Exalted (2e)

Vložil(a) KDolecek dne 02. 04. 2021, 16:52
5
Průměr: 5 (1 hlas)
2006
Druhé edice hra na vyvolené bohů v epických dobrodružstvích

Exalted jsou lidé překonávající všechny smrtelníky, vyvolení bohů, kteří získávají neuvěřitelné schopnosti. Existuje mnoho typů Exalted, podle toho jaký bůh, entita či skupina si jej vyvolila. Jak je typické pro hry od White Wolf, všichni Exalted trpí kletbou, se kterou neustále zápasí. Exalted se soustředí na heroická dobrodružství, legendární skutky a epické zápasy mezi mocnými magickými bytostmi, která každá vydá za armádu smrtelníků.

Druhá edice v estetice a cílové atmosféře posílila vliv anime a mangy oproti řecké epice.

Exalted 2e následuje první edici (2001) a předchází třetí (2016).

Rodina RPG her
Systém
Vydavatel

5

Pokud nemáte rádi rules heavy systémy s větší hloubkou a tvorbou komb a powerplayingem, -1*.

Pokud nemáte rádi anime se vší jeho vizuálností a epickou přehnaností, -1*

Exalted jsou odpověď White Wolfu na DnD - což není pravda, ale dá vám to představu věci. Exalted jsou mega-epické fantasy anime. A když píšu mega-epické, tak to tak myslím - existuje hláška "Exalted: kde v DnD končíte, my začínáme" - a ta skoro není nadnesená.

Vaše postavy jsou vyvolení nejvyšších bohů, kteří byli kdysi předurčeni být mocnější, než bohové samotní. A dlouho byli. Pak byly zrazeny a padly. A teď se vrací zpět. Mezi prosté lidi i mocnosti, kteří je díky tisícileté propagandě nepřátel, nenávidí, do trosek toho, co kdysi vybudovali, do světa, v němž jsou jejich místa obsazena. Do světa, který je zoufale potřebuje, protože jeho mnozí nepřátelé se šikují na všech hranicích Stvoření a současní vládci o tom ani neví, natož aby tomu dokázali čelit. To je ta pravá výzva hodná Solárů, vyvolených Neporaženého slunce. Takže, chopte se svých nabroušených zlatých traverz, sbalte knihy kouzel ničících města a armády, zahalte se zlatou září své úžasnosti a vrhněe se vpřed zastavit démony, fey, mrtvé stvořitele samotného světa stejně jako své vlastní padlé bratry a sestry a získejte zpět své právoplatné místo v Řádu stvoření.

Exalted mají velmi jednoduchý a skoro až "lehký" systémový základ odvozený od původního World of Darkness, ale v mnohém zjednodušený a "zrychlený". Na tento systém je přidaný jeden a právě jeden velký speciální prvek navíc - "charmy". Každá dovednost má své charmy, které jsou uspořádané do pavoukovitých grafů vývoje (musíte mít X abyste si mohli pořídit X+1). Každá dovednost má něco mezi deseti a čtyřiceti charmy. (cca) A postavy mají těhle charmů - hodně. Každý charm je jedna dílčí nadpřirozená schopnost. Ale - a tady se dostáváme k podstatě systému - charmy lze skládat dohromady a tvořit tím unikátní "comba".  Výsledkem je systém, který je jednoduché se v základu naučit a který je přístupný nováčkům, ale který přitom obsahuje ohromnou hloubku a bohatství možností a podporuje gamistické "system mastery".

Stranou charmů Exalted přinesli i mnoho dalších velmi zajímavých mechanik - např. "průběžnou" iniciativu, která nefunguje na kola, ale na délky akcí, systém bonusů podporující epické a vizuální popisy vašich akcí nebo jeden z prvních rozsáhlých pokusů o pravidlové podchycení sociálních konfliktů.