Affair of the Hidden Jewel, the

Vložil(a) Markus dne 21. 01. 2021, 10:15
3
Průměr: 3 (1 hlas)
1988
Melodramatické dobrodružství s loupežníky, padouchem, pokladem a podrazem

„Odměna! Tři sta zlatých korun tomu, kdo jeho Výsosti, hraběti Amadeovi von Drakensberg, přinese hlavu zatroleného loupežníka známého pod jménem Černý Šíp. Jeho Výsost má prostředky, kterak rozpoznati padělek.“

Krátké, zhruba 10stránkové dobrodružství s podtitulem „melodrama s hutnou zápletkou“ je stručná, nevážná akce, ve které se hráči vydají po stopách zlotřilých loupežníků, kteří ukradli slavný drahokam. Anebo to je všechno úplně jinak? Dobrodružství neobsahuje skoro žádné prvky nadpřirozena, jen hospodské, šlechtice, loupežníky, podvodníky. Je lehce parodické a hraje na motivy známé dobrodružných akcí: padouch kroutící si knír, šílený vrhač bomb, tupí strážní, protřelý loupežník, zvraty ve zvratech. Není tak úplně jisté, komu se dá věřit.

Původní verze pro WFRP první edice vyšla ve 101. čísle časopisu White Dwarf (1988) a později byla zahrnuta do kampaně The Restless Dead (1989) a sborníku Apocrypha 2: Chart of Darkness (2000). Nová verze upravená pro systém WFRP čtvrté edice je součástí sborníku Enemy in Shadows Companion (2019).

Kategorie produktu
Autoři

Je obsaženo v těchto produktech

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
4
Průměr: 4 (1 hlas)
Hodnota
80.00
Enemy in Shadows Companion 2019 Rozšiřující příručka, Příručka světa Sborník rozmanitých doplňujících materiálů převážně s tématikou cestování
0
Bez hodnocení
Restless Dead, The 1989 Rozšiřující příručka, Dobrodružství Sborník rozšiřujících materiálů pro WFRP a dříve publikovaných dobrodružství spojených do kampaně

3

Na tohle dobrodružství jsem narazil náhodně ve sborníku Enemy in Shadows Companion, ale hned jsem pochopil, proč měl v roce 2019 někdo potřebu oprašovat tenhle třicet let starý výtvor. Je to totiž náramná zábava!

Anotace říká víceméně všechno, co můžu říct, aniž bych spoiloval. První část dobrodružství se odehrává v hostinci, kam postavy přijíždějí na schůzku s hospodským, co pátrá po drahokamu, který mu ukradla místní loupežnická legenda. Druhá část dobrodružství se odehrává na omšelém loupežnickém hrádku uprostřed lesů. Mezi tím je spousta vyjednávání, podezíravost, uskakování bombám, honička na koních a jiné žánrové stálice. Jsou tu pestré, zajímavé postavy, záměrně zavedené až na hranu parodie. Atmosféricky to působí jako variace na Robina Hooda s Kevinem Costnerem (ale ten byl natočen až později :)) a dobrodružství hned v úvodu doporučuje přijmout nadsazenost a vyžít se v rozehrávání žánrových klišé. Ostatně proto to "melodrama" v podtitulu.

Strukturou jsou to dvě lokace – hostinec a loupežnický hrádek – zpracované do podrobné mapy. V nich se nacházejí různé nehráčské postavy s vlastními plány a cíli. Začátek má skromnou osu událostí, ale v druhé půlce se hra rozevírá a loupežnický hrádek už je vlastně jen mapka, seznam postav a dál děj se vůle boží. Přesto je v tom slibný příběh, který stojí na zajímavých nehráčských postavách. Musím obdivovat tuhle staromódní stručnost (původní verze v časopise měla 6 stránek) a důvěru v GMa, že to zvládne náležitě rozehrát i beze skriptu. Prostě dostanete mapku, postavy a hrajte.

Je to trochu nedoladěné (ostatně je to z časopisu), budete se s tím muset trochu poprat a nějak si to přechroustat. Některé sekvence jsou na můj vkus příliš naskriptované (naštěstí ničemu nevadí, když se zboří) a druhá polovina působí dojmem „to přece hráči nemůžou dát!“, ale ono se to nějak podá. Doporučuju jako vsuvku víceméně do jakékoli historizující fantasy, pokud vás láká nadsazené sociálnější dobrodružství. Tohle je prostě čistá sranda, která si na nic nehraje.

Četl jsem verzi pro WFRP 4e (v Enemy in Shadows Companion), kterou doporučuji kvůli hezčím obrázkům a přehlednější sazbě. Jinak jsou všechny verze identické (pochopitelně až na herní statistiky). Akorát pozor: ve verzi pro 4e chybí na plánku loupežnického hrádku jedny schody – měly by vést ze strážnice v 1. patře nad bránou na ochoz ve 2. patře. Na ochozu zakreslené jsou, ale v místnosti pod ním ne.