Dark Tower

Vložil(a) Markus dne
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
1979
Jedna z legend raného D&D, komplexní jeskyně s vnořenými dungeony

Někdejší svatostánek obsadilo prastaré zlo. Ospalá horská víska se stává dějištěm záhadných zmizení a zdrojem ještě podivnějších zvěstí o tom, co číhá pod zemí. Odváží se nějaká skupina dobrodruhů zjistit, co se za těmito zvěstmi skrývá, napravit prastaré křivdy, zachránit ukořistěné artefakty či snad... zničit samotný zdroj zla?

Dark Tower je jeden z legendárních dungeonů staré školy, určený pro dobrodruhy na 7. až 11. úrovni. Představuje rozsáhlý podzemní komplex tvořený věžemi dvou znesvářených bohů, které byly před dávnými časy zavaleny sesuvem půdy. Pozdější generace vykopaly průchody mezi oběma věžemi, čímž vznikla netradiční nelineární mapa: dva svislé dungeony (věže) a mezi tím patra tradičních vodorovných prostor. A na povrchu nad tím vším tábor hledačů pokladů, do kterého zrovna přicházejí hráčské postavy. Vzniká dynamické prostředí se znepřátelenými frakcemi a spoustou prostoru k průzkumu.

Existuje remake a konverze pro D&D třetí edice, která vyšla v roce 2007 jako Dark Tower (d20).

Kategorie produktu
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Je obsaženo v těchto produktech

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Judges Guild Deluxe Collector’s Edition, Volume 2 2022 Dobrodružství, Četba Sborník dobrodružství a jiných děl Jennell Jaquays publikovaných nakladatelstvím Judges Guild

5

O Jennell Jaquays se často mluví jako o skvělé designérce nelineárních dungeonů a tohle je asi nejlepší příklad. Působí nepřekonaně v mnoha ohledech – ani mezi současnou tvorbou se něco takového nevidí. Prostředí je navržené skoro ve 3D, členité, rozmanité se spoustou různě (ne)průchozích cest, skrytými sekcemi, zapasťovanými sekcemi, sekcemi přístupnými magicky, heslem, nebo teleportem – radost prozkoumávat.

Dark Tower je vysokolevelová akční jízda pro zkušené hráče AD&D. Je na hranici funhousu – tj. soustředí se především na poskytování pestrých, zajímavých výzev (a je tady skutečně všechno, od sobojů, přes rébusy, ľoupení, mapovací hádanky, prostor pro plížení až k sociální interakci, zachraňování zajatců, výslech zvířat...), z nichž každá je vlastně unikátní a jejich hustota šponuje „uvěřitelnost“. Ale všechno to má společnou sword & sorcery stylizaci: dvě věže odvěkých nepřátel, jedna boha dobra a druhá zla, zamrzlé ve věčné válce. Nad tím vesnice zlatokopů. Do toho přicházejí hráči, něco tu nehraje, začínají postupně pronikat do podzemí, zjišťují, že kulty jsou ještě aktivní... přichází vraždění kultistů v chrámech, loupení starých hrobek... a nakonec brutální bitvy s minotaury, draky a lichy.

Nebojová setkání dýchají divnou fantastikou (dvoje inteligentní dveře se hádají o drahokam), dungeon je narvaný záludnými pastmi a nástrahami, všelijakými iluzemi, magickými zámky a stěnami, které budou vyžadovat použití plného arzenálu dostupného hráčům AD&D (detekce magie, vidění neviděného, teleporty, procházení zdmi, konzultace s cizími sférami – to všechno se tu bude extrémně hodit). Autorka hází na hráče brutální výzvy, ale zároveň je zahrnuje brutálními odměnami.

Tohle je zkrátka fascinující pohled do toho, jak vypadá AD&D na vysokých úrovních, když se pojme jako game, jako intelektuální výzva pro hráče, překonávání stále zapeklitějších a vždy neotřelých problémů. Se skvělou stylizací.

Problém je těžká přístupnost textu, zastaralé formátování, chyby v mapě, chybějící crosslinky atd. Může stát za to vyzkoušet některou z novějších konverzí.

Mnohem podrobněji jsem se rozepsal v recenzi na svém blogu.