Alien Starter Set

Vložil(a) KDolecek dne
5
Průměr: 5 (7 hlasů)
2020
Zjednodušená pravidla a úvodní dobrodružství pro Alien RPG

Alien Starter Set je začátečnická sada zjednodušených pravidel pro Alien RPG. Obsahuje:

  • Pravidla s rychlým a efektivním systémem navrženým specificky pro podporu ústředních témat Alien: horor a akce v chladné temnotě vesmíru.
  • Filmový scénář Chariot of the Gods, který se volitelně dá použít jako první díl trilogie Draconis Strain Saga, pokračující scénářem Destroyer of Worlds (2020).
  • Pět připravených postav
  • Velká, barevná, oboustranná mapa. Jedna strana ukazuje prozkoumaný vesmír roku 2183, druhá plány podlaží pro scénář Chariot of the Gods.
  • 84 žetonů pro sledování postav, pohybu a dalšího.
  • 56 karet zbraní, osobních agend a iniciativy.
  • Set kostek

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Vetřelec: Startovní sada 2023 Radim „smrq“ Trčálek Čeština Odkaz

5

Pravidla jsou dost jednoduchá, aby je hráči pochopili během pár minut za pomoci Vypravěče dokázali použít. Mechanika stresu se nádherně přenáší i do reality. Asi si nedovedu moc představit každotýdení nebo i měsíční hraní, ale jako vložka mezi vaše obvyklé hry je to pecka.

5

Pár pater jedné "opuštěné" lodi, pět připravených hratelných postava a asi 10 hodin zábavy. My to dali v plném počtu hráčů za 4 tříhodinové sezení. Časově to trochu nabobtná, pokud PCs začnou dělit partu a máte paralelní skupinky, které musíte provázet lodí. A pak ty souboje jsou poměrně časově náročné, pokud neznáte vše z pravidel nazpaměť (což u starter setu, který typicky hrajete poprvé, neznáte). 

5

Předně tento Starter Set je výborný produkt, pravidla v rozumné délce a skvělé dobrodružství na začátek (Chariot of Gods). Vyzdvihl bych ale i kvality jeho fyzické varianty - nabitá krabice za rozumnou cenu s pěkně zpracovanými materiály, sadou dvaceti "Alien" kostek, A3 mapa daného koutu vesmíru, mapy potřebně pro hraní Chariot of Gods, deníky daných postav, kartičky pro daný postavy či výbavu a přes osmdesát tokenů pro "hraní na mapě". Pro hraní fyzicky u stolu rozhodně doporučím sáhnout po něm, spíše než "vystačím si s PDFkem a vytisknu si jen, co je potřeba".

Za upozornění stojí, že tato šířka pravidel je dělaná jen pro "Cinematické/filmové scénáře." Nejsou tu v jejich kompletní šíři, nevytvořím si tak podle nich třeba jinou vlastní postavu. Ale pro tyto scénáře jsou dostatečná. A ač jsem klasickou kampaň nehrál, za mne jsou cinematické scénáře (hrál jsem čtyři), co tuto hru povyšuje nad průměr.  

Ke hře (včetně mechanik) a ději Chariot of Gods bych už jen dodal, že dobře pracuje s daným univerzem a scénář umně emuluje atmosféru prvního filmu Alien. Ničemu nevadí, že ho někteří z hráčů neviděli, ani že jiní film už viděli (motivy z filmů zajímavě točí a promíchává). 

5

Koupě krabicového Starter Setu pro hru ALIEN se na první pohled jeví jako šílenost. Obyčejná ukázka s jednou hrou za víc jak litr? Tak to pánové ve Free League přehnali!

Ale již na druhý pohled to dává větší smysl a já věřím, že mnozí hráči koupi této krabice upřednostní před pořízením celé hry. Ono se to má totiž tak: Free League v ALIENovi přišel s dvěma koncepty hry. Ten první je klasická kampaň, jak ji všichni znáte. Hráči si vytvoří postavy, odehrají s nimi hromady her, které na sebe navazují, sem tam někdo zemře a ty přeživší jejich hráči za získané zkušenosti vylepšují. Druhý koncept je filmový. Jde o jednorázovou hru, která má, podobně jako filmový scénář, začátek, dějový oblouk a očekávaný závěr.

Z vydaných materiálů pro toto RPG je zřejmé, že Free League vsadili mnohem víc na filmové hry. Podle mě udělali sakra dobře. A právě to je důvod, proč dává koupě Starter Setu velký smysl. Vy za své peníze nedostanete jenom předraženou jednorázovou hru. Za své poctivě vydřené prašule získáte plnohodnotný materiál pro všechny filmové hry, které autoři vydali. A hned ta první, Kočár bohů, je součástí této krabice. K tomu tam ještě máte hromadu jiných doplňků včetně kostek.

A já myslím, že již jenom Kočár bohů je super důvod ke koupi. Hru mám bohužel teprve rozehranou, ale první půlka byla něco neskutečného. Našlapaná atmosférou, výborná pocta prvním dvěma dílům filmové série. A kdo na filmech R. Scotta a J. Camerrona vyrostl, jako já, bude nostalgicky utírat slzy ještě druhý den.

Hra se tváří jako oneshot, ale je na dvě dlouhé nebo tři normální sezení. A pokud vám i po tom, co jsem napsal, přijde, že je to moc drahé, spočítejte si, kolik asi utratíte ve zhruba 5 lidech za dvě celovečerní návštěvy hospody?! Připočtěte fakt, že se Starter Setem si můžete zahrát další dvě cinematic hry, co Free League vydali (Ničitelé světů a Srdce temnoty) a doufám, že jsem vás přesvědčil a vy již sedíte u počítače a hledáte, kde by to šlo koupit.

5 hvězdiček z 5 je jasná volba, jinak to prostě nejde (milovníci filmové předlohy nechť si přičtou hvězdu šestou).