Compleat Arduin, The / Arduin II

Vložil(a) Markus dne 18. 11. 2022, 11:58
0
Bez hodnocení
1993
Celková revize mišmašové fantasy hry Arduin vydaná po smrti původního autora

The Compleat Arduin (později vydáno pod názvem Arduin II) je mišmašová hra, která do tradičního fantasy prostředí míchá všemožné žánry, včetně horroru, vesmírných válek, historických dramat i obvyklé tolkienovské fantasy, ideálně v gonzo guláši se vším dohromady. Jedná se o celkovou revizi a reedici původní hry Arduin (1977), která se postupně vyvinula ze série neoficiálních rozšíření pro D&D a měla pravidle nahodile roztroušená po různých příručkách.

Po smrti původního autora Davida A. Hargrava v roce 1988 se jeho přítel Mark Schynert ujal snahy přinést novou edici hry, která by v ucelené podobě shrnovala dříve publikovaná pravidla a materiály. Vychází z dříve publikovaných „griomoárů“ pro předchozí edici, ale i z autorových osobních poznámek a nepublikovaného rukopisu nové edice Revised Arduin – práci komplikoval Hargravův chaotický styl psaní, neuspořádané poznámky, duplicitní a vzájemně si protiřečící obsah...

The Compleat Arduin je tak ve výsledku spíš interpretací toho, jak by mohl Arduin vypadat, kdyby byl jednotnější. Hra se v téhle podobě zbavila spousty pravidel převzatých z D&D, je učesanější, zjednodušená a přehlednější – jde vlastně o první koherentní verzi Arduinu. Vyšla ve dvou základních knihách. The Compleat Arduin Book 1: Rules (210 stran) představuje samotná pravidla, The Compleat Arduin Book 2: Resources (258 stran) představuje doplňující materiály, jako poklady, kouzelné předmět, kouzla, nestvůry atd. Relativně málo je informací o herním světě Arduin, jednoduše proto, že už se nevešly – hra tak v zásadě působí jako fantasy hra bez konkrétního světa.

Přestože mezi příznivci Arduinu byla tato edice vřele přijata, netrefila se do dobového herního vkusu, komerčního úspěchu nedosáhla a byla záhy opuštěna. V roce 2002 vydalo jiné nakladatelství Emperors Choice Games její reedici pod názvem Arduin II, která spojuje oba svazky do jedné masivní, 512stránkové knihy – jinak je beze změny.

Rodina RPG her

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Legendary Lands of Arduin: World Book of Khaas 2004 Příručka světa Masivní průvodce sedmdesátkovým mišmašovým světem Arduin