Enemy in Shadows Companion

Vložil(a) Markus dne 17. 01. 2021, 09:57
5
Průměr: 4.7 (3 hlasů)
2019
Sborník rozmanitých doplňujících materiálů převážně s tématikou cestování

Sborník doprovodných materiálů k dobrodružství Enemy in Shadows, prvnímu dílu revidované kampaně The Enemy Within: Director’s Cut. Jde o samostatnou knihu sdružující materiály, které se dají použít i samostatně při jakékoli hře ve čtvrté edici WFRP. Část obsahu je nová, část jsou revidované verze materiálů pro první edici WFRP z různých zdrojů.

Hlavním tématem tohoto sborníku je cestování pro silnicích Říše. Sborník obsahuje:

  • Stručný popis Říše a jejího politického zřízení (původně vyšlo v The Enemy Within pro 1. edici)
  • Pravidla pro tažná a jízdní zvířata, abstraktní systém pro cestování, náhodná setkání na cestách
  • Informace o typech postav, které je možné potkat na cestách, a připravené nehráčské postavy na vložení do hry: jízdní hlídky, výběrčí mýta, psanci, komedianti, žebráci, pocestní prodejci, lupiči, lovci odměn...
  • Informace o mutantech v Říši a pravidla pro jejich tvorbu
  • Informace o kultu Fialová ruka a pravidla pro tvorbu postav patřících do chaotických kultů, včetně nové kariéry Tzeentchova mága a 25 nových kouzel
  • Několik větších a menších cestovních setkání, která kdysi vyšla pro první edici WFRP, včetně dobrodružství The Affair of the Hidden Jewel.

Obsahuje tyto produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
3
Průměr: 3 (1 hlas)
Hodnota
60.00
Affair of the Hidden Jewel, the 1988 Dobrodružství Melodramatické dobrodružství s loupežníky, padouchem, pokladem a podrazem

4

Příručky pro novou edici WFRP mi zatím přijdou obdivuhodné a moc se mi líbí, že se orientují na přímou použitelnost ve hře. Ani tohle nejsou žádné obecné kecy – důraz je na to, abych to mohl vzít a hrát. Velkou část obsahu tvoří NPC zpracované vždy jako: obrázek, statistiky, stručná charakteristika, námět na zápletku. Jsou výborné a pestré, vážně připravené na to, že je vezmete a vložíte do hry. Konkrétní setkání a dobrodružství na konci jsou taky parádní. Celkově solidní produkt. Nic, co si fakt musíte pořídit a padnete z toho na zadek, prostě jen velmi užitečný sborník.

Akorát zařazení některých materiálů je trochu podivné. V obecné rovině se autoři chtějí držet logiky "ty materiály ke kampani Enemy Within, které vám zůstanou i po jejím odehrání, případně se dají použít úplně samostatně", v konkrétní rovině se tenhle díl soustředí na cesty a silnice (další tuším bude o řekoplavbě). Koncept dobrý, ale některé části trochu nesedí, např.:

- Proč je tu proboha úvodní povídání o Říši a jejím politickém zřízení? Chápu, že je to tradice, bylo to tak i v původní verzi dobrodružství, ale tohle fakt patří spíš do základní příručky.

- Plánek lodi Berebelli fakt měl být v samotném dobrodružství (protože se na ní hráči plaví). Totéž informace o kultu Fialové ruky, což taky patří spíš k dobrodružství a s motivem cestování to nemá nic společného. Zřejmě autorům nějak nevycházely stránky, tak to potřebovali popřesouvat, aby obě knihy byly stejně tlusté. Tady se nepřiznaně počítá s tím, že si hráči pořídí obě knihy, ale to trochu boří ten koncept samostatně stojících knih. Ne že by to moc vadilo, protože tu kampaň byste si fakt koupit měli.

- Systém cestování je kombinace bizáru (kůň ujde volnou chůzí 84 mil denně před tím, než ho začnu hecovat? ORLY) s jakousi abstraktní podivností, která se tluče se simulačním zbytkem hry (včetně náhodných tabulek nepoužitelných setkání).

Každopádně velmi užitečná kniha, i když kampaň hrát nebudete.