Chivalry & Sorcery (1e)

Vložil(a) Markus dne 29. 09. 2022, 17:56
0
Bez hodnocení
1977
Středověká fantasy hra kladoucí důraz na realismus v pravidlech i herním světě

Chivalry & Sorcery s podtitulem Warfare & Wizardry in the Feudal Age je raná fantasy RPG hra, která se od ostatních odlišuje důrazem na realismus jak po stránce pravidel, tak po stránce herního světa. Je zasazená do historické středověké Evropy s prvky fantasy, snaží se vykreslovat věrnou podobu středověké společnosti, dokonce i v magickém systému vychází z tehdejších pověr. Jedná se o jednu z prvních fantasy her, které se cíleně snažily vyvést hru z prostředí dungeonu do širšího světa.

Hra vznikla jako „oprava“ nerealistických Dungeons & Dragons, v pracovní verzi se jmenovala Chevalier a obsahovala spoustu prvků z D&D. Pro komerční vydání ji autoři přejmenovali a převzaté prvky odstranili, byť hra svou předlohu stále připomíná.

Po stránce pravidel je velice komplexní. Náhodně generované postavy jsou definované povoláním, úrovní, sedmi základními vlastnostmi, spoustou odvozených číselných statistik, přesvědčením, náhodně určeným astrálním znamením a případně i fóbiemi nebo duševními poruchami. Hra má spoustu pravidel pro podrobnou simulaci středověkého feudalismu, společnosti a ekonomiky, zabývá se třeba zvyklostmi, náboženskými praktikami, společenskými odpovědnostmi, výdělkem a živobytím postav i dalšími věcmi existujícími „mimo dobrodružství“.

Hra implicitně předpokládá hraní v režimu „velké kampaně“, kdy stejnou kampaň bude hrát celý hráčský klub, několik paralelních skupin, každý hráč pravděpodobně bude ovládat víc postav a v kampani se budou střídat wargamingové bitvy armád s osobním roleplayingem postav.

Ve své době byla hra zdaleka největším publikovaným RPG. Základní příručka „první edice“ (1977) má 128 stran, což z ní dělalo ve své době nejobsáhlejší RPG knihu, ale každá stránka je ve skutečnosti tvořena zmenšeninami čtyř jiných stránek (!!!), takže výsledkem je nejenže titěrné a těžko čitelné písmo, ale taky rozsah, který by při zvětšení na původní velikost odpovídal cca 510 stranám. Velká část tohoto textu je věnováno prezentování „realistické“ středověké Francie, především encyklopedických detailů o všemožných aspektech tehdejšího života. Ve skutečnosti jde o kombinaci skutečných historických poznatků, ale i řady romantizujících představ, a dokonce fantasy prvků.

Pro hru vyšlo několik propracovaných herních světů: „realistická“ Evropa, představená v základní příručce, byla rozšířena o Vikingy, Pikty, Kelty a Mongoly ve Swords & Sorcerers (1978), mýtickou Anglii popsanou v Arden (1979) a svět z éry dinosaurů popsaný v Saurians (1979).

Hru nahradila revidovaná druhá edice Chivalry & Sorcery (1983), která přináší výraznou reorganizaci textu, informací a použitelnosti. Vyšla v běžné velikosti a textový rozsah hry byl omezen zhruba na čtvrtinu. K výraznějším změnám patří zavedení dovednostního systému a bodového nákupu při tvorbě postav. Následovalo několik dalších edic.

Existují nelegální reedice této hry, vydávané jako volně dostupné PDF. První z nich vydal jeden ze spoluautorů Wilf Backhaus jako The C&S Red Book (2000) v dobách, kdy se se zákonným držitelem práv na hru přel o licenci. Fanoušci pokračují ve vydávání dalších verzí, které do textu postupně začleňují původní rozšiřující příručky – viz série C&S Red Books.

Rodina RPG her

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
C&S Red Book, The 2000 Alternativní základní pravidla Nelicencovaná reedice první edice Chivalry & Sorcery
0
Bez hodnocení
Chivalry & Sorcery Sourcebook 2 (1e) 1981 Rozšiřující příručka Sborník rozmanitých esejí a pravidel pro Chivalry & Sorcery
0
Bez hodnocení
Thieves' World 1981 Příručka světa Herní prostředí zaplivaného fantasy velkoměsta plného božských vlivů
0
Bez hodnocení
Arden 1979 Příručka světa Mýtická varianta Anglie pro Chivalry & Sorcery
0
Bez hodnocení
Saurians 1979 Rozšiřující příručka, Příručka světa Prehistorický svět plný ještěřích lidí a dinosaurů pro Chivalry & Sorcery
0
Bez hodnocení
Bireme & Galley 1978 Rozšiřující příručka Příručka věnovaná historickým lodím od starověku po středověk
0
Bez hodnocení
Chivalry & Sorcery Sourcebook (1e) 1978 Rozšiřující příručka Sborník rozmanitých esejí a pravidel pro Chivalry & Sorcery