Chivalry & Sorcery (1e, 2e)

Vložil(a) Markus dne 29. 09. 2022, 17:56
0
Bez hodnocení
1977
Středověká fantasy hra kladoucí důraz na realismus v pravidlech i herním světě

Chivalry & Sorcery s podtitulem Warfare & Wizardry in the Feudal Age je raná fantasy RPG hra, která se od ostatních odlišuje důrazem na realismus jak po stránce pravidel, tak po stránce herního světa. Je zasazená do historické středověké Evropy s prvky fantasy, snaží se vykreslovat věrnou podobu středověké společnosti, dokonce i v magickém systému vychází z tehdejších pověr. Jedná se o jednu z prvních fantasy her, které se cíleně snažily vyvést hru z prostředí dungeonu do širšího světa.

Hra vznikla jako „oprava“ nerealistických Dungeons & Dragons, v pracovní verzi se jmenovala Chevalier a obsahovala spoustu prvků z D&D. Pro komerční vydání ji autoři přejmenovali a převzaté prvky odstranili, byť hra svou předlohu stále připomíná.

Po stránce pravidel je velice komplexní. Náhodně generované postavy jsou definované povoláním, úrovní, sedmi základními vlastnostmi, spoustou odvozených číselných statistik, přesvědčením, náhodně určeným astrálním znamením a případně i fóbiemi nebo duševními poruchami. Hra má spoustu pravidel pro podrobnou simulaci středověkého feudalismu, společnosti a ekonomiky, zabývá se třeba zvyklostmi, náboženskými praktikami, společenskými odpovědnostmi, výdělkem a živobytím postav i dalšími věcmi existujícími „mimo dobrodružství“.

Pro hru vyšlo několik propracovaných herních světů: „realistická“ Evropa, představená v základní příručce, byla rozšířena o Vikingy, Pikty, Kelty a Mongoly ve Swords & Sorcerers (1978), mýtickou Anglii popsan v Arden (1979) a svět z éry dinosaurů popsaný v Saurians (1979).

První edice (1977) a druhá edice (1983) jsou v zásadě totožné, druhá jen začleňuje drobná vyjasnění a upřesnění. Jedná se o jediné verze vydané původním nakladatelstvím. Později licenci získal nový vydavatel, který přišel s přepracovanou třetí edicí Chivalry & Sorcery (1996). Následovalo několik dalších.

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Thieves' World 1981 Příručka světa Herní prostředí zaplivaného fantasy velkoměsta plného božských vlivů
0
Bez hodnocení
Bireme & Galley 1978 Rozšiřující příručka Příručka věnovaná historickým lodím od starověku po středověk
0
Bez hodnocení
Swords & Sorcerers 1978 Rozšiřující příručka Rozšíření pro Chivalry & Sorcery s pravidly pro Vikingy, Mongoly, Kelty a Pikty.