Svitky hrdinů

Vložil(a) Nordoslav dne 17. 07. 2022, 22:09
5
Průměr: 4.8 (5 hlasů)
2022
Česká fantasy hra založená na mechanikách PbtA

Svět je plný tajuplných míst. V podzemí se skrývají tajemná podzemní města zwargů ozářená slunečními věžemi. Pod hladinou oceánu se skrývají chrámy, ve kterých vodní elfové uctívají Matku z hlubin. Duchové prastarých hor sní o dobách, kdy jejich žilami proudilo žhavé magma.  Staré kosti draků po staletí šíří auru moci, měnící vše živé, čeho se dotkne. Je na tobě, abys tento svět pro zkoumal. Jsi dobrodruh a objevitel. Hrdina. A toto jsou svitky s tvým příběhem.

Svitky hrdinů jsou česká fantasy hry na hrdiny postavená na moderních mechanikách systému Powered by the Apocalypse. Snoubí v sobě prvky vyprávěcích i tradičních her. Dobrodružství jsou silně příběhová, ale neztrácí klasický „dračákovský“ feel. Svitky se zaměřují hlavně na tzv. hexcrawl a sandboxový styl hry, mají v sobě mechaniky pro cestování a jednoduchý management zdrojů.

Postavy jsou zde tvořeny takzvanými svitky. Na začátku si vyberete jeden svitek ras a dva svitky dovedností (během hry můžete získávat další), což umožňuje velkou variabilitu postav. Ras je osm a dovedností celkem dvacet, od tradičních, jako je lovec a šermíř, přes elementalisty a divostrůjce až po nezvyklé, jako jsou měňavci nebo dřevotvární. Svitky určují startovní vlastnosti, výbavu i dovednosti, další můžete získat plněním úkolů nebo prozkoumáváním světa.

Veškerá pravidla používají sjednocenou mechaniku 2k10 + vlastnost, takže naučit se pravidla je snadné a do hry můžete naskočit během pěti minut.

Svitky hrdinů jsou dostupné ke stažení zdarma.

5

Svitky hrdinů mne překvapili svou jednoduchostí a modulárností. Nepotřebujete mraky kostek stačí vám 2d10 a přečíst si cca 30 stránek formátu A5. Což bude přínos až vyjdou knižně, nebude to bichle jak blazen ale knížka, kterou hodíte do batohu a můžete ji vzít kamkoli s sebou. Hra samotná svižně ubíhá boje jsou rychlé intuitivní hodíte kostkama plus vlastnost která se k dané akci nejvíce hodí. žádné počítaní akcí prostě buď útočíte nebo se bráníte. Fakt mě tento systém okouzlil a těším se na další hru :)

5

Všechno, co si Svitky hrdinů dávají za cíl, plní výborně. Snadno naučitelný, ale ne zbytečně mělký systém, který výtečně podporuje hexcrawlový průzkum divočiny v kratších až středně dlouhých kampaních. Nejzábavnější částí Svitků pro mě byla tvorba postavy, která vzniká kombinací tří svitků (dvě povolání a jedna rasa), a možnost relativně snadno zpřístupnit si svitky další. Mnohá povolání a dovednosti působí netradičně neotřelým dojmem, takže je radost z nich vybírat a také s nimi hrát!

5

Svitky hrdinů sú postavené na jednoduchej mechanike hodov doplnenej o modulárnu tvorbu postáv pomocou "zvitkov". Každý zo zvitkov reprezentuje určitý archetyp a obsahuje popisné texty, zvláštne schopnosti i spôsoby ako takáto postava postupuje po úrovniach. Hráč si takto vyskladá z niekoľkých zvitkov svoju postavu a má všetky špecifické pravidlá priamo pred sebou. Pre game mastra to znamená, že vie, čo má očakávať a nemusí počítať so špeciálnymi pravidlami z iných zvitkov.

Hra generuje veľa, často nečakaného, herného obsahu sama, takže je skôr vhodnejšia na voľné sandboxové hranie, ale dá sa v nej zvládnuť aj klasický OSR modul, hoci je možné, že príbeh sa začne odkláňať od koľají, po ktorých game master plánoval  postupovať :)

5

Svitky Hrdinů jsou systém, který mi učaroval hned u první hry, po které jsem veděl, že tohle musím odvést i pro své hráče. Kombinace volnosti a velkých možností spolu s jednoduchostí jsou nespornou výhodou tohoto systému. A ač jsem nepříjemnou shodou náhod nestihl vysvětlení pravidel před mou první hrou, tak jsem neměl problém systém pochopit a začít hrát bez zaučení.

Svitky Hrdinů mohu doporučit a doporučil bych je s klidným srdcem komukoliv, koho zajímá fantasy nebo baví hry na hrdiny.