Engel

Vložil(a) rpgforum dne 05. 11. 2008, 20:31
5
Průměr: 4.2 (6 hlasů)
2002
Postapokalyptické RPG odehrávající se v izolované Evropě roku 2654

Engel je postapokaliptické RPG odehrávající se ve zdevastovaných zbytcích Evropy 27. století. Po řadě globálních tragédií se zbytek Evropy propadl do nové doby temna a neofeudalismu. Církev se opět vrátila na výsluní moci. Podivné úkazy a hrůzné stvůry Pána much ohrožují lidstvo, ovšem do toho vstupují hráčské postavy "andělů" - seslané samotným Bohem. Hra zeměřená především na zkoumání andělského psyché v temné vizi budoucnosti. Systémově jde o klasickou a ničím výraznou aplikaci d20.

Systém

Externí recenze a shrnutí

d20.cz Dalcor Recenze: Engel
Drakkar 22 Scolex Rollenspiele: rolové hry v Německu

4

Nádherně popsané, nápadité a poměrně originální a temné postapo prostředí z pohledu skutečných andělů - hra která oslní nejen světem, ale i herními náměty a šířkou možností toho, co se dá hrát. Má dvě zásadní ALE.

ALE1 - d20 system. Jakože... ne, že by to přímo nefungovalo, ale není to zrovna elegantní volba. Nějaký příběhovější systém, např. Fate, by tu hru dokázal podpořit o hodně víc a udělat jí o dost zábavnější.

ALE2 - celé prostředí skrývá určitá tajemství. Tajemství, která souvisí s jeho podstatou a podobou a fungováním a původem - a která jakmile hráči objeví, tu hru prostě zásadně změní. To objevení může být epický moment, určitě, ale v další hře to prostě už nebude stejné (pokud se hráči nedomluví, že GM tato tajemství předělá na jiná). Z tohodle důvodu je Engel spíš na jednu delší kampaň, než na one-shoty, ukázkovky atp.

4

Hodnoceno na základě ukázkového oneshotu při hře za postavu

Hra vynikající zpracováním prostředí i samotným námětem. Andělé chránící běžné smrtelníky to mají někdy opravdu složité.

5

Dávno před Monte Cookem byla vydaná hra v d20 s jednoznačnou stavbou příběhu pro World of Darkness. Hra tématicky naprosto povedená, s kvalitní apliakcí d20 systému, který nepřekáží. Nějaký podernější update d20 by nebyl od věci ale i tak se to hraje a funguje perfektně! Bestiář je asi nejlepším počinem tohoto typu jaký jsem kdy viděl.

4

Komu čest, tomu čest. Engel má stylové grafické provedení, solidní myšlenku a dobře zvolený systém (ano tím myslím d20). Mimochodem, kdo to zkusil hrát s variantou karet Arkána tak pochopí, proč je d20 lepší systém. Ale to jsem trochu odbočil, příběh a pointa je opravdu super, moje jediná výhrada je, že jakmile se jednou pointa vyzradí (což se prostě dřív nebo později stane), tak velká část kouzla jednoduše zmizí... hra není špatná ani pak, ale mám jistou averzi k hrám, které přicházejí o část svého kouzla (a proto jen 4 hvězdičky). Ani ta poznámka o tom, že nejde o ničím výraznou aplikaci d20 systému není úplně pravdivá. Systém obsahuje tzv. "Potestates", což jsou speciální andělské dovednosti podle jednotlivých andělských povolání, jejichž užití se platí v životech (což není zrovna tradiční provedení v d20 hrách). Na druhou stranu ve zbytku systému byli autoři vyloženě nenápadití, tak tím se to možná tak jedině vyrovnává...

4

Skvělá hra, která ma pro svůj záměr naprosto nevhodný d20 systém (který je jinak sám o sobě celkem dobrý). Zároveň má ale naprosto geniální prostředí. Příběh tohoto světa totiž není takový, jak se na první pohled zdá. Je daleko geniálnější. Víc ale prozradit nemůžu, protože bych zkazil překvapení. Kdyby andělé měli jiný systém (třeba ten co mají Dogs in the Vineyard, nebo i ten Fate), tak to bude na pět hvězdiček. Ještě že si můžu hrát podle jakého systému chci...