Lamentations of the Flame Princess

Vložil(a) Conlai dne 26.04.2012, 15:10
5
Průměr: 4.3 (3 hlasy)
2010
Dobrodružná hra inspirovaná starým DnD, metalem a hororovými klasikami

Lamentations of the Flame Princess (LotFP) je oldschoolová variace na Basic Dungeons and Dragons, předělaná ho pro hraní hororových příběhů v renesančním světě. Je to stále hra starého stylu, a tak jsou prvky hororového žánru vysvětleny spíše v příručce pro vypravěče namísto toho, aby byly zabudovány do mechanik.

Stejně jako předloha používá hra systém úrovní a povolání (respektive „tříd“), přičemž každá nelidská rasa se bere jako samostatné povolání. Pravidla jsou jednoduchá, až minimalistická. Oproti svému vzoru hra zavádí i jednoduchý systém dobrodružných dovedností a s ním spojené povolání „Specialisty“, který se na rozvoj dovedností soustředí.

Původní edice hry (2010) a lehce rozšířená „Grindhouse Edition“ (2011) se prodávaly v krabici se třemi příručkami: základní kniha pravidel Rules and Magic Book (168 stran), příručka pro Sudího Referee Book (96 stran) a úvodní Tutorial Book (96 stran) představující základy hraní RPG a dvě ukázková dobrodružství.

Nová, revidovaná verze vychází jako dvě samostatné příručky: základní hráčská příručka Player Core Book: Rules & Magic (2013, 176 stran) a příručka pro Sudího Referee Core Book: Procedures and Inspirations (stále nedokončená).

 

Rodina RPG her
Designér

Externí recenze a shrnutí

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Hodnota
100.00
Magician's House, The 2018 Dobrodružství Hledání mága, který se ztratil ve svém kouzelném domě obývaném elfy
5
Hodnota
100.00
Veins of the Earth 2017 Rozšiřující příručka Bestiář bizarních tvorů doplněný o tipy a triky pro hraní v prapodivném podzemním světě
5
Hodnota
100.00
Sleeping Place of the Feathered Swine, The
Zimoviště opeřené prasnice
2014 Dobrodružství Menší hororová jeskyně, kam se hráči vypravují vypreparovat cysty z nebezpečného zvířete Čeština
3
Hodnota
60.00
Better Than Any Man 2013 Dobrodružství Oldschoolový horrorový sandbox zasazený do třicetileté války
4
Hodnota
80.00
Vornheim: The Complete City Kit 2011 Příručka světa, Rozšiřující příručka Příručka představující bizarní fantasy velkoměsto Vornheim a zároveň techniky pro zvládání městských kampaní
4
Hodnota
66.67
Tower of the Stargazer 2010 Dobrodružství Dobrodružství pro začínající hráče a vypravěče odehrávající se v čarodějné věži plné smrtících nástrah
5
Hodnota
100.00
Death Frost Doom 2009 Dobrodružství Oldschoolové dobrodružství zaměřené ná průzkum prokleté, opuštěné hory, která skrývá mnoho tajemství a nebezpečí.

5

Jednoduché a osvědčené mechaniky spolu s několika novými nápady tvoří kompaktní a skvěle hratelnou hru, ve které si postavu vytvoříte během pár minut. Skvělý dojem ze hry ještě umocňuje dobré grafické zpracování a překrásné ilustrace, které jsou dostatečným důvodem ke koupi příručky, i kdybyste hru nikdy nehráli.

Autor sice hru označuje jako "weird fantasy", ale většinu podivnosti si schoval až do následných příruček a dobrodružství, díky čemuž je základ použitelný v libovolném settingu.

4

Lamentations patří hned po DCC k mým oblíbeným retroklonům/hackům DnD, protože na rozdíl od běžných klonů se neomezuje jen na kopírování starého DnD, ale různě ho dolaďuje, modernizuje, doplňuje novým obsahem. Skvělá hra a jasná volba, kdybych se rozhodl hrát low fantasy nebo historickou fantasy, na což je moje milované DCC přece jenom příliš pulp.

4

Obliba old schoolu stoupá a tak přibývá klonů DnD (např. Labyrinth Lord, Swords & Wizardry). LotFP je zajímavé hlavně tím, že narozdíl od klonů původní DnD nedoplňuje o přehlednější uspořádání a lepší layout, ale upravuje si mnohá pravidla k obrazu svému. V této hře se například v boji s přibývajícími úrovněmi zlepšuje pouze bojovník. Jediné povolání. Ostatní povolání totiž mají své vlastní niky a oblasti specializace. Kouzla jsou nově přepsána, působí podivněji a děsivěji (jedním z potenciálně nejmocnějších kouzel je Vyvolávání, které se ale zároveň může nepěkně vymknout z rukou). Hra obsahuje detailní pravidla pro investování nabytého bohatství a najímání sluhů, žoldnéřů a dalších zaměstnanců včetně pravidel pro věrnost. Renesančnost prostředí se mmj. projevuje tím, že povolání nemají "name level" kdy by se například z bojovníka stal lord a obdržel by pevnost, ale jak postavy investují nabyté bohatství, stávají se vlastním přičiněním vlivnými. Hra nemá bestiář a seznam kouzelných předmětů. Místo toho autor razí názor, že každé monstrum by mělo být unikátní, kyždý předmět jedinečný. Příručka vypravěče obsahuje pravidla pro tvorbu monster a několik příkladů. Z těchto několika příkladů je myslím vidět, že DnD v podání LotFP už není úplně to samé DnD. Mě osobně se výsledná směs velmi líbí a tak dávám 4 hvězdičky. Dát 5 mi zabraňuje jen fakt, že jako u každého old schoolu i u LotFP záleží velmi, velmi na vypravěči. Hra poskytuje mnoho rad, jak vést hru, ale pravidlově nemá žádné pojistky proti zvůli vypravěče.