Cortex Prime

Vložil(a) Markus dne 16. 01. 2022, 00:25
4
Průměr: 4 (1 hlas)
2020
Vícežánrová univerzální a modulární hra

Cortex Prime je novějším titulem z dlouholeté série Cortex, což je rodina postupně vyvíjených univerzálních her a jejich aplikací. Cílem hry je poskytnou jednotná pravidla pro libovolný žánr, s důrazem na charakterizaci postav a budování příběhu. Jedná se především o „toolbox“, ze kterého je nutné sestavit si vlastní sadu pravidel. Každá mechanika je uvedena v několika různých variantách, z nichž je nutné jednu vybrat. Knihu tak nelze vzít a rovnou podle ní hrát – je třeba z ní vypreparovat a sestavit vlastní, unikátní systém. 

Tato edice hry používá systém Cortex Plus, který se už dříve objevil v předchozích hrách, kde byl aplikován na specifická licencovaná prostředí. Edice Cortex Prime je tak snahou sjednotit dřívější adaptace do ucelené univerzální podoby. Postavy jsou charakterizované vlastnosti, dovednosti, vztahy a schopnostmi, přičemž všechno je obodováno kostkou jiné velikosti. Při vyhodnocování vezmou hráči jednu kostku z každé z těchto množin a hodí jimi jako poolem kostek, přičemž se počítají jen dvě nejvyšší. Hráči taky mají omezenou metaměnu „dějových bodů“, které umožňují házet kostkami navíc nebo měnit výsledky. Hra je zpětně kompatibilní s rozšířeními pro dřívější edice her z rodiny Cortex.

Autoři
Vydavatel

4

Cortex Prime je především toolbox, ze kterého je nutné sestavit si vlastní sadu pravidel. Každá mechanika je uvedena v několika různých variantách, z nichž je nutné jednu vybrat. Knihu tak nelze vzít a rovnou podle ní hrát - je třeba z ní vypreparovat a sestavit vlastní, unikátní systém. 

Osobně Cortex Prime vnímám jako evoluci Fatu. Jednotlivé vlastnosti postavy jsou nazývány traity. Prakticky cokoliv, co má hodnocení v podobě kostky, je trait. Trait tak může být Atribut, Vztah, Kouzlo, nebo Výhoda (Asset) či Komplikace (Complication). Traity lze pojímat lehce gamisticky (atributy jako Síla, Obratnost), nebo čistě narativně (trait "Drsná pistolnice z Grim Hollow). Tím, že tyto traity - velmi, velmi připodobnitelné k Aspektům - získávají číselnou hodnotu v podobě kostky a pak jsou ještě zvlášt vyčleněny "aspekty" výhod a komplikací - zjednodušuje místy příliš abstraktní nebo ne příliš systematický přístup Fate Core k aspektům a volným vyvoláním. 

Problémem je ovšem rozsah knihy - je příliš krátká. Obsahuje naprosté minimum teoretických textů, takřka žádné rady, jak sestavit vlastní systém. Jednotlivé mechaniky jsou popsány podrobně v teorii i praxi, ale chybí texty, jak jendotlivé mechaniky mezi sebou kombinovat. A pak nezbývá než metoda pokus - omyl. Chybí rovněž oblígátní příklady "předpřipravených systémů" - kniha nějaké obsahuje, ale nejsou dostatečně generické (tedy, fantasy tam není generické, cyberpunk v příkladu už ovšem docela generický je) a nelze z nich extrahovat zásady, kterých se držet, a chyby, kterých se vyvarovat

Traity jsou totiž rozdělovány do "setů" - z každého setu lze vybrat jen jeden trait, který poputuje do dice poolu. Pokud mám sety "atributy" a "dovednosti", tak můžu vzít do poolu jen jeden atribut a jeden skill. Nebo můžu zaplatit Plot Point (come on - fate point) a přidat z jednoho setu více traitů. A pokud postavě dáte příliš mnoho setů (Atributy, Dovednosti, Speciality, Kouzla, Signature Assets - "kouuzelné předmty", Signature Resource - "class resource jako třeba mana"), před čímž vás příručka VŮBEC NEVARUJE, tak pak zjistíte, že postava je samostatná sama o sobě a nemusí moc využívat "assets" a "complications", což jsou fatovské aspekty scény (at už pozitivní nebo negativní) - které jsou diskutabilně největší zábava, kterou fatovské systémy nabízí). Zcela se tím odstraní interakce postav se scénou a prostředím.  A to bylo něco, co mi dolo až po cca třech čtyřech sezeních. 

Takže Cortex Prime jako systém považuju za opravdu skvělý a za "Fate 5. edice", ale je třeba k tomu opravdu pořádně nastudovat různé teoretické texty, rady a příklady k Fate. Bez nich Cortex dost pokulhává. 

Pozitivní poznámka nakonec: herně je zvláště zajímavý příkladový setting Hammerheads o zachránářích/hasičích ve scifi settingu, který se zaměřuje na akční scény, kdy "záporákem" je prostředí - požáry, zemětřesení apod. Naneštěstí, podle mého vkusu daná problematika zase není popsána dostatečně podrobně a i když obsahuje řadu dobrých nápadů, můj mozek zdeformovaný klasickými systémy (DnD/Pathfinder/Drd) má problém vymyslet, jak vlastně vymyslet celou řadu encounterů/scén založených na tomto principu.