Bestiář (DrD II)

Vložil(a) Fafrin dne
5
Průměr: 4.8 (14 hlasů)
2012
Více než stovka bytostí pro vaše dobrodružství, od obyčejných lidí po netvory.

První oficiální doplněk pro Dračí Doupě II. Obsahuje více než stovku bytostí od lidí, přes zvířata a netvory, po běsy, nemrtvé a oživené. Bytosti jsou rozpracovány podrobněji než v základních pravidlech, je věnována péče například tomu jak jednají, v jakých prostředích se vyskytují nebo námětům pro jejich použití v dobrodružstvích.

Přináší také několik nových mechanik, například pro „hejna“ drobných tvorů nebo pro „prastaré“ – mocné bytosti nabízející výzvu pro postavy na vysokých úrovních. Dále nové zvláštní schopnosti pro bytosti a návod, jak bytosti tvořit.

V roce 2019 bylo vydáno 2. vydání Bestiáře, navazující na přepracované vydání pravidel.

Určeno po hru
Kategorie produktu
Vydavatel

5

Jesli si něco koupit ze systému DrD II, tak určitě ten bestiář a to i bez základních pravidel. Kniha je plná inspirace do hry. Z pouhého jednoho krátkého řádku lze udělat celé dobrodružství na pár sezení (mluvím z vlasntí zkušenosti). U každého monstra je popsaná spoustu textu jak se chová a nějaké legendy. Vřele doporučuju.

5

Špatný bestiář vám dá seznam monster a jejich herní statistiky k boji a pár řádků popisu. (1*)

Průměrný bestiář vám dá navíc zajímavý lore, něco málo z motivace a ekologie tvorů. (2-3*)

Opravdu dobrý bestiář vám navíc ještě přímo odpoví na otázku, jak tvory zapojit do příběhu. (4*)

Vynikajícího bestiáře se ptát ani nemusíte a už při jeho čtení vám vyskakují na mysl scénáře, scény a interakce.  (5*)

DrDII bestiář u mě stojí někde na hraně Opravdu dobrého a Vynikajícího bestiáře, tak jako tak je to vážně kvalitní doplněk a stojí za to si ho přečíst i když nehrajete DrDII. Sám nejsem hráč ani fanoušek DrD II a nahráno mám sotva pár sezené a možná právě proto nejsem s to bestiář zcela ocenit a raději přimhouřím oko a přikloním se k 5*.

5

Naprostá pecka! Líbí se mi, že je Bestiář tématicky rozvržený, tedy není to jedno monstrum vedle druhého v abecedním pořádku ale v obecných skupinách Lidi/Nemrtví/Zvířata/Příšery atd... Kromě popisu jednotlivých bytostí obsahuje i podrobný popis jejich způsobu života a k tomu jejich použití v příběhu. Tyhle háčky jsou dostatečně podrobné, takže se dají použít i jako podzápletky na jedno sezení.

Vynikající rozšiřující příručka!

5

Vhodný doplněk DRDII pro každého PJ, který chce vytvořit barvitý příběh plný nestvůr pro své hráče. Je samozřejmě dostupná verze reagující na revizi DRDII z roku 2017. Bestiář můžete najít pod ISBN 978-80-85979-78-7 z roku 2019. Snad vám to pomůže najít správnou verzi ve vašich oblíbených obchodech.

5

Beštiár k DrD II je tenšia, avšak obsahovo nabitá kniha, ktorá nie len že obsahuje veľké množstvo rôznych postáv, prirodzených i nadprirodzených potvor a netvorov, ale má aj množstvo doplnkových textov, ktoré každému průvodcovi rozšíria obzory. Kniha mi dala niekoľko skvelých nápadov, ako rozšíriť hru a najlepší protivníci (aj priatelia), s ktorými sa postavy v našej hre stretli, pochádzajú práve z tejto knihy. Rozhodne odporúčam každému Průvodcovi, ktorý používa systém DrD II (a možno aj niekoľkým, ktorí nie).

5

Pěkně zpracovaný doplněk, který dodá vaší hře nové protivníky i spolupracovníky postav. Hru doplňuje o další cenné rady pro Pána hry, jak cizí postavy a bytosti odehrávat a jak je tvořit. Jednotlivé kategorie bytostí (lidé, zvířata, nemrtvý a oživení, běsi a netvoři) mají vždy úvodní obecné povídaní z hlediska toho, jak je možné je zařadit do vašeho světa. Každý popsaný tvor obsahuje atmosferický popis a příklady toho jak obvykle jedná, jak bojuje a jakou může mít roli v příběhu. Kniha zavádí také nové zvláštní schopnosti, jejichž použitím může Pán hry hráčům postav na vyšších úrovních "zatopit" v konfliktech. I ty možná zdánlivě nejnudnější protivníky v podobě obyčejných zvířat obohacuje o jejich mluvící (tzn. inteligentní / moudrou) variantu, kterou mohou hráči získat za své pomocníky, pokud naplní mnohdy podivné touhy a požadavky těchto tvorů. Objevují se tu také tzv. prastaří, tedy velmi mocné bytosti z bájí a mýtů opatřené vpravdě nadlidskými vlastnostmi i schopnostmi.

Výběr bytostí samozřejmě odpovídá tematickému naladění hlavní knihy. V podstatě se dá říct, že tu najdeme tvory, kteří se nacházejí například v pohádkách Karla Jaromíra Erbena nebo Kráse nesmírné. Nicméně jejich zpracování je samozřejmě provedeno tak, aby učinilo za dost dobrodružné fantasy.

Obsah knihy vám vystačí na mnoho dobrodružství případně se z něj dá vystavět prostředí pro solidní kampaň.

Vadou na kráse v dnešní době je to, že zatím nebyla vydána verze reagující na revizi pravidel v hlavní příručce.