Legend of the Five Rings (5e)

Vložil(a) KDolecek dne 24. 05. 2022, 04:37
4
Průměr: 4 (3 hlasů)
2018
Hra o samurajské cti, dvorních intrikách a neustálem zápasu mezi povinností a osobní touhou

Smaragdové císařství přetrvalo v zemi Rokugan po tisíc let. Od okamžiku kdy Kami sestoupili z nebes a vyvolili Rokugan jako nejpřednější mezi říšemi chrání samurajové Velkých klanů zemi před hrozbami zvnějšku i zevnitř, vedeni vznešenými císaři dynastie Hantei.  Ale po staletích prosperity se objevují praskliny z ákladech Císařství. Duchové země jsou neklidní a zdivočelí. Armády zlých hrůz pochodují ze Stínozemě. Členové Velkých klanů přemýšlí jestli nenastal čas, kdy by nebesa přijala nového vládce místo císaře Hantei.

Pátá edice hry z rodiny Legend of the Five Rings (L5R) vrací hráče do Japonskem inspirované světa Rokugan. Obsahuje rozsáhlé informace o společenské struktuře a způsobu života jeho obyvatel. Hráči se ujímají role samurajů některého ze sedmi Velkých klanů nebo jednoho z desítek menších a snaží se dostát nekonečně náročnému úkolu neochvějné věrnosti svému pánovi.

Systém používá kombinaci dovedností a přístupů. Přístupy jsou reprezentovány pěti prsteny (atributy) – ohněm, vodou, větrem, zemí a prázdnotou, které k sobě mají přiřazeny různé způsoby konání jako obratně, vychytrale nebo zuřivě.

Hody vyžadují kostky se speciálními symboly a fungují na principu poolu kostek (počet kostek je prsten + dovednost), z nich hráč vybere maximálně tolik, kolik je hodnota jeho prstenu („roll & keep“) a podle různých symbolů získává buď úspěchy, bonusové úspěchy, příležitosti nebo svár (každá postava může nasbírat jen určitou hodnotu sváru, než ztrácí kontrolu nad svými emocemi). Některé symboly také umožňují kostkou hodit ještě jednou (exploding dice).

Mezi vedlejší atributy specifické pro L5R patří Čest, Sláva a Status. Čest vyjadřuje, jak moc postava následuje kodex bušidó. Sláva představuje pohled společnosti na postavu a to, jak je úspěšná ve své přidělené roli. Status popisuje sociální postavení.

Hra se snaží pokrýt šíři situací od duelů po hromadné bitvy s dvořanským pletichařením někde mezi. Povinnosti samuraje totiž nedovolují selhání v žádné situaci.

Pro pátou edici L5R existuje rozsáhlá nabídka dobrodružství a rozšiřujících příruček.

Rodina RPG her
Svět

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
4
Průměr: 4 (1 hlas)
Hodnota
80.00
Legend of the Five Rings Roleplaying Core Rulebook (L5R 5e) 2018 Základní pravidla Základní příručka páté edice Legend of the Five Rings

4

Psáno na základě velmi omezené hráčské a čtenářské zkušenosti s konkrétní hrou. Četl jsem FFG Star Wars, četl a hrál univerzální Genesys systém a četl quickstart a hrál beginner box adventure pro Legend the of Five Rings.

Nejvíc na tom oceňuji hlavně to, jak se popral se samotným Genesys systémem, který v této konkrétní podobě získal mohutné množství změn a funguje výrazně lépe. Statická čísla obtížnosti (namísto nahazování obtížnosti v Genesys) vytvářejí méně "swingy" situace, kombinování elementu s dovedností pro určení fikčního přístupu je moc pěkný nápad a celkově to krásně emuluje asijské fantasy. V rámci hry pro začátečníky jsme nevyužili plně systém výhod a nevýhod generovaný kostkami, ale myslím, že by zkušenost akorát vylepšil než proměnil celkový dojem.

Pro komplexní ponor do tohoto žánru bych rozhodně volil L5R5e.