Hero System (5e)

Vložil(a) Markus dne
0
Bez hodnocení
2002
Univerzální systém pro filmovou akci, postavený na bodovém nákupu

HERO System je generická univerzální RPG hra. Jedná se o samostatně prodejnou a hratelnou variantu stejnojmenného systémového enginu Hero System, který se objevil i v mnoha dalších hrách od stejného vydavatele. Tato „pátá“ edice je ve skutečnosti teprve druhým samostatným vydáním Hero Systemu a nahrazuje předchozí hru HERO System (4e) (1990) – starší verze nikdy nevyšly jako samostatné hry.

Pátá edice je celkovou revizí po více než 10 letech. Jde především o reorganizaci pravidel. V této podobě je hra konečně plně bezžánrová a neobsahuje zmínky o žádném herním světě nebo prostředí, na rozdíl od předchozí čtvrté edice, která místy ještě nesla známky svého původu v superhrdinské hře Champions.

Jádrem pravidel je tvorba postav využívající bodový nákup bez jakéhokoli prvku náhody. Hráči si za určitý obnos bodů nakupují vlastnosti, dovednosti, talenty a schopnosti, naopak za dobrovolné pořízení nevýhod můžou dostat body navíc. V tomhle ohledu hra připomíná GURPS, jemuž ovšem vývojově předchází. A zatímco GURPS je spíš přízemně realistický, HERO System je víc filmový a laděný do hrdinské akce.

Speciální schopnosti (superschopnosti, magie, psionika, vyspělé technologie...) jsou modelovány v závislosti na účinku. Hráč si nejdřív vybere účinek (například „výboj energie“), nastaví jeho přesné parametry a zaplatí odpovídající počet bodů. Velkou částí téhle hry je tak vytváření a kombinování vlastních účinků nebo zvláštních technologií.

Samotné vyhodnocování probíhá hodem třemi k6, případně větším počtem u speciálních schopností.

Pro hru vyšlo obrovské množství dalších žánrových adaptací, světů, dobrodružství a jiných doplňků.

Po osmi letech hru nahradila šestá edice HERO Systemu (2010).

Systém
Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Traveller Hero Book 1: Adventurers in Charted Space 2007 Rozšiřující příručka, Příručka světa Adaptace univerzálního systému Hero na sci-fi prostředí Travelleru
0
Bez hodnocení
Traveller Hero Book 2: Adventure In Charted Space 2007 Rozšiřující příručka, Příručka světa Adaptace univerzálního systému Hero na sci-fi prostředí Travelleru