RuneQuest (3e)

Vložil(a) Markus dne 16.05.2021, 10:50
0
Zatím nehodnoceno
1984
Třetí edice RuneQuestu, přesunutá ze světa Glorantha do středověké Evropy

Pokračování dobrodružné hry RuneQuest (1e, 2e) přináší dílčí změny pravidel, ale především hru přesouvá z fantastického mytologického světa Glorantha do fantasy variace středověké Evropy. Stále používá systém Basic Roleplaying a v zásadě představuje jeho další vyladění a evoluci.

Třetí edice vznikla potom, co se původní vydavatel RuneQuestu, nakladatelství Chaosium, rozhodl prodat licenci na hru nakladatelství Avalon Hill v naději, že pod jeho křídly pronikne hra do širších kruhů a bude mít větší úspěch. Autor Gloranthy a majitel Chaosia, Greg Stafford, si ovšem chtěl ponechat práva na svůj svět a plnou tvůrčí kontrolu, proto bylo nutné oddělit systém od světa. Hra měla být vyvíjena oběma nakladateli v rámci partnerství, ale spolupráce vedla ke sporům a nespokojený Stafford si později založil vlastní herní linii Hero Wars / HeroQuest.

Hra vyšla ve třech variantách:

  • Krabicová Deluxe Edition (1984), krabicová varianta tvořená pěti příručkami, různými dalšími pomůckami a velkou mapou fantasy Evropy. 
  • Kniha Deluxe Edition (1984), obsahující obsah zmíněných příruček v jednom svazku.
  • Série tří svazků RuneQuest Fantasy Roleplaying Adventure (1987), Advanced RuneQuest (1987) a Monsters (1987), což je reorganizace předchozích knih do jiného formátu.

Varianty „Deluxe“ vydával Avalon Hill ve Spojených státech, zatímco variantu rozdělenou do tří svazků vydávalo v licenci nakladatelství Games Workshop ve Spojeném království. Americké edice dokonce obsahovaly vedlejší brožurku věnovanou světu Glorantha, zatímco britské verze žádnou zmínku o Gloranthě neobsahovaly.

Rodina RPG her
Svět