Thulian Echoes

Vložil(a) Markus dne 11. 05. 2021, 22:30
5
Průměr: 4.5 (2 hlasů)
2014
Historický dungeon, který projdete jednou... a o tisíc let později podruhé

Říká se, že když Titus vyplenil Jeruzalém, v nastalém chaosu se jakémusi vynalézavému čaroději podařilo zmocnit se královského lupu ve stříbře a odplout s ním na dalekou Thúlé. O sto let později se podnikavá skupina průzkumníku neúspěšně pokusila poklad znovu získat. Vám se do rukou dostaly jejich poznámky. Dokážete uspět tam, kde oni před tisíci lety selhali?

Experimentální dvojdobrodružství postavené na fíglu s časovými skoky. Dobrodruhové najdou deník předchozí výpravy a ve flasbacku trvajícím celé jedno sezení odehrají její neúspěšnou expedici do smrtícího dungeonu. Zpátky v přítomnosti se pak skutečná družina vydává do dungeonu doopravdy s vědomím toho, co v něm předchozí nešťastníci našli a na co se připravit. Jenomže za tisíc let se leccos změnilo...

Kategorie produktu

Externí recenze a shrnutí

Dinosaurium obskurních světů Vandalicus a Markus Podcast: Thulian Echoes

4

Kdyby si mel clovek vzit jenom dungeon samotny, tak je sice zajimavy, ale nikterak prevratny. Co dela tenhle modul super je prace s denikem a prelevani akci z minulosti do soucasnosti a prace s tagy (ktere znatelne urychluji orientaci). I kdyby clovek nemel modul hrat a jenom vykrast tyto veci pro svoji vlastni hru, tak to stoji za precteni.

Milovnici Lovecrafta si prictou k hodnoceni dalsi hvezdu. Odkazy na nej a celkova provazanost deje a prostredi s mytologii prvni pulky dvacateho stoleti je tady znacna a je na tom poznat, ze ji delal fanousek jako poctive vazenou vec, nikoliv jenom jako pokus se svezt na popularite Mythosu.

5

Tohle dobrodružství je ve skutečnosti maličké (30 nevelikých stránek), ale velice dobře a důsledně udělané, takže mu není moc co vytknout. Hned po přečtení mě nutilo vymýšlet, jak bych to zapojil do hry, a dokonce jak mu přizpůsobit výběr jiných modulů. A zároveň bych na něm neměnil ani čárku – větší chválu asi těžko vymyslet.

Princip je jednoduchý, popsaný už v anotaci. Vaši dobrodruhové najdou deník, který je ve flashbacku přenese o 1000 let nazpátek do kůže jiných dobrodruhů. Následuje metaherní zábava, protože s těmihle dobrodruhy jdete do brutálního vražedného dungeonu – a samozřejmě u toho mtaherně vymýšlíte, jak si ten dungeon do budoucna zjednodušit, jak vyřadit pasti a nepřátele, jak si někam schovat poklady... abyste se o 1000 let později mohli vrátit se svojí skutečnou družinou a mít koláče bez práce. Jenomže samotný modul s tímhle počítá, a cokoli v něm stará družina udělá, to pozmění budoucnost. Do toho trocha náhodných elementů a výsledkem je, že o 1000 let později se vracíte do dungeonu, který je vám sice povědomý a máte ho trochu "připravený", ale zároveň se v něm leccos změnilo.

Jen jedno upozornění: myslím, že to není vhodný oneshot, ale vážně to chce zasadit do kampaně. Samotná výprava s historickou družinou je čistý one shot, ale ta druhá část, kdy se tam vypravujete o 1000 let později, si vážně říká o to, abyste do smrtícího dungeonu šli s postavami, na kterých vám záleží. Teprve tím to dostává ten správný rozměr – družina, na níž vám nezáleží, připravuje půdu pro tu, na které vám záleží. Navíc si v kampani můžete vyhrát s plánováním a cestou kamsi za Island, což v jednorázovce asi nevyzní.

Víc v podcastu Dinosaurium obskurních světů.