Steading of the Hill Giant Chief

Vložil(a) Markus dne
4
Průměr: 4 (1 hlas)
1978
První z trilogie dobrodružství, ve kterých se dobrodruzi střetnou s hrozbou obrů

Obří tlupy začaly provádět nájezdy do civilizovaných zemí a v drancujících tlupách jsou zastoupení obři různých ras. Kamkoli přišli, zanechali za sebou smrt a děsivou zkázu. To vyvolává nemalý hněv u vysoce postavených, protože ztráty majetku a životů znamenají, že selhali ve svém slibu chránit životy a majetek každého svého poddaného. (...) Proto došlo ke shromáždění družiny nejchrabřejších a nejmocnějších dobrodruhů, která byla pověřena potrestáním ničemných obrů.

G1: Steading of the Hill Giant Chief je první z trilogie dobrodružství, ve kterých dobrodruzi odvracejí hrozbu obrů, kteří se sjednotili do podezřelé aliance. Úkolem dobrodruhů na 8. až 12. úrovni je přepadnout sídlo náčelníka kopcových obrů (dvoupatrový dungeon se zhruba 60 místnostmi) a získat informace o tom, kdo za vznikem temné aliance stojí. Vysoce nebezpečné dobrodružství klade důraz na plížení a boj.

Dobrodružství je původně turnajové, hrálo se v roce 1978 na turnaji Origins IV a později bylo publikováno jako vůbec první dobrodružství pro jakoukoli edici D&D vydané nakladatelstvím TSR.

Děj pokračuje dobrodružstvím G2: The Glacial Rift of the Frost Giant Jarl, (1978). V roce 1981 bylo se zbylými dvěma díly spojeno do souborného dobrodružství Against the Giants.

Celá trilogie G o obrech spolu s trilogií D o drowech i závěrečným dobrodružstvím Q o pavoučí královně vyšla v přepracované podobě jako „supermodul“ GDQ1–7: Queen of the Spiders (1986), který zachovává jádro jednotlivých dobrodružství, ale mění okrajový obsah a přidává nový, aby tvořily uspokojivější kampaň.

Kategorie produktu
Svět
Série
Autoři
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Je obsaženo v těchto produktech

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Against the Giants (AD&D 1e) 1981 Dobrodružství Série středně velkých jeskyní, ve kterých dobrodruzi zápolí s různými typy obrů

4

Ke starým modulům bývám většinou skeptický. O moduly jsem se začal zajímat přes ty nové, zatímco stará tvorba mi vždycky přišla příliš obyčejná, generická, zastaralá, a to do takové míry, že ani toho Gygaxe jsem vlastně pořádně nečetl (kromě povinné Keep on the Borderlands). Takže když jsem se na to podíval teď, byl jsem velmi mile překvapen!

Gygax je zjevně milovník pulpové fantastiky, neservíruje nám žádnou stokrát okoukanou generiku (ani v roce 1978) a rovnou ve svém prvním dobrodružství napálí hru do výšin brutálního taktického hraní, kdy hráči jako SWAT tým fantasy hrdlořezů podnikají nájezd na dům obývaný cca 50 obry (!!!), cca 100 (!!!) jejich nižšími služebníky, zatímco v podzemí se chystá revolta kolika... 200 otroků? Při těchhle počtech je důraz na chytrost, nenápadnost, plížení se obrům pod nosem.

Jádrem dobrodružství je chytrý design mapy a místností, kdy uprostřed budovy probíhá hostina s většinou obrů, zatímco hráči se snaží hledat potřebné důkazy ve vedlejších místnostech. Tam potkávají "vedlejší setkání" (odpadlíky z hostiny, náhodné služebnictvo, ochočené medvědy, obří děti) a pochopitelně brakují poklady. Dungeon je plný interaktivních zpestřujících prvků, jsou tu třeba různí zajatci, které je možné využít. A poklady jsou velmi důmyslně schované, takže tu vzniká minihra s jejich odhalováním – zejména magické předměty jsou za odměnu.

V Gygaxově podání je AD&D akční hra v žánru sword & sorcery s extrémní obtížností. Vysoké sázky, vysoké zisky. Určeno pro hardcore hráče, kteří ocení výzvu. Dobrodružství nesedne každému – zejména ne těm, kdo hrají víc na pohodu, ale v rámci žánru je i po čtyřiceti letech (!) ukázkou skvělého designu od člověka, který své hře a jejím hráčům dokonale rozumí.

Částečně zastaralo z hlediska toho, že nepřátelé jsou tu fakt jenom soubory statistik, chybí víceméně jakýkoli popis a sociální rozměr hry. A dobrodružství ne vždy poskytuje dostatečnou podporu pro ty prvky hry, které nemusí být úplně jednoduché ukočírovat ve hře: stealth akci a souboje početných jednotek.

Víc v recenzi na mém blogu.