Call of Cthulhu (7. edice)

Vložil(a) Markus dne 22. 10. 2020, 18:26
4
Průměr: 4 (7 hlasů)
2014
Nejnovější vydání hororového RPG zasazeného do děsivé verze 20. let podle H. P. Lovecrafta

Nejnovější edice jedné z nejstarších herních sérií. Call of Cthulhu přenese hráče do alternativní verze 20. a 30. let dvacátého století, světa založeného na díle H. P. Lovecrafta. V roli novinářek, profesorů a stovky dalších běžných povolání, ze kterých okolnosti udělají vyšetřovatele paranormálních jevů, zkoumají mimozemské entity, temné kulty a monstra, ze kterých smrtelník šílí.

Hra dlouhou dobu existovala ve víceméně nezměněné podobě. 1. až 6. edice Call of Cthulhu vycházely už od roku 1981 a přinášely vždy jen drobné úpravy. Nová 7. edice navazuje na jejich tradici, taky používá systém Basic Role-Playing, ale po dlouhé době přináší výraznější úpravy pravidel (např. mění škálu základních vlastností, přehodnocuje dovednosti...). Přesto zůstává víceméně kompatibilní a umožňuje snadnou konverzi doplňků a scénářů z předchozích edic.

Vychází ve dvou základních příručkách. Keeper Rulebook popisuje samotná pravidla, herní svět, kouzla a nestvůry. Investigator Handbook je příručka pro hráče, obsahující především možnosti pro tvorbu postavy a popisy povolání a dovedností.

Hra rozeznává dva základní „herní režimy“. Jednak je to „klasický režim“ představený v základních příručkách – obtížnější, drsnější a často vedoucí k šílenství postav. Vedle něj byl v rozšíření Pulp Cthulhu (2016) představen odlehčenější „pulpový režim“, který umožňuje hrát dobrodružství v odlehčenějším, filmovém a především shovívavějším duchu.

Rodina RPG her
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
A Time to Harvest 2021 Dobrodružství Vyšetřování hororových záhad v divočině Vermontu
0
Bez hodnocení
Cults of Cthulhu 2021 Rozšiřující příručka, Dobrodružství Sborník kultů pro Call of Cthulhu z různých historických období + tři scénáře
0
Bez hodnocení
Keeper Tips 2021 Četba Sborník rad a tipů pro vypravěče v Call of Cthulhu
0
Bez hodnocení
Alone Against the Tide (2. vydání) 2020 Sólo dobrodružství Sólové vyšetřování záhad jednoho městečka u jezera
0
Bez hodnocení
Cthulhu Dark Ages (3. vydání) 2020 Příručka světa, Dobrodružství Adaptace Call of Cthulhu do temného středověku
0
Bez hodnocení
Malleus Monstrorum: Cthulhu Mythos Bestiary 2020 Rozšiřující příručka Rozsáhlý dvousvazkový sborník tvorů a nestvůr z mýtu Cthulhu
0
Bez hodnocení
Berlin: The Wicked City 2019 Příručka světa, Dobrodružství Rozšíření adaptující hru Call of Cthullhu do meziválečného Berlína

4

CoC není žádný revoluční systém, jádro je jednoduchém k 100 podhazování hodnot, k tomu využívá oblíbenou mechaniku výhod a nevýhod a krom pár maličkostí je to vlastně všechno. Pravidla 

Na jednu stranu tomu chybí hloubka mechanik, na straně druhé je to přesně, to co v hororu oceňuji. Méně mechanik, více atmosféry. Pravidla, žánr a očekávaný styl hry tady jdou hezky v ruku v ruce. Pro hororové jednohubky sice lepší systémy, ale CoC je v kramflecích silné i u delších her, kde postavy postupně šílí.

Dalším plusem je nepřeberné množství modulů, které pro CoC vyšly, systém se ke své 7. edici nezměnil a s minimem práce do něj jdou zrecyklovat veškeré moduly, které za cca 40+ let jeho existence vyšly.

+ Jednoduchost
+ Solidní funkční systém
+ Množství herního materiálu

- Nic co bychom jinde neměli

5

Není divu, že je CoC největším konkurentem D&D - z pohledu srozumitelnosti pravidel i pro prvohráče nemá příliš konkurenci a nabízí plejádu příběhů, které jsou díky zpětné kompatibilitě (víceméně) k dispozici nezávisle na edici (s takovým katalogem prověřených a otestovaných herních scenářů z různých období, ve kterých lze hrát, nemusí mít žádný Keeper obavu, že by mu došly nápady).

 

A když má člověk chuť na trochu dobrodružnější a hrdinštější hru, zapojí pravidla Pulp Cthulhu a rázem může jako Indiana Jones boxovat s nácky a neohroženě bojovat s prastarým zlem v duchu šestákových románů.