Tunnels & Trolls (5e, 5.5e)

Vložil(a) Markus dne 05. 06. 2022, 09:27
0
Bez hodnocení
1979
Pátá a zřejmě nejrozšířenější edice odlehčené fantasy hry

Pátá edice her z rodiny Tunnels & Trolls, která představuje historicky druhé fantasy RPG a hlavní alternativu k tehdejšímu původnímu D&D. Zatímco D&D vykročilo cestou serióznosti a simulace, Tunnels & Trolls zvolili lehká pravidla a nevážný tón. Jednou z inovací T&T byl vynález „sólo dobrodružství“ pro jednoho hráče, ze kterých se později vyvinuly gamebooky.

Hra ve svých raných letech rychle prošla řadou dílčích změn v 1. až 4. edici (1975–1977), než se na dlouhou dobu ustálila na této edici páté. Ta obsahuje oproti předchozím verzím řadu iterativních měn a prošla důkladnou redakční prací. Systém je stále kompatibilní, založený na jednoduchých pravidlech se šesti (volitelně sedmi) základními vlastnostmi a hody výhradně 6stěnnými kostkami. K hlavním změnám patří přidání jednoho nového povolání (válečník-mág) a jedné základní vlastnosti.

Pátá edice vyšla jednak v podobě samostatné základní příručky, jednak v podobě základní sady, která kromě příručky obsahovala i dobrodružství a další doplňky. V této edici hra dosáhla svého největšího rozmachu, především pronikla na mnohé zahraniční trhy a byla např. přeložena do francouzštiny, italštiny, finštiny a japonštiny, obvykle dřív než Dungeons & Dragons. Díky tomu se v těchto zemích (především Japonsku) stala velice populární – možná populárnější než na domovském americkém trhu.

V roce 2005 vyšla „pětapůltá“ edice T&T 5.5e, která je ve skutečnosti totožná s pátou, akorát obsahuje dodatek s ukázkovým dobrodružstvím a volitelnými pravidly. Je dostupná opět jako základní příručka i jako základní krabice s dalšími doplňky.

V roce 2005 zároveň vyšla 7. edice T&T, která už je výraznějším přepracováním. (Šestá edice neexistuje.)

Rodina RPG her
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
When the Cat's Away 1993 Sólo dobrodružství Tři stručná sólová dobrodružství v jednom
0
Bez hodnocení
Dark Temple 1991 Sólo dobrodružství Sólo dobrodružství v temném chrámu
0
Bez hodnocení
Caravan to Tiern 1989 Sólo dobrodružství Sólo dobrodružství s karavanou v poušti
0
Bez hodnocení
Red Circle 1987 Sólo dobrodružství Sólo dobrodružství – výprava proti nájezdníkům, která se nečekaně zkomplikuje
0
Bez hodnocení
Isle of Darksmoke, The 1984 Dobrodružství Vesnice podivných obyvatel a nad ní menší dungeon mocného čaroděje
0
Bez hodnocení
Complete Dungeon of the Bear, The 1982 Dobrodružství Souborné vydání prvního dungeonu pro T&T plného rozverných podivností
0
Bez hodnocení
Catacombs of the Bear Cult: Level 1 1981 Dobrodružství Dobrodružství pro T&T, průzkum chrámu medvědodlaků