Fate Space Toolkit

Vložil(a) Sirien dne 21. 08. 2021, 16:30
2
Průměr: 2 (1 hlas)
2019
Rozšiřující Systémové nástroje Fate pro sci-fi hry

Po úvodních všeobecných Systémových nástrojích Fate začaly pro Fate (4.0) vycházet specifické systémové nástroje – toto jsou jedny z nich, určené pro hraní ve sci-fi prostředích. Knížka má několik částí věnovaných různým částem sci-fi hry ve Fate:

První část vás provede základními kroky tvorby sci-fi hry – určení žánru, vytvoření kulis, nastavení technologické úrovně a úrovně „uvěřitelnosti“ atp. Poté následují úpravy standardních pravidel, zejména seznamu dovedností, od přejmenovávání až po tvorbu nových žánrových sci-fi dovedností a triků. Samozřejmě najdeme pravidla i pro postavy mimozemšťanů. Třetí část knihy je věnována řešení specifických sci-fi situací, jako je například tvorba hvězdných map a způsoby nadsvětelného cestování, hraní vesmírných bitev atp. A konečně ve čtvrté části je blíže popsáno pět konkrétních prostředí, která se podobají některým oblíbeným SF dílům:

  • Transhumanistická space opera o hraní za samotné vesmírné lodě
  • Špionážní studenoválečný thriller na zemské orbitě a Měsíci, v němž hrajete za příslušníky etnických minorit
  • Realistické sci-fi o snaze přežít a vydělat ve sluneční soustavě ovládané megakorporacemi
  • Příběh vesmírné výpravy první mezihvězdné pozemské lodě mezi mimozemšťany
  • "Barokní" celogalaktická space opera
Určeno po hru
Kategorie produktu

2

Po prvních pár desítkách stran čtení jsem se zarazil a vrátil jsem se na stránku s výpisem autorů - a nebyl jsem překvapen. Žádné známé jméno Evil Hat gangu - a je to bolestivě cítit.

Úvodní část Toolkitu obsahuje diskusi o tvorbě SF prostředí - diskusi, která je ve svém pojetí zbytečná, protože neříká nic, co by jakýkoliv fanoušek SF sám neznal - a každý, kdo bude chtít hrát Fate v SF, je fanouškem alespoň nějakého SF, nebo takové má ve své skupině.

Část věnovaná modifikaci pravidel (dovedností, aspektů atp.) je ubíjející - sice jde do trochu většího detailu, než původní základní System Toolkit, ale v podstatě stejně neříká nic nového nebo něco co by nebylo očividné.

Část věnovaná specifickým SF herním situacím a pravidlům je dovolím si tvrdit přímo tristní. Některá pravidla jsou WTF a totálně un-faty - z diskuse o rychlostech řešící zlomky rychlosti světla, specifické impulzy, doletové časy v konkrétních vzdálenostech a časových jednotkách mě bolely oči a musel jsem se ujistit, že čtu skutečně Fate a ne nějaký GURPS paskvil. Návod na hraní vesmírného boje je nenápaditý a těžkopádný, sám znám (a i jsem publikoval) mnohem lepší přístupy (viz mé Fate Star Wars, popř. články, diskusní posty...)

Knížku nezachraňuje ani slíbených pět prostředí - jejich popis je poměrně krátký a i ten malý prostor je často využitý ne moc ideálně a vlastně mám pocit spíš zbytečného textu (v jednom případě blbého a nepovedeného vtipu):

  • Můžete hrát AI lodě - super koncept - bohužel, nic víc navíc k tomu, poraďte si sami.
  • Můžete hrát americké černý lesby ve vesmíru a se sovětskými minoritními sestrami bojovat proti zlým plánům Amerických imperialistů, přičemž důležité je, že budete stát před výzvou nehrát bílého heterosexuálního muže! (no fucking kidding - Wokeness Evil Hatu začíná být fakt zlá) Ta část prostoru co není vyplýtvaná na to jak jsou černé a kozácké lesby víc cool než bílí muži ani na to jak Praví (alt-right, bílí a hetero) Američané touží osídlit Mars sebou a ne černými lesbami je vyplýtvaná na zbytečně podrobnou alter-časovou osu 20. století.
  • Expanse setting je... slang glosář spojenej s pár experimentálně působícíma konceptama a relativně nenápaditym point-buy systémem tvorby lodi. Popravdě, kdyby tam nenapsali "expanse" explicitně, tak to v tom nevidim - postrádá to feeling Expanse stejně jako vystižení vesmírného realismu, který se pro mě s Expanse pojí
  • ...jakási pocta Star treku, co vůbec nepůsobí jako Star trek (resp. působí - jako mix z nejhorších dílů TOS a TNG) a co víc působí jako scénář na parodickej one-shot spíš než jako herní prostředí
  • A nějaká space operová věc co působí tak generic, že se skoro vsadim že jich kdokoliv aspoň trochu žánru znalý vymyslí tucet do hodiny.

 

Některé části knížky jsou herně dobře použitelné, samozřejmě - náhodné generátory planet a prostředí si určitě najdou své místo, výčty možných odpovědí na "SF otázky" tvarující herní prostředí i když nejsou extra nápadité mají samy o sobě inspirativní hodnotu.Můj celkový dojem je, že Evil Hat tímto produktem plnil objednávku fanoušků, kterou se ale nikomu nechtělo moc dělat - nebo to svěřili bez většího dozoru/vedení novým autorům, aniž by měli kapacitu jejich výstup nějak zlepšovat (protože termíny, nezájem, nedostatek času...)

Výsledkem je 180 stránková "nijaká" příručka, která vám vlastně nic nedá. Když vezmu v úvahu, že původní System Toolkit je zdarma, zatímco tenhle je placený, tak mě to vysloveně zklamalo - od Evil Hat jsem si zvykl očekávat mnohem víc. Tu druhou hvězdičku si to nejspíš zaslouží, ale jako ne, že bych nad ní nezaváhal :(