda je, že se hra nedá už skoro sehnat (já sem dacan a mám doma dvě krabice i se dvěma dobrodružstvími navíc).

Jinak existuje o chlup složitější a propracovanější klon této hry MEAG (Middle-Earth Adventuring Game) a je to hratelné. https://sites.google.com/site/ambarquenta/home/the-offical-games/meag

4

Tato hra byla v mém životě druhá, kterou jsem po DrD dostal do rukou a již v 1994 mě uchvátila její jednoduchost, prakticky hratelnost na koleně s k6 kostkou. Dodnes na tuto hru nedám dopustit a i když je spíše systém typu railroad, po drobném předělání je to super hra pro začínající rpg hráče.

3

Dobrodružná hra Pán prstenů je zvláštní počin. Pravidla a systém, který v této krabici naleznete, bych nejradši vytrhnul, zmačkal a hodil do koše. Zato doprovodné texty, celková atmosféra hry a rady pro hráče jsou skoro špička. Kdykoliv padne otázka "Jakou hru byste doporučili začátečníkům?", vždycky někdo odpoví, že Dobrodružnou hru Pána prstenů. Zatímco většina RPG her se moc nesnaží být přístupná i neznalým hráčům a spoléhá na to, že hráči se vše potřebné naučí od kamarádů, Dobrodružná hra Pán prstenů je počin, který bych neváhal strčit do rukou libovolné osobě se slovy: "to se naučíš sám." Je to rozhodně nejlepší začátečnický produkt, který seženete v češtině, přístupnější hru jsem zatím ještě neviděl.

Tahle hra je psaná pro děti a musí se tak brát. Příjemným způsobem je zasvětí do tajů stolních RPG her a připraví je na "plnohodnotné" hry. S tím se pojí i některé neduhy - hra vás například nenaučí vymýšlet vlastní příběhy, místo toho spoléhá na to, že Pán hry bude předčítat připravená dobrodružství z knih. Což je ideální pro 10leté děti, ale už ne pro dospělé, kteří to s hraním myslí vážně. Je to zkrátka hra pro děti, jejíž kvalita s rostoucím věkem klesá. Ale svým dětem ji pořiďte (a hodně štěstí při shánění).

3

Matně lovím v paměti svoje dávné zkušenosti s touhle hrou. Vím, že mi to v době, kdy jsem todržel v ruce, přišlo jako hrozný railroad, ale dnes bych to asi také hodnotil jinak. Mělo to pěkné, výpravné ztvárnění a asi by to dobře sedlo určité sortě začátečníků...

3

Prvnáí RPGčko co jsem hrál jako postava bylo podle těchto pravidel. Bohužel kamarád v té době hrál víc DrD, takže nás tlačil do akce.

Ale jinak v této hře je úplně nejlépe zpracované dobrodružství pro naprosté začátečníky (Jak Vypravěče, tak hráče), jaké jsem kdy viděl.
Pravidla samotná nejsou až tak skvělá, hlavně neumožňují postavám moc růst, ale to nevadí. Navíc na rozdíl od mnoha jiných her počítají se stupňováním úspěšnosti, dokonce nemají ani žádnou neúspěšnost jako takovou, a tak navádí k mnohem plastičtějším popisům než jen prosté "uspěl / neuspěl".

4

Toto je môj milášek... teda môj prvý systém RPG, s ktorým som sa stretol a ktorý som napodiv vtedy aj dvakrát hral.

Zaujímavý je pekne prevedenými dobrodružstvami (ktoré vás síce vedú za ručičku, ale skúsenejší Pán hry si ich vie ľahko upraviť do voľnejšej podoby) a jednoduchými pravidlami. Odporúčam najmä pre začiatočníkov v RPG biznise!