RuneQuest: Gamemaster Screen Pack

Vložil(a) Markus dne
5
Průměr: 4.3 (3 hlasů)
2018
Sada nástrojů a dobrodružství pro Gamemastera ve hře RuneQuest

Sada doplňujících nástrojů a dobrodružství pro Gamemastera ve hře RuneQuest (RQG). Produkt se jmenuje po vypravěčské zástěně, která je skutečně jeho součástí – obsahuje referenční tabulky do hry, z druhé strany ilustraci glorantských bohů.

Druhou součástí sady je příručka Adventures Book (128 stran). První část popisuje oblasti obývané kmenem Colymar, včetně opevněného města Clearwine a jeho důležitých obyvatel a taky slavné vesnice Apple Lane. Příručka tak slouží jako popis menší oblasti herního světa, vhodné ke spuštění kampaně. Druhá část obsahuje tři připravená dobrodružství zasazená do této oblasti:

  • Defending Apple Lane, ve kterém dobrodruzi brání osadu před obávanými nájezdníky. Jedná se o aktualizovanou variaci na jedno z nejstarších dobrodružství pro RuneQuest, Apple Lane (1978).
  • Cattle Raid, ve kterém dobrodruzi brání stádo posvátného dobytka, což přeroste ve spletitou hru kmenové politiky.
  • The Dragon of the Thunder Hills je dobrodružství o dračí magii a starých duších.

Sadu doplňuje 20stránková referenční příručka s tabulkami a přehledy pro usnadnění hry, 16stránkový celobarevný gloranthský kalendář, sedm předpřipravených hráčských postav, prázdné deníky a celobarevné mapy Apple Lane, Clearwine, Dragon Passu a celého světa Glorantha.

Svět
Vydavatel

4

Po otevření se na nás vysype hromada rozličných materiálů – prázdné deníky, deníky několika předpřipravených postav, krásné mapy, sešit s kalendářem Gloranthy a zaznačenými všemi svatými dny hlavních kultů, sešit referenčních tabulek, krásná vypravěčská zástěna s vyobrazením bohů a šikovnými tabulkami na druhé straně. Všechno je to super a pro hru silně doporučuju, protože hrát RuneQuest bez referenčních tabulek nechcete.

Hlavní je ale 120stránková knížečka Gamemaster Adventures, která představuje konkrétní herní prostředí jednoho kmene a k tomu tři úvodní dobrodružství, která jsou do něj zasazená. Překvapilo mě, že navzdory slovu Adventures v názvu jde z velké části o klasickou „settingovou“ knihu. Z celkových 120 stran je popisu prostředí věnováno zhruba 70, zatímco trojice dobrodružství se dělí jen o posledních 50 stran. Dvě z nich jsou v zásadě jednorázovky, jen to třetí je trochu větší. Každopádně idea je asi taková, že dostáváte jeden podrobně zpracovaný kmen (předpokládáme, že právě z něj hráčské postavy pocházejí), odehrajete si v něm tři nachystaná dobrodružství a potom vám těch 70 stránek zůstává jako podklady pro další kampaň a dobrodružství, která už si vypravěč bude tvořit sám.

V té části knihy, která popisuje herní prostředí, patří Gamemaster Adventures k nejlíp napsaným settingovým příručkám, jaké jsem kdy viděl. Anglicky se tomuhle stylu psaní říká „no nonsense“ – žádné kraviny. Je to styl psaní, který chápe, že já jako vypravěč nepotřebuju od příručky květnatou beletrii, kterou si budu číst před spaním, ale při hře se v ní ztratím, potřebuju hlavně praktické podklady do hry: věcnou, stručnou a dobře organizovanou faktografii.

Hodnocena samostatně by zdejší dobrodružství byla „v pohodě“ až „docela dobrá“. Ale na kvalitě nenápadně získávají tím, jak hráče chytře seznamují s prostředím a vtahují je do něj. Jedno dobrodružství vám dá vesničku a udělá vás jejím strážcem. Další ilustruje mezikmenové vztahy a těžko řešitelné konflikty. Další vám ukáže ikonické obyvatele Gloranthy.

Výsledný dojem: opatrné nadšení. V úvodních třech dobrodružstvích vidím obrovský potenciál, který zatím není rozvinut, ale dává mi velké naděje.

Podrobnosti v recenzi na mém blogu.

5

Obsahem je snad nejhezčí zástěna, kterou jsou viděl a hlavně funkční. Součástí je kalendář, několik přehledových sešitů a docela obsáhlý dodatek s podrobným popisem Colymaru a několika kratších dobrodružství.