Jeskyně a draci

Vložil(a) Sirien dne 07. 12. 2021, 17:13
5
Průměr: 4.1 (29 hlasů)
2021
Původní česká varianta D&D 5e, plně kompatibilní a rozšířená

Jeskyně a draci jsou fantasy hra, ve které se hráči stanou dobrodruhy – udatnými bojovníky, chytrými mágy, mazanými tuláky a dalšími ikonickými postavami zasazenými do světa draků, čar a kouzel. Jde o českou variantu Dungeons & Dragons 5. edice, jejichž pravidla ale částečně upravuje a rozšiřuje, například přidáním prvků navazujících na tradici Dračího doupěte. I když hra vychází z tradice žánru hrdinské fantasy, mnoha rozšiřujícími nebo variantními pravidly umožňuje hraní v mnoha různých žánrech s různou mírou epičnosti, k čemuž obsahuje i předpřipravená řešení, související rady a návodné texty.

Jeskyně a draci nabízejí plnou kompatibilitu s pravidly a rozšiřujícími produkty D&D 5e. Oproti svému předchůdci nabízejí navíc:

  • 30 nových oborů povolání a 1 nové povolání se 4 obory
  • Skupinová zázemí s žánrovými náměty rolí a vztahů a rozvedené roleplayingové popisy ras a rasových rodů
  • Pravidla pro mezidobí (hýření, očarovávání, stavba hradů, tvorba mocenských sítí atp.) s přesahem do dobrodružství
  • Rozšiřující a alternativní mechaniky pro boj (manévry, zranění, skupiny, bitvy atp.)
  • ...a další (odbornosti, kouzla, fantasy nemoci, pravidla pro šílenství...)

Součástí pravidel je i mnoho vysvětlujících a návodných textů pro začátečníky i pokročilé hráče, včetně návodů pro vypravěče k efektivní a moderní přípravě příběhu a vedení hry, k hraní v mnoha různých žánrech a stylech nebo k tvorbě vlastních domácích pravidel.

Základní pravidla Jeskyní a draků vychází v jedné knize, obsahující pravidla pro hráče i Průvodce hrou, včetně bestiáře. Kniha je psána s velkým ohledem na začátečníky. Pravidla jsou k dispozici i jako PDF s cenou „zaplať, kolik chceš“.

Vydavatel

4

Recenzi píši s odstupem času a dlouho jsem jí již nelistoval, a proto to berte jako poznatky které se nejvíce uchovali a zanechali tak nějakou stopu.

 

Kniha se mi velice líbí, od úvodního komiksu po poslední stranu. Smekám nad zapojením i hráčských poznatků a domácích pravidel. Opravdu by se to dalo popsat jako DnD 5.5.

Pouta, ideály, vady a přesvědčení se dají zahrnout do zázemí a skupinového zázemí. Případně po domluvě s hráči si to napíší do poznámek ale je pravda že vady jsem měl na postavách nejraději. 

Mrzelo mne odstranění Hraničáře a Paladina, vím že jsou jako archetypy ale i tak. Nejvíce jsem ale oplakával mnicha který zmizel úplně. Naštěstí díky kompatibilitě s původními pravidly to křížím dohromady a tak jen zůstávám při starém, noví hráči ale budou muset hledat. 

Vyzdvihnu četné rady a nové podrasy a rasové speciality (třeba chování půlčíků podle stravy). Dokresluje to atmosféru. 

Stupně kouzel jsem ani moc nemusel používat, moji hráči hrají s manou (volitelné pravidlo magy/magenergie).

 

Rozhodně doporučuji a těším se na zástěnu a karty kouzel.

1

Jeskyně a Draci to najlepšie z DnD vynechali. Vypustili to, čo bolo najsilnejším základom pre zábavné zápletky. Vynechanie Osobnostných rysov, Ideálov, Pút a Vád je fatálnou chybou, ktorá znehodnocuje role-playing celej hry.

4

Kdo by kdy před 20 lety řekl že D&D bude přeložené do češtiny? Byl to pro nás dětský vlhký sen. Tak trochu se nám splnil sen přeložením 2e, která byla ale stále ve e-formě.  Klobouk dolu dávám před týmem autoru kteří se snažil 5e osvěžit a vdechnout ji tak lepší a jinou formu, bohužel je to ale stále 5e. 

4 hvězdy dávám hlavně za dotažení projektu do konce, provedení ( i když v textu se najde docela dost chyb což mě upřímně dost vadí), ilustrace, a dost pozitivních nápadu (zde je to tak 50/50 něco je trochu fluff, věřím ale že začátečníkům to tak nepřijde).

Minus za příšerný bestiář a občas repetitivní text (tvorba postavy).

5

To co mě chybělo v DnD 5e a co jsem nedostal v Dračí hlídce. Luxusní převedení 5e do dračího hávu. Děkuji autorům za propařené hodiny a dny. 

PS: ano bestiář je shit, ale na kostce se dá stáhnout Monster manuál takže tenhle nedostatek odpustím. Navíc se Bestiář chystá. A pořád lepší než DH s 5 úrovněma a nevyváženým bestiářem. 

4

Knihu jsem si pořídil i přesto, že nejsem hráčem kultovního DnD, hlavně proto, že se v ní mělo podle předcházejících rozhovorů nacházet i mnoho rad a informací, které nebudou vázány přímo na prostředí DnD. Skutečně je tomu tak a v knize lze najít nejeden dobrý postřeh, návrh či radu a zlepšení pro kteroukoli hru na hrdiny. I tak ale obsah spojený s DnD převažuje a to dost možná odradí ostatní hráče jiných systémů než právě DnD, ačkoli by jim kniha mohla v lecčem prospět.
Přesto jsem rád, že něco takového u nás v Čechách vyšlo a ukázalo čeho jsou Češi schopní.  

4

Vše již bylo napsáno v předchozích hodnoceních. Pokud jste fanoušek DnD, přidejte si další hvězdu. Dle mého názoru je na české (česky vydané) oficiální RPG scéně několik málo milníků a vydání JaD je (zatím) posledním z nich.

PS: předchozí milníky jsou první verze Dračího doupěte, přeložení Shadowrunu, vydání Příběhů impéria.

4

Pro tuto knihu platí to samé pro mou recenzi k DnD 5e. Přeci jen, stále je to 5e, za to ale s hromadou přidaných materiálů, rad a s použitelnými radami jak hrát a vést hru. Za to si zaslouží o hvězdičku navíc. 

2

mám tak trochu averziu voči dnd (a je jedno či 3,5 alebo 5) ale JaD som dal šancu, pozrel som si pár videí a pravidlá som aspoň začal čítať... nedokázal som sa ani donútiť ich dočítať, nakoľko sa jedná o kópiu systému s pár drobnými vylepšeniami a možnosťami navyše...

dve hviezdičky len pre to, že je to v češtine, má to pekné arty a asi 2 dobré myšlienky (ku ktorým by som sa ani nedostal nebyť videa na RPG Forgi)... 

5

Zdravím, od dob co vyšlo Dračí doupě 2, které jsem tak nadšeně kupoval a následně byl z odlišného systému než bylo Dračí doupě 1.6 zklamán, jsem jen smutně koukal po DnD 5e, protože moje angličtina není nejlepší a moc jsem si přál, aby to někdy vyšlo v češtině. Hned jak jsem zjístil, že se plánuji Jeskyně a Draci tak jsem okamžitě začal sledovat stránky a okamžitě, jak byla možnost předprodeje, tak jsem to udělal. Věděl jsem ,že to bude dobré, ale až na vlastní oči jak jsem tu knihu spatřil když prodavač, který mi jí podával ji málem ani nemohl uzvednout, jsem zjístil po jejím otevření, jaký klenot se ukrývá uvnitř. Není to jen překlad samotného DnD5e, ale je to něco mnohem víc s těmi nápady a novými věcmi uvnitř. Jsem od dob hokeje v Naganu zase hrdý, že jsem Čech. Opravdu se jedná o velmi vydařenou práci a na každé stránce je vidět, jak moc si s tím autoři dali tolik práce. Smekám před vámi pánové i dámy a už teď se těším na Bestiář a další rozšíření pro Jeskyně a Draky. Závěrem bych chtěl všem, kteří na knize pracovali poděkovat a popřát, ať jim  stále dělá v srdci radost, za tak vydařenou práci. Děkuji Vám.

5

Za mě jsou Jeskyně a Draci velmi povedená česká stolní hra na hrdiny. Dostal jsem je k Vánocům a nebylo lepšího dárku. JaD jsou o dost lepší, než jsem očekával, a to jsem je očekával velmi dobré.

 

Kniha se mi zpracováním a ilustracemi líbí. Některé nejsou můj vkus, ale to mi nijak nevadí. I obsahem se mi zamlouvají víc než DnD 5e, které jsem hrál dříve. Magické předměty, obory, povolání a další nový obsah mě naprosto uchvátil.

Zkrátka mě JaD ohromili a už se nemohu dočkat bestiáře a dalších rozšíření. 

5

Dračák hraju něco přes rok, takže recenze bude z pohledu hráče který nemá až tak velké porovnání s ostatními systémy, každopádně knížku jsem zakoupila spontánně už v předprodeji, na základě informací co se kolem rojily a rozhodně mě systém zaujal. Zpracování pravidel ač velmi obsáhlé je super a pozitivně vnímám to že se jedná o rozšířené 5e, které je stále kompatibilní se starými pravidly i rozšířeními, což je pro mě velké plus a bylo snadné se do hraní dostat. Existence ebooku, který si může dovolit každý, se hodí pro rychlé hledání třeba kouzel na telefonu přímo během hraní. Nová povolání, předělané deníky, skupinová zázemí a role, nová kouzla to vše je super a příjemně to rozšiřuje hru. :)