Call of Cthulhu (7. edice)

Vložil(a) Markus dne
4
Průměr: 3.9 (7 hlasů)
2014
Nejnovější vydání hororového RPG zasazeného do děsivé verze 20. let podle H. P. Lovecrafta

Call of Cthulhu je jedna z nejstarších herních rodin, která hráče přenese do alternativní verze 20. a 30. let dvacátého století, světa založeného na díle H. P. Lovecrafta. V roli novinářek, profesorů a stovky dalších běžných povolání, ze kterých okolnosti udělají vyšetřovatele paranormálních jevů, zkoumají mimozemské entity, temné kulty a monstra, ze kterých smrtelník šílí.

Tato sedmá edice je výrazným přepracováním původní hry, která dlouhou dobu existovala ve víceméně nezměněné podobě. 1. až 6. edice Call of Cthulhu vycházely už od roku 1981 a přinášely vždy jen drobné úpravy. Nová, sedmá edice navazuje na jejich tradici, taky používá systém Basic Role-Playing, ale po dlouhé době přináší výraznější úpravy pravidel (např. mění škálu základních vlastností, přehodnocuje dovednosti…). Přesto zůstává víceméně kompatibilní a umožňuje snadnou konverzi doplňků a scénářů z předchozích edic.

Se svými předchůdci sdílí hlavní motivy a zaměření pravidel. Postavy, vyjádřené především procentuálními dovednostmi, jsou křehké a snadno umírají. Systém příčetnosti – která postavám ubývá, jak čelí mimozemským hrozbám nebo se střetávají s okultními silami – vede k duševnímu úpadku a šílenství. Nově se ale snaží „šílenství“ vykreslovat citlivěji. Už postavám nepřisuzuje stereotypní duševní poruchy, ale pojímá šílenství spíš jako ztrátu kontroly nad postavou a propadání zvráceným ideologiím. V podobném duchu nakládá s jinými kontroverzními tématy počátku 20. století, jako je rasismus, šovinismus, jiné formy diskriminace nebo kulturní apropriace. Přestože jednotlivé produkty svět nijak nepřikrášlují a s problematickými tématy otevřeně pracují, zároveň se snaží vyhýbat stereotypům a dbají na citlivé, inkluzivní znázornění různých kultur nebo diskriminovaných skupin.

Pravidla vyšla ve dvou základních příručkách. Keeper Rulebook popisuje samotná pravidla, herní svět, kouzla a nestvůry. Investigator Handbook je příručka pro hráče, obsahující především možnosti pro tvorbu postavy a popisy povolání a dovedností.

Hra rozeznává dva základní „herní režimy“. Jednak je to „klasický režim“ představený v základních příručkách – obtížnější, drsnější a často vedoucí k šílenství postav. Vedle něj byl v rozšíření Pulp Cthulhu (2016) představen odlehčenější „pulpový režim“, který umožňuje hrát dobrodružství v odlehčenějším, filmovém a především shovívavějším duchu.

Rodina RPG her
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Arkham 2024 Příručka světa Popis legendárního města Arkham jako prostředí pro vyšetřovací kampaně
0
Bez hodnocení
The Order of the Stone 2024 Dobrodružství Vyšetřovací kampaň ve stopách vyznavačů prastaré hrůzy
0
Bez hodnocení
Alone Against the Static 2023 Sólo dobrodružství Sólo dobrodružství o rozpadajícím se manželství... v hlubokých lesích
0
Bez hodnocení
Regency Cthulhu 2022 Příručka světa, Dobrodružství Adaptace Call of Cthulhu do austenovské Anglie na počátku 19. století
0
Bez hodnocení
A Time to Harvest 2021 Dobrodružství Vyšetřování hororových záhad v divočině Vermontu
0
Bez hodnocení
Cults of Cthulhu 2021 Rozšiřující příručka, Dobrodružství Sborník kultů pro Call of Cthulhu z různých historických období + tři scénáře
0
Bez hodnocení
Keeper Tips 2021 Četba Sborník rad a tipů pro vypravěče v Call of Cthulhu

3

CoC není žádný revoluční systém, jádro je jednoduchém k 100 podhazování hodnot, k tomu využívá oblíbenou mechaniku výhod a nevýhod a krom pár maličkostí je to vlastně všechno. Pravidla 

Na jednu stranu tomu chybí hloubka mechanik, na straně druhé je to přesně, to co v hororu oceňuji. Méně mechanik, více atmosféry. Pravidla, žánr a očekávaný styl hry tady jdou hezky v ruku v ruce. Pro hororové jednohubky sice lepší systémy, ale CoC je v kramflecích silné i u delších her, kde postavy postupně šílí.

Dalším plusem je nepřeberné množství modulů, které pro CoC vyšly, systém se ke své 7. edici nezměnil a s minimem práce do něj jdou zrecyklovat veškeré moduly, které za cca 40+ let jeho existence vyšly.



+ Jednoduchost

+ Solidní funkční systém

+ Množství herního materiálu



- Nic co bychom jinde neměli

5

Není divu, že je CoC největším konkurentem D&D - z pohledu srozumitelnosti pravidel i pro prvohráče nemá příliš konkurenci a nabízí plejádu příběhů, které jsou díky zpětné kompatibilitě (víceméně) k dispozici nezávisle na edici (s takovým katalogem prověřených a otestovaných herních scenářů z různých období, ve kterých lze hrát, nemusí mít žádný Keeper obavu, že by mu došly nápady).

 

A když má člověk chuť na trochu dobrodružnější a hrdinštější hru, zapojí pravidla Pulp Cthulhu a rázem může jako Indiana Jones boxovat s nácky a neohroženě bojovat s prastarým zlem v duchu šestákových románů.