My Life with Master

Vložil(a) rpgforum dne 05. 11. 2008, 18:16
3
Průměr: 3 (8 hlasů)
2003
Hra na životní příběhy služebníků zlých Pánů

V českém překladu Můj život s Pánem, hra v žánru romantického hororu, v níž postavy jsou vnitřně rozpolcení služebníci zlého Pána. Na jednu stranu jsou nuceni páchat kruté činy, na druhou stranu touží po lásce a lidskosti. Která jejich stránka nakonec zvítězí? Tato netradiční hra, a zároveň jedna z nejznámějších indie, byla jednou z prvních, které se snaží mechanicky podporovat tvorbu příběhu. Hráči hrají v oddělených scénách a mají značné pravomoci zasahovat do děje. Ideální pro hráče, kteří si chtějí zahrát žánrové drama.

Rodina RPG her
Autoři
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Můj život s Pánem 2007 Jiří „Markus“ Petrů Čeština Odkaz

2

MLwM je storygame, která ve své době musela vzniknout, aby ukázala některé možnosti RPG, ale taky je to nejspíš nejhorší storygame, kterou jsem kdy hrál. V mém hodnocení může hrát roli, že mi moc nesedí setting a zaměření na dysfunkční vztahy, ale základní problém hry vidím v tom, že od hráče se čeká že si sám vymyslí a zarámuje scénu, pak si ji většinou sám, jen s drobnou podporou GMa, odehraje, sám vyhodnotí a sám popíše následky. A pak si přepíše dvě čísla v kartě postavy. A jedeme další kolo. Hra se podstatě spočívá ve fikčním sebetrýznění (narozdíl třeba od Polarisu, kde je vaším úkolem trýznit postavu hráče naproti vám) a v roleplayingu pro roleplaying, tedy roleplayové samohaně.

Endgame pak přichází z čista jasna, ale minimálně pro mě jako vysvobození, protože konečně vytvoří nějaký příběhový rámec a dává nějaký srozumitelný impulz do hry... který se ovšem projeví zase jen ve formě vyprávěného epilogu.

Není to katastrofální, ale rozhodně to nedoporučuju, pokud náhodou nestojíte o to (si) dokazovat, jak jste dobří a procítění herci. Vážně jsem v tom víc nenašel.

1

Hra, která vynucuje právě jeden příběh. Tváří se hrozně roleplayingově, přitom mechanicky jednoznačně vynucuje co kdy (a jak) máte udělat - v podstatě degraduje roleplaying na mechanicky gamistickou volbu. Vyhodnocení scén je naprosto odtržené od postav i od dění v těchto scénách - rozhodují o něm jakési naprosto abstraktní příběhové hodnoty toho, jak na tom postava je "v příběhu" - které se ale bohužel vůbec nepropisují do toho, jak ten příběh vypadá.

Kdysi dávno se do ní hrozně zamilovali fanoušci Forge indie hnutí a udělali si z ní roleplayingovej fetiš. Ve skutečnosti to je bolestivá studie toho, jak RPG rozhodně a jednoznačně nedělat a o čem roleplaying skutečně neni.

(Mimochodem ani designově to není žádný zázrak - nepřináší to nic, co by už nepřinesly dřívější, méně dotažené, ale paradoxně o hodně funkčnější Nicotine girls.)

4

Hrál jsem MLwM (s kým jiným než) s Markusem a musím říct - skvělá hra. Poměr vložené snahy a získaného zážitku je velice příznivý, tahle hra se hraje sama (no, teď ještě, co na to vypravěč...) :-) Jo a nevěřte zlým jazykům, které tvrdí, že MLwM není RPG. Je to RPG jak řemen. Dokonce si myslím, že tyhle tématické formy ukazují zřetelnější směr vývoje RPG, než zkostnatělé, roleplayingu prosté rubačky (DnD 4e), jejichž štafetu už dávno převzaly PC hry a deskovky.

4

Kultovní "příběhové" rpg, které kdysi na RPG fóru vyvolalo strašné nadšení mezi některými jedinci. Já byl jeden z nich. Tahle hra tehdy odstartovala u mě jako hráče strašlivou změnu. Dala mi neuvěřitelnou facku, proto že mi ukázala, že RPG jde hrát i úplně jinak. A pro mě to znamenalo lépe. Naprostá povinnost pro každého, kdo hledá inovaci a nové přístupy. Krom toho, žánrově a tematicky asi není hra, která by byla mým tužbám blíže. A přece to není na plné hodnocení. Hra je to velmi náročná a svádí k fraškovitosti a pro mě je to jako by ji něco chybělo. Já ji nedokážu hrát nevážně ale nenašel jsem nikoho, kdo by tu vážnost zvládl udržet celou dobu.

4

Vynikajícím způsobem zpracovaná hra, jak nápad tak i provedení. Klasika a nutná četba co se týče designu her. MLwM je trochu specifický svým pojetím a musíte si na to zvyknout, stejně tak si musíte zvyknout na poměrně odlišnou roli jako hráče a přizpůsobit se jinak to bude haprovat. Trochu mi na hře vadí mírně obtížnější role gamemastera, který musí hodně věcí řídit a vymýšlet, hlavně jak udržet atmosféru, která je pro hru klíčová. Taky si myslím, že je to dobrá hra pro vstup na pole příběhových her, nicméně pro nováčky bych doporučil před hrou si projít pár zápisů z her nebo doporučení pro hru. Hra ke které vzplanete láskou nebo vás nechá chladným. Výborný překlad od Markuse :)

4

Výborný setting, výborně zapracované mechaniky, které motivují hráče a zároveň ženou hru dopředu. Při hraní cítíte se svou postavou, snažíte se ale i vyhrát nad pánem, vyprávíte přitom takřka nevědomky hluboký, často tragický, příběh. Na hře mi vadí jedna věc - staví na principu stříhání scén, kdy v jedné scéně hraje vždy jen jeden hráč plus vypravěč - a zároveň hra příliš nevysvětluje, jak tímto způsobem hrát, s jakými problémy se hráči mohou potýkat a obecně jim v tomto moc nepomáhá. To považuji za zásadní vrásku na jinak pěkně hladkém těle zámecké paní, která se právě vykoupala v krvi panen. My life with master si zahrajte, pokud možno s někým zkušeným, ale rozhodně ho vyzkoušejte, je to skvělá příležitost vstoupit do světa vyprávěcích her a maximálně si to užít.

4

Pro mě je tato hra naprostá srdcovka. Bylo to první "indiečko", se kterým jsem se setkal, a dodnes ji považuji za jednu z nejnápaditějších RPG vůbec. Dřív jsem měl obavy o omezenost prostředí - přeci jenom variace na příběhy typu "služebník svrhne zlého pána" se musejí jednou omrzet, ne? Nemusejí. Odehrál už jsem mnoho a mnoho sezení, každé bylo jiné a unikátní, každé mě velmi bavilo a stále se těším na další. Velký dík patří systému, který pracuje pro vás a pomáhá vám budovat příběh. Jedinou vadou na kráse je nedostatek vysvětlujících textů - hra má velmi specifický herní styl a v prvních sezeních holt musíte experimentovat, abyste zjistili, co funguje a co ne. I tak ale dávám maximální hodnocení, tohle je povinná četba - minimálně za přečtení překladu nic nedáte ;)