Old-School Essentials Advanced Fantasy Referee's Tome

Vložil(a) Markus dne
5
Průměr: 4.5 (2 hlasů)
2021
Verze soudcovských pravidel Old School Essentials rozšířená o prvky z AD&D 1e

Old-School Essentials s podtitulem „Advanced Fantasy“ je verze pravidel Old School Essentials rozšířená o prvky z 1. edice AD&D. Tím se liší od varianty Classic Fantasy, kterou tvoří jen „čistý“ obsah převzatý z Basic D&D. Pravidla Advanced Fantasy obsahují i veškerý obsah příruček Classic Fantasy, což znamená, že je zcela nahrazují.

Pravidla jsou rozdělená na dva svazky. Tento svazek, nazvaný Referee's Tome, uvádí vodítka pro sudího, rady pro vedení hry a především příšery, tabulky setkání, poklady a magické předměty. Arzenál sudího se ve verzi Advanced rozšířil o cca 120 nových nestvůr a 150 kouzelných předmětů.

Druhým svazkem základních pravidel ve verzi „Advanced“ je kniha hráčských pravidel Old-School Essentials Advanced Fantasy Player's Tome, obsahující kompletní herní pravidla, všechny rasy a povolání, magii, boj atd.

Hráči, kteří už vlastní příručky Classic Fantasy a nechtějí si kupovat nové knihy, které budou obsahovat z velké části totéž, si můžou místo sborníků Player's Tome a Referee's Tome koupit čtveřici pestrobarevných příruček, které obsahují jen nový obsah převzatý z AD&D a slouží jako rozšíření pro pravidla Classic Fantasy.

Kategorie produktu
Autoři
Vydavatel

Obsahuje tyto produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Old-School Essentials Advanced Fantasy Monsters 2021 Rozšiřující příručka Rozšíření pro OSE Classic Fantasy obsahující nestvůry z AD&D
0
Bez hodnocení
Old-School Essentials Advanced Fantasy Treasures 2021 Rozšiřující příručka Rozšíření pro OSE Classic Fantasy obsahující poklady z AD&D

4

Asi nejlepší z příruček OSE, ideální pro vykrádání do jiných systémů/her (hlavně seznam kouzelných předmětů) a pro vedení OSE her. Dá se kombinovat s OSE Basic Fantasy Player's Tome, nebo Advanced Fantasy Player's Tome.

Jenom bych vytknul, že bestiář je řazený abecedně, takže je trochu nepřehledný (taky proto, že některá monstra jsou přejmenovaná, aby nedošlo k záměně s jiným oblíbeným produktem). Spíš by mu prospělo uspořádání podle druhu (nemrtví, zvířata, humanoidi, bájní tvorové...); ale na druhou stranu se abecední řazení hodí při nahazování náhodných setkání. Mezi kouzelnými předměty není moc zbraní, nicméně to hádám není bug, ale feature, protože to asi věrně kopíruje původní předlohu.

A znalcům nejstarší verze DrD můžou leckteré detaily z popisů nestvůr připadat povědomé... ;-)

5

Celkově OSE hodnotím čtyřmi hvězdičkami (viz hlavní hodnocení), je načase ohodnotit jeho varianty.

Výchozí varianta Classic Fantasy je... v pohodě, ale místy je na mě moc jednoduchá. Zato varianta Advanced Fantasy povýšila OSE na úroveň (pro mě) nejlepšího retroklonu D&D. Neuvědomoval jsem si totiž, jak moc jsem zvyklý na AD&D a jak mi některé věci z něj v základním OSE chyběly – žádní paladinové, žádní bardi, jenom zlomek kouzel a nestvůr... Advanced Fantasy je do té hry opět vrací (resp. přináší), a přitom zachovává jednoduchá pravidla. Spojuje jednoduchost Basic D&D s pestrostí Advanced D&D a výsledkem je ultimátní D&D překonávající všechny ostatní edice a podoby.