Warhammer Campaign / Shadows over Bögenhafen (sdružená reedice)

Vložil(a) Markus dne
4
Průměr: 4 (1 hlas)
1988
Cesta temným renesančním světem zakončená městským pátráním po zlověstném kultu

„V určeném čase vystoupíme z utajených skrýší a svrhneme města Říše. Naši bratři se vyhrnou z lesů, budou vraždit a pálit. Chaos zachvátí zemi a my, vyvolení služebníci, budeme očištěni v Jeho očích. Ať žije Tzeentch, Měnitel způsobů – Njawrr'thakh 'Lzimbarr Tzeentch!“

Warhammer Campaign je spojená reedice dříve vydaných dvou rozšíření a dobrodružství pro Warhammer Fantasy Roleplay (1e), a sice The Enemy Within (1986) a Shadows over Bögenhafen (1987). Oba produkty původně vyšly samostatně jako sešity doprovázené volně přiloženými doplňky. V této verzi byly vydány pohromadě ve formátu jedné knihy v pevné vazbě, zatímco mapy a další doplňky jsou otištěné přímo na stránkách a je nutné si je okopírovat.

V roce 1995 vydalo reedici tohoto sdruženého vydání nakladatelství Hogshead Publishing, ale matoucně ji přejmenovalo na Shadows over Bögenhafen, což je název jen jednoho ze dvou obsažených dobrodružství.

Sdružený produkt představuje hráčům slavné prostředí Říše, inspirované Svatou říší římskou. Ta je v tomto pojetí světem protikladů. Lidská společnost právě nastupuje do renesance, mění se společenské pořádky, měšťanstvo začíná nahrazovat šlechtu, přichází pokrok a optimismus. Málokdo si uvědomuje, že nebezpeční mutanti a posluhovači Chaosu hrozí roztrhat společnost zevnitř. Žánrově jde o kombinaci investigativního hororu s černým humorem. Kniha je tvořená třemi částmi:

  • Představení Říše (~40 stran): Historie a politické zřízení Říše, fungování cechů a daní, cestování v Říši, její různá náboženství, provincie, armáda a další informace potřebné k hraní.
  • Mistaken Identity (~20 stran): Krátké dobrodružství, v němž je jedna z postav zaměněna za důležitou nehráčskou postavu a zapletena do konspirace. Jde o sérii epizod na cestě, jejíž účelem je přivést hráče do města Bögenhafen.
  • Shadows over Bögenhafen (~60 stran): Rozsáhlé vyšetřování temného spiknutí v kupeckém městě, které zrovna hýří veselím a životem, protože se v něm koná dobytčí festival Schaffenfest.

Obě dobrodružství společně tvoří první část kampaně The Enemy Within, ta pokračuje dobrodružstvím Death on the Reik (1987).

V roce 2019 vyšla revidovaná verze pod názvem Enemy in Shadows, určená pro čtvrtou edici WFRP.

Pro třetí edici WFRP vyšla stejnojmenná kampaň The Enemy Within (2012), která s touto nemá kromě názvu nic společného.

Kategorie produktu

Obsahuje tyto produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Shadows over Bögenhafen (původní) 1987 Dobrodružství Druhý díl kampaně The Enemy Within, vyšetřování konspirace v renesančním městě
0
Bez hodnocení
The Enemy Within 1986 Příručka světa, Dobrodružství První představení Starého světa Warhammeru a úvodní dobrodružství

4

Ak dobrodružstvo hodnotím z dnešného pohľadu, tak žáner WFRP dobrodružstiev už zavedený je a rovnako aj doplnkové informácie sa dajú nájsť inde. Ostávajú preto len dve dobrodružstvá (prípadne tri, ak zarátame aj vstupný Oldenhaller Contract, ktorý ale nie je súčasťou zborníku). Mistaken Identity má skvelú zápletku (aj keď s nejakými logickými chybami) a výborne rozohrá na rozľahlom plátne a s hromadou zapamätateľných postáv veľký príbeh plný omylov a konšpirácií, ktorý dôstojne pokračuje v Shadows over Bögenhafen. Osobne mi na Shadows esteticky nesedí prebiehajúci jarmok/cirkus, ale moji hráči sa (v roku 2002 a v 1. edícii WFRP) bavili výborne. Z dnešného pohľadu pokrivkáva prezentácia a štrukturovanie informácií pre GMa (preto by som skôr odporučil štvrtoedičnú verziu), ale obsah je stále výborný. Kvôli formátu a nedostatku nástrojov pre riadenie dobrodružstva bez railroadingu sú to nakoniec štyri hviezdičky - ale videné inými očami, v historickom kontexte, je to jasná päťka.