Earthdawn (1e)

Vložil(a) rpgforum dne 09. 01. 2009, 11:03
4
Průměr: 4 (2 hlasů)
1999
Pútavé fantasy vo svete po magickej katastrofe s relatívne inovatívnym systémom a dobrou atmosférou.

Earthdawn je postapokalyptická fantasy hra. Její svět, Barsaive, byl 400 let devastován magickou katastrofou: po zemském povrchu se přehnaly astrální hrůzy a vnikaly do podzemních úkrytů, do kterých se obyvatelé stáhli. Dnes je krátce po katastrofě a postavy pomáhají obnovovat civilizaci navzdory hrozbě sousedící otrokářské říše.

Systém je tradiční a komplexní. Pracuje s inovativně řešenými modifikátory, dovednostmi, magií a bonusovými zdroji. Zkušenost hráčských postav určuje, jakou kostkou házejí proti obtížnosti (např. zkušená postava bude házet k20, zatímco začátečník k4). Pravidla jsou úzce spjatá s magickou metafyzikou světa.

Hra vznikla jako cílená snaha vytvořit alternativu k AD&D pro dospělejší hráče. Jak bylo pro dobu typické, nejvíc podrobnosti věnuje popisu herního světa a v pozdějších rozšířeních rozvoji metaplotu. Její svět byl původně napsán jako prequel pro Shadowrun a jde vlastně o sdílené univerzum, ale po licencování Shadowrunu jinému nakladateli byla tato vazba odebrána a od 4. edice Shadowrunu už světy propojené nejsou.

Hra nesklidila komerční úspěch a licence byla prodána jinému vydavateli, který v roce 2001 vydal druhou edici.

Rodina RPG her
Systém
Vydavatel

4

Tato hra je skvělá. I přes pokročilý věk, který se odráží ve spoustě mechanik a občas záludně sepsaných a uspořádaných pravidlech, která tak úplně "nedrží pohromadě". Postapokalyptický fantasy setting se v žádné hře, co jsem viděl, nepodařilo zpracovat tak poutavě a hluboce (jak bylo u FASA zvykem, k ED vyšla tuna doplňujících příruček). Systém je relativně složitý, odráží se to především na tvorbě postavy a postupech po úrovních a (relativně) velkém objemu pravidel, která musí hráč před začátkem hry přečíst (obzvlášť pokud jeho postava umí kouzlit). Přesně v duchu old-school ale jednotná základní mechanika umožňuje vykváknout se na hledání v pravidlech a vytvořit ad hoc řešení. Vzhledem k tomu, že ED nestaví na vyrovnanosti mezi postavami či nějaké vnitřní uzavřené zdrojové ekonomice, to vůbec nevadí. Připočtěte si k tomu cool rasy (létající skřítci windlingové, kamenní obři obsidimeni, trollové, pirátské ještěrky t'skrang, orkové...), zajímavý setting (aztécké motivy, převládající trpasličí jazyk a kultura, dungeony jako neodhalené a zničené "kryty" před Pohromou...), ubercool promyšlený systém magie... prostě paráda. PS doporučuji první edici, nebo (ještě lépeú nové vydání od RedBricku, které zahrnuje spoustu informací z doplňujících příruček. Druhá edice má prý hnusné obrázky :-)

4

S Eartdawnom mám bohaté a dobré skúsenosti. Svet je veľmi pútavý, rovnako aj rasy (trpaslíci, obsidimani zo živého kameňa, tŕňoví elfovia, jašterí t'skrangovia, orkovia, trollovia, poletuchy). Spolu s grafickou úpravou má hra veľmi špecifickú atmosféru zašlej slávy, mýtického hrdinstva, obnovy a pozemskej detailnosti. Systém je dosť zvláštny, pretože používa tzv. stepy: vlastnosti, zručnosti aj modifikátory sú vyjadrené tzv. stepmi, ku ktorý sú priradené kocky takej veľkosti, aby mali step ako priemerné číslo, zaokrúhlené nahor. Ak máte silu 4, hádžete 1k6. Ak máte k tomu zručnosť 2 (spolu 6), hádžete 1k10. Ak k tomu dostanete situačný bonus +2 (spolu 8), hádžete trebárs 1k6+1k8. Povolania, postup po úrovniach a zručnosti sú vyriešené výborne. Mágia je založená na rôznych spôsoboch práce s astrálnym priestorom, ktorý je stále postihnutý hrôzami. V zásade je každé povolanie (každá bytosť) magická, čo dáva hre trocha mýtický rozmer. Má kopu drobných inovácií a elegantných riešení, kvôli ktorým je aktuálna ešte aj dnes.