Numenera

Vložil(a) KDolecek dne 02. 04. 2021, 12:23
4
Průměr: 4 (1 hlas)
2013
Postapokaliptický mix fantasy a sci-fi o objevování tajemství dávných civilizací

Před naším světem jich bylo už osm. Každý přetrval celá milénia. Každý byl domovem ras, jejichž civilizace dosáhly nadvlády, ale nakonec zahynuly, rozpadly se, zmizely. Během času největšího rozkvětu každého z těchto světů jejich vládci mluvili s hvězdami, přestavěli svá fyzická těla a ovládli formu i esenci, každý svým vlastním způsobem. A všichni za sebou zanechali pozůstatky. Lidé nového světa - Devátého světa - někdy tyto pozůstatky nazývají magie a možná se ani nepletou.  Ale většina tento odkaz téměř nepředstavitelné minulosti nazývá vlastním jménem – Numenera.

Numenera je hra zasazená do daleké budoucnosti. Postavy prozkoumávají svět tajemství a nebezpečí, aby objevily zbylé artefakty minulosti: nanotechnologie, databáze stále připojené k satelitům, stvoření z laboratoře a spousty dalších zvláštních a úžasných zařízení, která odolávají porozumění. Numenera je o objevování divů světů, které přišly před tímto, ne pro ně samotné, ale jako prostředku k zlepšení přítomnosti a vybudování budoucnosti.

Numenera je v jádru mix sci-fi a fantasy, ale umožňuje pevněji se přiklonit k jednomu nebo druhému žánru.

Původní základní příručka, Numenera Corebok, vyšla v roce 2013, skrze Kickstarter kampaň. V roce 2018 autoři skrze další kampaň vydali sadu Corebook Set, která původní příručku nahrazuje – tvoří ji Numenera Discovery a Numenera Destiny. Po vzoru kampaně je sada Corebook Set někdy nazývána jako druhá edice Numenery, ale ve skutečnosti se jedná o revizi a ne novou edici. Základní herní mechanismy jsou stejné a dříve vydané produkty jsou s ní nadále kompatibilní.

Systém
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Numenera Destiny 2018 Základní pravidla Základní příručky revidované Numenery s rozšiřující pravidly.
0
Bez hodnocení
Numenera Discovery 2018 Základní pravidla Revize základní příručky science fantasy hry Numenera
0
Bez hodnocení
Numenera (původní příručka) 2013 Základní pravidla Základní pravidla science fantasy hry Numenera

4

Numenéra je má dlouholetá srdcovka. Nejsem diehard fanoušek Monte Cooka jako někteří... ALE u Numenéry vlastním většinu PDF a brzy mi dorazí i hardcovery základních pravidel.

Hra je v základu něco mezi narativní hrou a DnD. Bohužel moc neví, co chce... Pokud vám vyhovuje narativní hra, najdete lepší. Pokud crunch, najdete zajímavější. I tak má systém své silné stránky - craft, loot, prozkoumávání, jednorázové supersilné předměty (cypher) atp... Tím jsem asi shrnul, proč těžko mohu dát 5 hvězd i přes to, že hru zbožňuje.

Tak... A proč ji zbožňuje? Protože s trochou práce a relativně snadnými úpravami je z ní krásný crunchovitý systém nebo hezká narativní hra! Záleží, jakou kampaň člověk zrovna chystá. 

Dobře... Tak proč si pořizovat knihu, abych musel haxkovat systém? Inu... Lore. Atmosféra, myšlenka a popis světa je imaginativní, fantaskní a výstřední. Z každé části o settingu srší možnosti a inspirace a představa světa za miliardu let a clarkovské techno-magie je prostě bomba. Setting jako by vypadl z Book of the new Sun... Jediná výtka vůči settingu je snad neustálé vyzývání k podivňování všeho (češtináři prominou). Osobně jsem mel nejraději hry, kdy svet skutecne působil poměrně běžně (samozřejmě s nádechem settingu) a ony prastaré ruiny, artefakty a jevy měly hlubší smysl a neválely se doslova všude....

Shrnuto a podtrženo výtečný setting (snad by za koupi stály jen některé knihy týkající se settingu pro inspiraci, pokud vážně nechcete investovat do pravidel), který je doprovázen systémem s řadou přednosti, který je ale ve finále bohužel trochu nemastný a k omaštění je dobré uchýlit se k hackům.