Deadlands (Classic)

Vložil(a) Passingby dne 20. 06. 2022, 01:40
0
Bez hodnocení
1996
RPG z horrorového divokého západu využívající i karty a pokerové žetony

Deadlands jsou RPG hra z podivného alternativního divokého západu s prvky horroru, steampunku a fantasy.

Původní systém je dovednostní a vedle standardní sady kostek (k4, k6, k8, k10, k12, k20) využívá i netradiční herní pomůcky: pokerové žetony tří barev po 50/25/10 ks (std. bílá/červená/modrá), několik žetonů dalších barev a dva až tři balíčky karet s odlišnými rubovými stranami. Při hodech se hází několika kostkami a aspoň jedna z nich musí přehodit cílové číslo. Karty se používají pro „nahazování“ vlastností postavy, iniciativu v boji a počítání akcí, úspěšnost a sílu kouzel. Žetony si hráči i GM můžou vyměňovat za bonusové kostky k hodům nebo za ně můžou zabránit zranění. Nepoužité žetony se na konci sezení převádí na zkušenosti, za které si hráč může zlepšovat postavu.

S původními pravidly hra vyšla ve dvou edicích. Protože se moc nelišily, obě se dnes označují jako Deadlands Classic. První z roku 1996 měla pravidla pro hráče i pro vypravěče dohromady v jedné základní příručce. Druhá, revidovaná z roku 1999 rozdělila základní příručku na dvě knihy: Weird West Player's GuideMarshal's Handbook, přinesla drobná vylepšení a do základních pravidel zahrnula obsah rozšíření The Quick and the Dead (1997). V roce 2016 byly základní příručky 2. edice vydány v jedné knize znovu s barevnými ilustracemi jako Deadlands Classic: 20th Anniversary Edition.

V roce 1997 byla pravidla zjednodušena pro figurkovou taktickou hru The Great Rail Wars, ze které pak vznikla generická hra Savage Worlds (2003). Další „edice“ Deadlands už nevycházely jako samostatné hry, ale jako rozšíření a herní světy pro obecná pravidla.