Scum and Villainy

Vložil(a) Markus dne 27. 01. 2022, 23:30
5
Průměr: 5 (1 hlas)
2018
Sci-fi hra a posádce lodi, která přežívá nekalým způsobem

Mos Eisley Spaceport. You will never find a more wretched hive of scum and villainy. We must be cautious.

Scum and Villainy je hra o posádce vesmírné lodi, která se snaží udržet svoji loď v chodu a nějak vyžít, zatímco se vyhýbá železné pěsti Galaktické Hegemonie. Dokážou hráčské postavy obstát mezi hrozbami mocných zločineckých syndikátů, válčících šlechtických rodin, nebezpečných mimozemšťanů, podivných mystiků, rozvalin dávných civilizací a vlastních rozmarů? Hra obsahuje vloupačky, honičky, úniky, blasterové přestřelky, zrady, vítězství a dobrodružství mezi hvězdami.

Hra je postavená na systému Forged in the Dark. Samotný proces hraní se soustředí na odehrávání jednotlivých zločineckých „práciček“. Typické herní sezení se skládá z 1 až 2 práciček, po nichž následuje fáze zotavování, volnočasových projektů a zlepšování posádky i lodi. Ve hře má i loď vlastní „deník“, získává zkušenosti a vylepšení, postupuje po úrovních spolu s postavami. Postupem hry se hráčům odemykají nové schopnosti postav a nakonec si vyberou některou z frakcí, ke které se přidají.

5

Scum and Villainy dostává svému jménu, systém krásně generuje a podporuje hraní skupiny lehce asociálních, ale schopných vyvrhelů co se vrhají vstříc dobrodružství a sebevražedným misím protože už nemají co ztratit. A nebo je u nich v sázce naopak úplně všechno. 

Hra běží na osvědčeném Forged in the Dark jádru, ale jsou tam přidány některé mechaniky (například pro loď) a jiné jsou upraveny aby víc seděly žánru. Hra je člověko-centrická, ale není problém hrát nějakého mimozemšťana (dokud má aspoň trochu humanoidní rysy), nebo androida, kyborga, ale stejně tak třeba rytíře jedi, blasterama se ohánějícího lovce hlav, svůdnou diplomatku a vlastně i jakoukoliv jinou postavu která vypadá že vylezla z vašeho oblíbeného sci-fi příběhu. Od Star Wars přes Firefly až po Expanse. Ideálně mix všeho dohromady pro unikátní příchuť právě vaší kampaně. 

Jediné co bych pravidlům vytknul (a uvědomuju si že je to zároveň bug a zároveň feature) je určitá plytkost a nejasnost v některých věcech. Pravidla schválně nechávají některé věci otevřené, aby jste si je mohli upravit podle sebe, ale než se rozkoukáte, tak se v tom napřed budete možná trochu utápět. Obzvlášť pokud je tohle první hra na FitD engine kterou by jste hráli. 

Pravidla jsou navíc trochu chaoticky napsaná, což s dobrým vyhledáváním v PDF není zas taková potíž, ale u fyzické knížky si umím představit že je to bolest. Dal bych 4,5. Zaokrouhlíme nahoru.