Hero System

Hero System

Hero System od nakladatelství Hero Games je generický univerzální systém pro hraní v libovolném žánru. Byl jedním z prvních systémů, který nahradil náhodné generování vlastností postav, zděděné z D&D, jejich nakupováním za body. Hráč si tak mohl postavu v rámci pravidel vytvořit a přizpůsobit podle své představy. Stejně jako v později obvyklých podobných systémech se za body mohou zlepšovat základní atributy postavy, nakupovat dovednosti, superschopnosti a další vlastnosti – a důležitou inovací byla možnost dobrovolně své postavě pořídit negativní rysy nebo nevýhody a tím získat bod navíc. Systém je zhruba srovnatelný se svým soudobým konkurentem GURPS, ale oproti němu je „filmovější“. Zatímco GURPS se soustředí spíš na realistickou simulaci a přízemnější žánry, Hero System je vhodnější pro hraní nadlidských hrdinů.

Systém byl poprvé představen v superhrdinské hře Champions (1981) a dlouhou dobu nebyl dostupný samostatně. Ve svých dalších hrách nakladatel systémové jádro postupně rozvíjel pro potřeby jiných žánrů a vyvíjel nová pravidla – například Espionage! (1983) přinesla pravidla pro běžné smrtelníky a palné zbraně, Fantasy Hero (1985) přidal fantasy prvky, Star Hero (1989) představil pravidla žánru sci-fi. Takové novinky pak mohly být implementovány do následných edic hry Champions, čímž vznikla nová verze („edice“) Hero Systemu – stalo se tradicí, že „edice“ systému se čísluje vždy podle edice Champions, ve které byla poprvé představena. Tímhle způsobem byly nové verze Hero Systemu představeny v první a druhé edici Champions (1981, 1982), třetí edici Champions (1984) a čtvrté edici Champions (1989) a engine byl postupem „edic“ stále univerzálnější a generičtější.

V podobě samostatně hratelné, univerzální hry vyšel engine poprvé jako HERO System „čtvrté“ edice (1990) – jedná se o stejnou variantu systému, která byla použita ve čtvrté edici Champions (1989). Následovala další dvě samostatná vydání: HERO System „páté“ edice (2002) a HERO System „šestéedice (2010).

Původ
Překlad?
Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Stručná charakteristika Jazyk
0
Bez hodnocení
Hero System (5e) 2002 RPG hra
Univerzální systém pro filmovou akci, postavený na bodovém nákupu
0
Bez hodnocení
Hero System (4e) 1990 RPG hra
První samostatné vydání univerzální hry postavené na bodovém nákupu
0
Bez hodnocení
Star Hero (3e) 1989 RPG hra
Sci-fi adaptace univerzálního enginu Hero System
0
Bez hodnocení
Champions (4e) 1989 RPG hra
Rozsáhlá revize a konsolidace populární superhrdinské hry
0
Bez hodnocení
Robot Warriors 1986 RPG hra
Hra za mecha roboty, postavená na bodovém nákupu
0
Bez hodnocení
Fantasy Hero (3e) 1985 RPG hra
Fantasy hra založená na bodovém nákupu schopností
0
Bez hodnocení
Danger International 1985 RPG hra
Hra špionáže, kriminálky a jiných moderních žánrů postavená na bodovém nákupu
0
Bez hodnocení
Justice Inc. 1984 RPG hra
Hra pulpové akce postavená na bodovém nákupu
0
Bez hodnocení
Champions (3e) 1984 RPG hra
První výraznější aktualizace populární superhrdinské hry
0
Bez hodnocení
Espionage! 1983 RPG hra
Špionážní hra za časů studené války
0
Bez hodnocení
Champions (1e, 2e) 1981 RPG hra
Raná superhrdinská hra s inovativním systémem bodového nákupu