Monster of the Week / Příšera týdne

Vložil(a) KDolecek dne 10. 05. 2023, 15:20
5
Průměr: 4.6 (7 hlasů)
2012
Hra na lovce monster, od upírů přes fae po roboopice

Monster of the Week (česky vyšlo jako Příšera týdne) je akční RPG s prvky hororu pro 3–5 lidí. Hra je přímo inspirována televizními seriály založenými na tropě „každý týden jiné monstrum“, jako jsou Buffy, Supernatural nebo X-Files.

Hra je postavená na systému Powered by the Apocalypse. Hráči si vybírají archetypy (playbooky) jako „Vyvolený s osudem“, „Profesionál z agentury“, „Nadpřirozenými silami požehnaný“, „Člověk s nezvladatelnou magií“ a další. Vzniklá skupina může být třeba tým vládních agentů, rodina cestujících lovců, tým kolem vyvoleného nebo jiné. Vaším cílem mohou být upíři na Balkánu, vlkodlaci, fae, kybernetické opice, mimozemšťani, hnus z jiné dimenze, čupakabra nebo cokoli jiného, co chcete lovit. Pro hru existuje velké množství oficiálních i fanouškovských rozšíření, především dodatečné playbooky.

Původní verze hry vyšla v roce 2012 pod nakladatelstvím Generic Games. Doplněná a upravená verze, někdy označovaná jako Monster of the Week - Revised vyšla v roce 2015 pod nakladatelstvím Evil Hat Productions.

Autoři

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Příšera týdne 2023 Marek Drobný Casa de Locos Čeština Odkaz

5

Zatím mám odehránu pouze jednu hru, a to českého překladu od Casa de Locos. Hra splňuje do puntíku vše, co slibuje ve svém popisku. Jednoduchá a přehledná pravidla, žánrovost "duchařských" seriálů, originální postavy, které je zábava tvořit, výborná atmosféra  a velký prostor pro improvizaci... Z vytvářením záhad a vedením hry zatím nemám zkušenosti, ale pravidla tomu věnují velkou část a příprava se zdá mnohem jednodušší a kratší než např. v DnD. Velkým plusem překladu je rovněž rozšíření o české příšery a lokace. Systém PbtA nemusí sedět všem, ale postupně se stává stále více populární, a po hraní Příšeřy Týdne jasně vidím proč.

5

Po jednom vyzkoušení musím říct, že tahle hra má potenciál dostat se do mé oblíbené pětky, zejména pokud vyjde v českém překladu. Tvorba postav je rychlá a snadná, přičemž postavy samotné jsou docela rozmanité, aby naplnily představu o skupině (většinou nesourodých) vyšetřovatelů paranormálních jevů.

Ještě si budu muset přečíst rady a postupy pro Vypravěče, ale zatím dávám plný počet bodů.

4

Velmi inspirativní hraní a seznámení se z Powered by the Apocalypse. Pro mě novinka i když jsem něco čet a slyšel moc se mi líbilo hraní. Dalo se soustředit na zahrání role ve scénách a jednání s ostatními hráči a mechanika nikterak neobtěžovala. Vyhodonocování rychle a smysluplné.... Všechno zaměřeno na děj a tak se dalo velmi rychle připojit ke hře. Atmsféra byla cítit že by se dala krátit a dá se vidět jak se vám věci dějí , zda to s vámi jde s kopce a nebo se vám daří ...

Pravidla jsme nejprve trochu nechápal jak co co souvisí, ale po první hře to začalo být fakt jasnější :)

Pro mě dost výborná zkušenost kterou vřele doporučuji :)

5

Žánrovka, která dělá přesně to, co od ní chci – dokonale simuluje RPG verzi jednoho dílu Buffy. Akce střídá vyšetřovací části, oboje dobře ubíhá a nezasekává se. Pravidla jsou snadná k pochopení a rychlá k naučení. V playboocích přesně poznávám postavy ze seriálů a knih.  Velká spokojenost.