Rough Night at the Three Feathers, A

Vložil(a) Markus dne 03. 03. 2021, 21:47
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
1987
Jeden hostinec, jeden večer, sedm samostatných úkladů - do čeho se postavy připletou?

Naše koně dorazí k hostinci u řeky a my očekáváme, že zde strávíme ničím nevýjimečnou noc, než budeme ráno pokračovat v cestě. Jenomže události se brzy vymknou kontrole a všichni přítomní zažijí poněkud těžkou noc...

Silně sociální dobrodružství začíná tím, že nic netušící postavy přijíždějí do hostince U Tří per, kam před krátkou chvílí dorazila honosná družina grófky Marie-Ulriky von Liebwitz. Události rychle naberou spád.

Dobrodružství vzniklo jako experiment v tom, kolik zápletek se dá vměstnat do jedné hry. Na zhruba 12 stránkách prezentuje řadu nehráčských postav, které mají rozjeto celkem 7 paralelních tajných plánů. Podklady pro Pána hry jsou strukturované jako přesný časový harmonogram toho, co by se kdy a kde stalo... kdyby do toho nevstoupili dobrodruzi.

A Rough Night at the Three Feathers vyšlo v listopadu 1987 v 94. čísle časopisu White Dwarf a zařadilo se mezi nejocenovanější dobrodružství pro první edici WFRP. Později vyšlo jako součást kampaně The Restless Dead (1989). V roce 2019 vyšlo ve verzi pro čtvrtou edici ve sborníku Rough Nights & Hard Days, doplněné o čtyři další dobrodružství na stejném principu.

Kategorie produktu
Autoři

Je obsaženo v těchto produktech

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
4
Průměr: 4 (1 hlas)
Hodnota
80.00
Rough Nights & Hard Days 2019 Rozšiřující příručka, Dobrodružství Pětice sociálních dobrodružství založených na mnoha propletených dějích
0
Zatím nehodnoceno
Restless Dead, The 1989 Rozšiřující příručka, Dobrodružství Sborník rozšiřujících materiálů pro WFRP a dříve publikovaných dobrodružství spojených do kampaně

5

Právem klasické dobrodružství stojí na jednoduchém a efektním nápadu: podrobně vám popíše hospodu uprostřed lesů, včetně krásné mapky, představí vám hlavní aktéry a jejich tajné úklady (hned sedm paralelních) a pak už vám jen na pár stránkách dá stručný časový harmonogram večera ve stylu „Co by se stalo, kdyby do toho nezasáhly hráčské postavy“. Ale ony zasáhnou – zábavou je pak zjišťovat, co zrovna tahle hráčská družinka vykolejí, co zjistí a co ne a jak se to celé semele.

Funguje to velmi dobře hlavně díky komornímu nastavení. Předpokládá se, že postavy začínají večer v nálevně, a jednotliví aktéři se vlastně chodí postupně „představovat na scénu“ (rozuměj: přijdou ho hostince). V nálevně je možné všímat si náznaků a podezřelých jedinců, kteří se na čemsi domlouvají nebo se snaží nenápadně někam odplížit. Zbytek akce je pak rozmístěný do různých pokojů a zákoutí hostince a chytře zchoreografovaný a plný různých omylů a incidentů tak, že je víceméně jisté, že postavy se někam přichomýtnou, něco přeruší nebo na ně odněkud vypadne mrtvola.

Díky komornosti je to také zvládnutelné i pro GMa, který musí myslet na sedm paralelních dějových os. Tady přirozeně vznikají menší scénky jen s pár aktéry, takže nedochází k myšlenkovému overloadu.

Líbí, velice doporučuji.

5

... a chcel by som povedať, že aj jedinečný, nebyť toho, že dizajnér Graeme Davis v tomto formáte urobil asi 5 ďalších dobrodružstiev, niektoré z nich dokonca nadväzujúce (v opere, na súde atď.). Otrocký formalizmus však nie je nedostatkom predlohy, že.

Rough Night poskytuje svojím formátom dramatického sandboxu osvieženie v dlhšej kampani a vždy zafungujúcu rozvernú zábavu. Zároveň poskytuje prekvapivo významné sociálne následky. Najlepšie sa hrá ako melodramatická, nechcená komédia v štýle nemého filmu s patetickými výstupmi vedľajších postáv, prehnanými emóciami a cynickými hláškujúcimi hráčskymi postavami. GM musí ukočírovať aj to, aby nevypuklo násilie už v prvej alebo druhej scéne - a ak aj niekto skončí zapichnutý, skúsiť pokračovať v žánri melodramatickej opery :)