Call of Cthulhu (1. až 6. edice)

Vložil(a) Markus dne
4
Průměr: 3.7 (3 hlasů)
1981
Původní RPG hra zasazená do hororového světa podle příběhů H. P. Lovecrafta

Call of Cthulhu je hra založená na díle hororového spisovatele H. P. Lovecrafta. V temnější verzi našeho světa ve dvacátých letech 20. století se běžní smrtelníci střetávají s děsivými bytostmi a silami z jiných světů. Hráči se vžívají do rolí detektivů, vysokoškolských profesorů, umělců atd. a pozvolna odhalují skutečné hrůzy světa, dozvídají se o své nicotnosti a chápou pomíjivosti lidstva.

Hra používá systém Basic Role-Playing, který původně vznikl ve hře RuneQuest. Jde o dovednostní systém, ve kterém se postavy zlepšují spolu s tím, jak dovednosti používají. Nezískávají však další životy a je stále relativně snadné je zabít. Hra pracuje s mechanikou příčetnosti a často vede k tomu, že hráčské postavy zemřou nebo zešílí. Způsobila přelom na poli RPG, protože představila styl hraní, který stavěl víc na vyšetřování záhad než na bojích a průzkumu jeskyní.

Přestože hra vyšla v mnoha edicích, reálně se příliš neměnila. 1. až 6. edice přinášejí jen drobné, iterativní změny (v databázi je všechny klasifikujeme jako stejnou hru) a jejich doplňky jsou vzájemně kompatibilní. Jednotlivé „edice“ se liší především organizací textu a doprovodnými materiály. Zatímco pravidla zůstávala vesměs stejná, s každou další edicí se měnilo složení doplňujících materiálů obsažených v základních pravidlech a hra se objemově rozrůstala. Edice základních pravidel jsou:

  • Call of Cthulhu (1e) (1981): Krabice obsahující 16stránkový sešit Basic Role-Playing sloužící jako základní pravidla, 96stránkovou příručku Call of Cthulhu s tématickou nástavbou k těmto pravidlům, 32stránkový sešit Sourcebook for the 1920s jako úvod do herního světa.
  • Call of Cthulhu (2e) (1982) Krabice. Předchozí dvě pravidlové příručky sloučeny do jedné, Call of Cthulhu (96 stran), zůstává sešit Sourcebook for the 1920s (32 stran).
  • Call of Cthulhu (3e) (1986) Krabice. Pravidla rozdělena na hráčskou příručku Investigator's Book (32 stran) a vypravěčskou Keeper's Book (96 stran). Zůstává sešit Sourcebook for the 1920s (32 stran).
  • Call of Cthulhu (4e) (1989): Jedna kniha, 192 stran. Byl do ní začleněn obsah dřívějších rozšíření Cthulhu Companion (1983) a Fragments of Fear: The Second Cthulhu Companion (1985).
  • Call of Cthulhu (5e) (1992): Jedna kniha, 288 stran. Text byl výrazně rozšířen a přeorganizován.
  • Call of Cthulhu 20th Anniversary Edition (2001): Jedna kniha, 320 stran. Limitovaná edice vázaná v kůži. Víceméně totožná s poslední opravou páté edice (5.6), ale v jiné sazbě.
  • Call of Cthulhu (6e) (2004): Jedna kniha, 320 stran. Změny jsou opět jen minimální.

S výraznějším přepracováním pravidel přišla teprve 7. edice Call of Cthulhu (2014).

Rodina RPG her
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Dech draka Petr „Jezevec“ Pouchlý Světy her na životní příběhy: Call of Cthulhu

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Cthulhu by Gaslight (3. vydání) 2012 Příručka světa, Dobrodružství Rozšíření adaptující Call of Cthulhu do viktoriánské Anglie
0
Bez hodnocení
Cthulhu Invictus Companion 2011 Dobrodružství Trojice scénářů pro Call of Cthulhu ve starověkém Římě
0
Bez hodnocení
Arkham Now 2010 Příručka světa, Dobrodružství Popis slavného lovecraftovského města Arkham v prostředí současnosti
0
Bez hodnocení
Cthulhu Invictus (2. vydání) 2009 Příručka světa, Dobrodružství Adaptace Call of Cthulhu do starověkého Říma
0
Bez hodnocení
Queensguard 2009 Příručka světa, Dobrodružství Kampaň pro Call of Cthulhu zasazená do steampunkové Ameriky
0
Bez hodnocení
Cthulhu Rising 2008 Příručka světa Adaptace Call of Cthulhu do sci-fi horroru
0
Bez hodnocení
Halloween Horror 2005 Dobrodružství Sborník tří výherců halloweenské soutěže o scénáře pro Call of Cthulhu