Polaris

4.333335
Průměr: 4.3 (3 hodnocení)
Tragická hra bez vypravěče, v níž postavami jsou mýtičtí rytíři dalekého severu
Ben Lehman
2005

Polaris je hra s velmi poetickým a tragickým prostředím - vždyť postavami jsou rytíři Řádu hvězd, kteří svádí marný a předem prohraný boj s démony Úsvitu o osudy celého světa. Hra nemá Vypravěče, účastní se jí 3-5 hráčů, kteří se střídají v samostatných scénách. Úlohu vypravěče zastávají každému hráči jeho spoluhráči, z nichž každý má na starosti nějakou oblast příběhu a prostředí (jeden překážky a nepřátele, další blízké vztahy, atd...). Hra se může pyšnit i mnohými dalšími inovativními mechanikami, například systémem vyhodnocování, který používá nejen kostky, ale i rituální fráze a řečnické obraty s jasně danými efekty.

Migrena a gramaticka orgia s primesou husteho RP v jednom.

3

Hral som tuto hru iba raz a zatial nemam odvahu si to zopakovat. Setting je sice pekny a poeticky... ale skutocna hra je (samozrejme ze zavisi od hracov) ... peklo :D
cely cas clovek tuho rozmysla co mu to jeho oponent vravi, kam smeruje a ako sa branit jasnym pasciam, ako sa vyhnut tomu co sa na neho chysta a ako zjemnit osud postavy ktora uz nikdy na tom nebude tak dobre ako na zaciatku. Inymi slovami hra je o tom ako zmenit volny pad do sr**iek na pohyb po naklonenej rovine.
Mozno sme to hrali dlho, ale po dvoch hodinach som bol uplne vypluty a proste som nevladal.

Cize ak to budete hrat s mature hracmi... budete riesit take incesty a intrigy o akych sa vam ani nesnivalo (pravdepodobne).

Sen

5

Polaris je môj sen. Nedokážem sa ho zbaviť, vypudiť ho z hlavy. Keď privriem oči vidím bledých rytierov na troskách veľkolepých pevností. Vidím odraz svitu hviezd v ich nestarnúcich očiach, počujem chmúrnu pieseň pohasinajucích strážkyň nočnej oblohy. Zasnežené pláne, kryštaľové siene. Boj, ktorý môže končiť len vlastnou smrťou alebo zradou.
A predsa, ako sen, je mi podivne neuchopiteľný. Dve sedenia, ktoré som zažil, boli s výnimkou niekoľkých "Ooohhh!" momentov, také nejaké podivné. Možno zložením hráčov, možno mojimi vysokými nárokmi a očakávaniami, náročnosťou hry. A keď už sa mi zdalo, že je dobrá hra na dosah, že sa zlezú hráči s potenciálom prežívať túto elégiu Hviezd, vždy to z nejakého dôvodu nevyšlo. Akoby to bola kliatba. Sen, všadeprítomný, no nepolapiteľný.
Asi si len ťažko viem predstaviť setting, s ktorého som kedy bol podobne unesený. Asi si len ťažko viem predstaviť hru, ktorá takým úžasným spôsobom umožňuje vkladať do takmer každej scény dramatické prvky, poetické detaily, bojovať a prehrávať s tak hrdinským pôvabom a odhodlaním.
Verím, že raz ten sen prežijem na vlastnej koži. Dovtedy nedokážem dať iné ako najvyššie hodnotenie.

Stříbrný lesk na zasněžených pláních

5

Vznešené, tragické, poetické, intimní, romantické, hrdisnké a mýtické. A hlavně, nepopsatelně skvostné. Tahle hra neskutečně překvapila a je pro mě jednoznačně nejlepší RPG co jsem kdy hrál. Má neskutečně silný příběh, neskutečně podmanivé prostředí a neskutečně nepopsatelný systém, ve kterém není vypravěč a k vyhodnocování konfliktu se kromě kostek, použají fráze k licitování s ostatními hráči o to co se nakenoc stane. Hra je to nesmírně originální, náročná, ale přitom funkční, i když má svá úskalí. Pro mě je to ale zhmotnění snu, o kterém jsem se ani neodvažoval snít. Kdo nehrál, si to nedokáže představit a opravdu o něco přichází. Ben Lehman je genius. Kdyby to šlo, dám šest hvězdiček.