Star Frontiers

Vložil(a) Jarilo dne 01. 04. 2010, 10:20
4
Průměr: 4 (1 hlas)
1980
Klasická dobrodružná RPG hra v žánru vesmírné opery

Star Frontiers je sci-fi RPG v žánru klasické dobrodružné vesmírné opery, odehrávající se blízko středu jedné velké galaxie, konkrétně v oblasti „hvězdného pohraničí“, kde žijí lidé a další tři mimozemské rasy. Hráči se můžou ujmout různých rolí, ale výchozí zasazení předpokládá, že budou jako zástupci Pangalaktické korporace prozkoumávat pohraničí a bojovat proti agresivním vpádů mimozemských červovitých tvorů.

Hra stojí na jednoduchém dovednostním systému a používá výhradně 10stěnné kostky. Postavy jsou definované sadou procentuálních základních vlastností a dovedností v hodnotě 1–6 (odpovídající bonusu +10 % až +60 %).

Původní krabicové vydání hry bylo zpětně přejmenováno ze Star Frontiers na Star Frontiers: Alpha Dawn (1980). Bylo kritizováno za to, že neobsahovalo pravidla pro boj hvězdných lodí, což bylo napraveno v druhém, rozšířeném krabicovém vydání základních pravidel, Star Frontiers: Knight Hawks (1983).

Ke hře vyšlo kolem deseti dobrodružství a tři další doplňky: SFAC1: Star Frontiers Official Character Record Sheets (1984) jsou deníky postav, SFAC2: Star Frontiers Referee's Screen (1984) je zástěna pro sudího. Jediné skutečné rozšíření SFAC3: Zebulon's Guide to Frontier Space (1985) zahájilo výraznou revizi herního prostředí i pravidel, která ovšem nebyla nikdy dokončena. Příručky „Guide“ měly postupně vyjít tři, ale herní linie byla zrušena dřív, než k tomu došlo.

Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Zebulon's Guide to Frontier Space 1985 Rozšiřující příručka Výrazné rozšíření a revize hry Star Frontiers

4

Po zběžném prolistování pravidel na mě dýchla atmosféra klasických space operovských dobrodružství staré školy. Ihned mě začaly napadat zápletky pro hru, odehrávající se na neprobádaných planetách s nádechem akční detektivky či westernu. Skvěle ladící ilustrace, které perfektně sedí k žánru i hernímu světu, jsou příjemným oživením příruček. Tvorba postavy sama o sobě není nikterak náročná, hráč si vybere jednu ze tří skupin skillů, jakožto svou kariéru a za nové dovednosti platí zíkanými XP body. Výsledný dojem z pravidel mi mírně kazí fakt, že atributy a některé další statistiky jsou určovány v procentech (a výsledné hodnoty jsou tedy v řádu desítek), naopak velmi zajímavé je použití párových vlastností (síla - stamina, intuice - logika, obratnost - reflexy a osobnost - vůdcovství). Kladně také hodnotím přítomnost rad pro vypravěče (v originálu odl schoolový referee), včetně příkladů monster a NPC, zápletek či map (čtverečkové pro lokace, hexové pro cestování oblastmi). Velký plus má u mě hra díky její volné dostupnosti, včetně stále vycházejícího fanzinu. Doufám, že se mi přes léto podaří odehrát alespoň jeden či dva one shoty či kratší kampaň, aby mé hodnocení mělo přeci jen větší vypovídající hodnotu. Ty čtyři hvězdičky jsou dílem z nostalgie, dílem za vkusné zpracování, zajímavý svět a dostupnost hry i doplňků.