Stonetop

Vložil(a) KDolecek dne 07. 02. 2022, 13:38
5
Průměr: 4.8 (4 hlasů)
2021
Hra o komunitě, vesnici na kraji světa a magii v době železné

Stonetop sám sebe označuje za „hearth fantasy“ RPG v době železné, která nikdy neexistovala. Hráči se ujímají hrdinů z izolované vesnice na kraji známého světa. Jejich dobrodružství se soustředí na hrozby vůči vesnici a využití příležitostí pro její růst. Nejsou neukotvenými tuláky, ale výjimečnými lidmi, kteří podstupují riziko pro své přátele, rodinu a sousedy.

Hra obsahuje 9 archetypů postav, pravidla pro rozvoj vesnice, cestování, sbírku unikátních magických předmětů a rozsáhlý almanach světa. Svět s mnoha lokacemi, bytostmi a druhy je zde popsán v dostatečném detailu, aby se bylo čeho chytit a podle čeho hrát, ale zároveň s dostatkem prázdných míst a nevyjasněných otázek, aby bylo co zkoumat a společně tvořit. Všichni tak například vědí, že Ustrinové jsou lidé žijící v Labyrintu, odkud občas vynášejí nevídané poklady ke směně. Ale co přesně se skrývá pod jejich maskami? Příručka nabízí šest možných vysvětlení jejich pravé podstaty a nic skupině nebrání, aby nepřišla s nějakým novým. Příručka také zahrnuje podrobné rady pro GM, včetně vysvětlení a příkladů pro jednotlivé tahy a návodu, jak krok za krokem projít tvorbou postav s napojením na utváření vesnice, světa a kampaně.

Stonetop je od počátku knihy vystavěný se zaměřením na dlouhodobou kampaň – budování vztahů s komunitou, mechaniky pro rozvoj vesnice a změny ročních období... ale dá se v něm stejně tak dobře odehrát i jednorázová hra.

Stonetop původně vznikl jako herní svět a hack pro Dungeon World (c. 2016), ale postupně se stal svou vlastní hrou s Kickstarterem v roce 2021 a vydáním 2022.