Veins of the Earth

Vložil(a) Markus dne 25.08.2020, 17:29
5
Průměr: 5 (2 hlasy)
2017
Bestiář bizarních tvorů doplněný o tipy a triky pro hraní v prapodivném podzemním světě

V nejhlubším místě kobek, tam za trůnem, za sály, v nichž se odehrály slavné bitvy, potom co všechno zavál prach a nepřátelé jsou dávno mrtí, tam je skulina. Černočerná trhlina v místě, kde se zeď potkává s podlahou, loket vysoká a tři lokte široká. Vychází z ní vánek. Sotva postřehnutelný. Ale kdybyste si lehli na břicho, vešli byste se dovnitř...

Veins of the Earth („Cévy země“) je sada nástrojů pro hraní v bizarním podzemním světě plném fantaskních tvorů, živoucí tmy a přírodních jeskyní, ze kterých se objevitelům motá hlava. Je to z větší části bestiář, z menší části sborník generátorů na tvorbu jeskyní a nástrojů pro vedení hry. Představuje prapodivný svět, ve kterém se platí světlem a největší cenu má jídlo... což jste vy. Příručka obsahuje:

  • Podrobné zmapování více než padesáti nových nestvůr a půltuctu kultur, které číhají v Cévách
  • Postupy, které Sudímu pomůžou generovat velké i malé mapy a v nich jednotlivé lokace
  • Rozšířená hráčská pravidla pro pohyb v krajině, která nikdy nespatřila slunce
  • Obšírný popis různých typů světla i různých typů tmy
  • Ty nejhorší druhy strachu, šílenství a nočních můr
Kategorie produktu
Designér

5

„Pred ich zrakmi zjavia sa znezrady

Taje prastarých hlbín, chmúrny

Nezmerný oceán bez medzí,

Bez mier; kde sa dĺžka a šírka a výška

A čas a priestor strácajú; kde najstaršia Noc

A Chaos, prarodičia Prírody, držia

Večne pretrvávajúcu Anarchiu“

- John Milton, Paradise Lost

 

„Desivá tiaž noci, len na okamih chabo zahnaná, nástojčivo, s neodvratnou silou,

nastoľuje poznove vládu“

- Auguste Rodin, Katedrály Francúzska

 

Zabili sme strom, opracovali a ohladili ho tak, aby sme prstami mohli rátať jeho letokruhy; toto bol akt nadvlády a kontroly. Vo vojne medzi stromami a ľuďmi vyhráva človek. Do kameňa môžeme ryť, môžeme ho rezať a blúdiť dlaňami po čiarach jeho vrstiev, ale nie je v tom žiadne pretrvávajúce víťazstvo. Kameň je čas uchopiteľný dotykom. Ľudská činnosť je plytká, len čerením hladiny. Naše najstaršie, napoly zabudnuté mýty, sú len okamihom v pamäti kameňa. Zrážku medzi kameňom a človekom vyhráva kameň.

Ľudské spoločnosti, všetky pozemské ekosystémy s ich faunou a flórou, sa vyvinuli a pretrvávajú v úzkom výškovom pásme niekoľkých stoviek metrov. Zem má polomer 6.371 kilometrov. Svet zelene, svetla a vzduchu je len tenučká, krehká vrstva na povrchu nezmerného oceánu kameňa. Skutočný svet, hlbší a opravdivejší svet, je ohraničený iba svetlom zhora a ohňom odspodu – a možno ani tými nie.

1 hodina svetla = 1 strieborniak = 10 kalórií

Zapamätaj si túto rovnicu. Prepája čas, vzdialenosť, svetlo, peniaze, hmotnosť a hlad. Pod zemou je všetko stále hladné. Ľudské telo má približne 500.000 kalórií.

5

Veins of the Earth jsou nádherná, inspirativní a evokativní šílenost, kterou mi hlava nebere. Je to fascinující knížka plná zajímavých příšer a kultur, k tomu nádavkem ještě tabulky náhodných setkání, pravidla pro průzkum podzemí, dvanáct druhů divného světla... Má to generátor 3D přírodních jeskyní, které se vzpírají zachycení na papír. Připomíná mi to těch pár příležitostí, kdy jsem se speleology měl možnost prolézat nepřístupné jeskyně. Plazivky, komíny, traverzy. Strašně mě to navnadilo, je to plné inspirativních střípků.

U žádného jiného produktu jsem neměl takový pocit, že popisují jiný svět, natož pak podzemí. Ale Veins jsou skutečně jiné, bizarní a vzbuzují touhu je objevovat. Kultura hybernujících humanoidních macarátů, houboví otrokáři, oživlé šílenství... kroutící se tunely a nekonečné 3D mapy, kde ztrácíte představu nejen o světových stranách, ale i o tom, co je nahoře a dole.

Nejdřív mě vykolejilo, že to není dobrodružství. Nemůžete to vzít a hrát. Je to sada nástrojů, které musíte nějak sežvýkat, pochopit, interpretovat si je a postavit na nich vlastní herní svět. Cítím se jako student Nekronomikonu, mému racionálně uvažujícímu mozku se tahle podivnost vzpírá, ale strašně bych jí chtěl ovládnout a zahrát si ji. Dílo génia, byť šíleného, totiž poznám.