The Forest of Gornate / Gornatův hvozd

Vložil(a) Markus dne 10. 07. 2023, 09:17
5
Průměr: 4.5 (2 hlasů)
2022
Pointcrawl v záhadném hvozdu

Jižné od kouřem začazených stěn města Mur se mezi dvěma horskými hřebeny táhne nezkrocený hvozd. Jeho jmenovec, nesmrtelný netvor zvaný Gornat, nebyl spatřen, co lidská paměť sahá, i bez toho však les skrývá mnohá nebezpečenství. V končinách rozdělených řekami a pohořími se prohánějí loupežníci a lidožravé nestvůry, nacházejí se tu opuštěné letohrádky i záhadné rozvaliny. Měšťani vyrážejí do hvozdu jen vzácně, ovšem v posledních dnech vyjádřili tři hodnostáři zájem o sponzorování strastiplné, leč lukrativní výpravy. Stát se sluhy tří pánů může být na jedno dobrodružství příliš, nicméně vynalézaví dobrodruzi, kterým bude přát štěstí, by se z Gornatovu hvozdu mohli… vrátit (bohatí)!

The Forest of Gornate (česky vyšlo jako Gornatův hvozd) je dobrodružství pro postavy na 3. až 5. úrovni. Originál je určený pro AD&D (1e). V roce 2023 vyšel český překlad zkonvertovaný pro použití s Old-School Essentials.

Dobrodruzi se vypravují do záhadného hvozdu plného pozůstatků po dávných civilizacích, podivných obyvatel a přírodních divů. Modul inspirovaný klasickým gamebookem V bažinách škorpiónů ukazuje, jak může být strukturované dobrodružství v divočině. Volí k tomu strukturu „pointcrawlu“ – více než 40 přírodních lokací pospojovaných cestami, pěšinami nebo vodními toky. Některé z nich se navíc otevírají do dalších sub-lokací, několika minidungeonů a jednoho většího dobrodružného místa (vila se zhruba 30 popsanými místy).

Český překlad je druhým dílem série K. O. S. – Knihovnička old schoolu.

Kategorie produktu
Vydavatel

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Gornatův hvozd 2023 Jiří „Markus“ Petrů Mytago Čeština Odkaz

5

Tož, dostal jsem bláznivý nápad přinést českému hráči překladovou řadu dobrých oldschoolových dobrodružství, která demonstrují, „o čem ten old school je“. A Gornatův hvozd je to nejlepší, co jsem našel v kategorii „sandbox v divočině“.

Je to rozsáhlý hvozd ve formě pointcrawlu s několika vnořenými sublokacemi a dungeony. První důvod, proč vybrat zrovna ten, je, že se pořád pohybuje v žánru víceméně „standardního“ starého D&D, používá jeho nestvůry, předměty a motivy a neulétává do žádných gonzo bizárů. Je to vanilková fantasy - ale ukázka toho, že i vanilková fantasy se dá udělat zajímavě, může mít atmosféru, může hráče překvapovat a udivovat. Skutečně připomíná gamebooky Fighting Fantasy, jednotlivé lokace jsou povědomé a divné zároveň, působí svěže, lehce a křičí „dobrodružství!“

Zároveň je modul chytře nadesignovaný i po herní stránce. Nebezpečná setkání dají dobrodruhům na 3. až 5. úrovni zabrat a vyzkoušejí, co jste se jako hráči naučili. Nebezpečí jsou ale poctivě signalizovaná, prostředí funguje uvěřitelně, jednotlivé frakce tu nejsou jen jako nestvůry k vyvraždění, ale mají nějaké své cíle a agendy a dost možná je můžete využít ve svůj prospěch.

A nejlepší je, že všechny ty pestré lokace jsou propojené hustou sítí zápletek a dějových háčků, které vás chytře tahají tam a zpátky po celé mapě, čímž „spouštíte“ další a další. Je to skvělá ukázka toho, jak může být narafičený sandbox. Protože ať už hráči vyrazí za jakýmkoli cílem, nevyhnutelně spustí spoustu dalších háčků a hra nabere nečekaný směr. Jestli vás sandboxování v divočině zajímá, nemůžu Gornatův hvozd dost vynachválit.

Podrobnější recenze na mém blogu.