DragonQuest (1e, 2e)

Vložil(a) Markus dne 02. 08. 2022, 08:00
0
Bez hodnocení
1980
Hrdinské fantasy RPG s komplexním soubojovým systémem na hexové mapě

DragonQuest je hrdinské fantasy RPG, raný konkurent tehdy dominantních Dungeons & Dragons. Zatímco D&D omezovalo hráče na předem určená povolání postav, DragonQuest se od něj odlišuje především volnějším systémem tvorby postav založeném na dovednostech a širších možnostech přizpůsobení.

Hra používá výhradně hody k10 a k100. Postavy jsou definované rasou (standardní fantasy rasy a navíc orkové a lykantropové), základními vlastnostmi a dovednostmi. Tvorba postavy je mixem náhodného generování a hráčské volby. Postavy můžou začít hru pod vlivem různých hvězd nebo planet, což jim dává zvláštní bonusy nebo postihy.

Asi nejvýraznějším rysem hry je komplexní soubojový systém vyžadující použití hexové mapy a figurek. Jde do takových podrobností, že zohledňuje natočení bojovníků, a všechno je přesně napočítané – například jednotlivá kouzla a jiné bojové účinky mají velice specifické taktické následky. Boj se odehrává v „pulzech“ dlouhých 10 sekund (1. edice) nebo 5 sekund (2. edice).

1. edice (1980) vyšla jako krabicová sada tří příruček. 2. edice (1981) je všechny slučuje do jedné knihy. Obě edice jsou z větší části identické, mají stejný text, rozvržení, ilustrace (považujeme je za stejnou hru). Druhá přináší iterativní vylepšení v různých číselných hodnotách. Výraznou změnou je ovšem přepracování soubojového systému, kdy byl systém utrácení akčních bodů nahrazen rychlostí pohybu.

Po převzetí původního vydavatele nakladatelstvím TSR změnila majitele i hra. TSR vydalo přepracovanou třetí edici DragonQuestu (1989), ale jelikož nemělo motivaci vytvářet konkurenci svému D&D, nechalo hru postupně zaniknout.

Rodina RPG her

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Magebird Quest 1982 Dobrodružství Výprava za odchycením vzácného ptáka
0
Bez hodnocení
Thieves' World 1981 Příručka světa Herní prostředí zaplivaného fantasy velkoměsta plného božských vlivů