Enemy in Shadows Companion

Vložil(a) Markus dne 17.01.2021, 09:57
4
Průměr: 4 (1 hlas)
2019
Sborník rozmanitých doplňujících materiálů převážně s tématikou cestování

Sborník doprovodných materiálů k dobrodružství Enemy in Shadows, prvnímu dílu revidované kampaně The Enemy Within: Director’s Cut. Jde o samostatnou knihu sdružující materiály, které se dají použít i samostatně při jakékoli hře ve čtvrté edici WFRP. Část obsahu je nová, část jsou revidované verze materiálů pro první edici WFRP z různých zdrojů.

Hlavním tématem tohoto sborníku je cestování pro silnicích Říše. Sborník obsahuje:

  • Stručný popis Říše a jejího politického zřízení (původně vyšlo v The Enemy Within pro 1. edici)
  • Pravidla pro tažná a jízdní zvířata, abstraktní systém pro cestování, náhodná setkání na cestách
  • Informace o typech postav, které je možné potkat na cestách, a připravené nehráčské postavy na vložení do hry: jízdní hlídky, výběrčí mýta, psanci, komedianti, žebráci, pocestní prodejci, lupiči, lovci odměn...
  • Informace o mutantech v Říši a pravidla pro jejich tvorbu
  • Informace o kultu Fialová ruka a pravidla pro tvorbu postav patřících do chaotických kultů, včetně nové kariéry Tzeentchova mága a 25 nových kouzel
  • Několik větších a menších cestovních setkání, která kdysi vyšla pro první edici WFRP, včetně dobrodružství The Affair of the Hidden Jewel.

Obsahuje tyto produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
4
Hodnota
80.00
Affair of the Hidden Jewel, the 1988 Dobrodružství Melodramatické dobrodružství s loupežníky, padouchem, pokladem a podrazem

4

Příručky pro novou edici WFRP mi zatím přijdou obdivuhodné a moc se mi líbí, že se orientují na přímou použitelnost ve hře. Ani tohle nejsou žádné obecné kecy – důraz je na to, abych to mohl vzít a hrát. Líbí se mi vlastně všechno, včetně rozpracovaného systému cestování nebo generátoru mutantů. Velkou část obsahu tvoří NPC zpracované vždy jako: obrázek, statistiky, stručná charakteristika, námět na zápletku. Jsou výborné a pestré, vážně připravené na to, že je vezmete a vložíte do hry. Konkrétní setkání a dobrodružství na konci jsou taky parádní. Celkově solidní produkt. Nic, co si fakt musíte pořídit a padnete z toho na zadek, prostě jen velmi užitečný sborník.

Akorát zařazení některých materiálů je trochu podivné. V obecné rovině se autoři chtějí držet logiky "ty materiály ke kampani Enemy Within, které vám zůstanou i po jejím odehrání, případně se dají použít úplně samostatně", v konkrétní rovině se tenhle díl soustředí na cesty a silnice (další tuším bude o řekoplavbě). Koncept dobrý, ale některé části trochu nesedí, např.:

- Proč je tu proboha úvodní povídání o Říši a jejím politickém zřízení? Chápu, že je to tradice, bylo to tak i v původní verzi dobrodružství, ale tohle fakt patří spíš do základní příručky.

- Plánek lodi Berebelli fakt měl být v samotném dobrodružství (protože se na ní hráči plaví). Totéž informace o kultu Fialové ruky, což taky patří spíš k dobrodružství a s motivem cestování to nemá nic společného. Zřejmě autorům nějak nevycházely stránky, tak to potřebovali popřesouvat, aby obě knihy byly stejně tlusté. Tady se nepřiznaně počítá s tím, že si hráči pořídí obě knihy, ale to trochu boří ten koncept samostatně stojících knih. Ne že by to moc vadilo, protože tu kampaň byste si fakt koupit měli.

Každopádně velmi užitečná kniha, i když kampaň hrát nebudete.